Forum

Server da Raid5 tan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server da Raid5 tanımlı disklerin değişimi hk.

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
501 Görüntüleme
(@cemunsal)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar

Sunucu Bilgileri aşağıdadır.

Sistemde Disk sorunu yaşanıyor ve üzerindeki 4 adet 146 Gb’lik diskleri 300 Gb’lik disklerle değiştirmem gerekiyor.

4 adet 300 Gb disk --- Model # BD30089BBA   Part #  365695-009   GPN: 404670-001 parça numaralı diskleri kullanacağım

Not: Gerek Duyarsanız DMM’nin HP-SIM’den aldığım detaylı sistem raporunu da gönderebilirm.

Yapacağım işlem kısaca şöyle olacak. Burada sizlerin de yorumu ve önerilerini bekliyorum.

1)       Sistemde full offline backup alınacak.
2)       4 adet 146 Gb diskleriden oluşan Raid-5 yapısı E drive olarak tanımlı. Bu e driveındaki tüm bilgiler, Disk kabinetine kopyalanacak.
3)       Windows içerisinden bu 4 adet 146 Gb’den oluşan array silinecek ve diskler sökülecek. Disklerin içindeki veriler silinmeyecek.
4)       4 adet 300 Gb disk servera takılacak.
5)       Bu disklerden Raid manager ile Raid-5 yapısında yeni bir array kurulacak.
6)       Oluşan yapı, E drive olarak tanımlanacak.
7)       2 nolu adımda disk kabinetine kopyalanan bilgiler, bu yeni E drive’ine alınacak.

aklıma gelenler bunlar.

Yapacağımız işlemden önce emin olup bu değişimi başarılı bir şekilde yapmak istiyorum.

(Cihazın firmware’ı, disklerle uyumu, raid cardın desteklemesi vs...) Bu verilere bakarak bu işlemi nasıl yapacağımı teyit eder misiniz?

Ayrıca HP den diskin uygun olduğu teyidini aldım. Disklerle ilgili; server için son version firmware cd yi hp.com dan indiriniz dediler. 

• Product SubType  : HP ProLiant

• Product Model     : ML370 G4

• Memory Size (KB) : 8388608

• Operating System Name : Microsoft Windows Server 2003, Enterprise Edition Service Pack 2

• Board Name : HP Smart Array 641 Controller

• Board  Firmware 2.34

Gönderildi : 26/09/2008 18:51

(@TarkanAtes)
Gönderiler: 65
Trusted Member

Cem bey merhaba

Önerim  : Her ihtimale karşı birde Acronis ile "E:\" diskinin imajını almanız.

Ayrıca 4 adet 300Gb SAS harddiski RAID-5'i  Slow Initiator modunda yaklaşık 5 saate kurar ve hazır hale getirir.

Zamanlamayı da iyi yapmak gerekir.

Gönderildi : 26/09/2008 19:23

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

imajlama yapmanız gerek symantec backup exec, ghost, acronis bunlarla sistemi yeni disklere gömersin aynı donanım olduğu için sorun çıkarmaz diye düşünüyorum mutlaka sistemin datalarını gene başka yere yedekle

oluşturmuş olduğun array içine eski arraydaki bilgileri koplayaıp sistemi boot edebilmem bana zor gibi geldi

bu arada 146lık array sistem boot diski değilse sadece data diski ise dediğiniz olur

Gönderildi : 26/09/2008 19:23

Paylaş: