Forum

Active Directory Re...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Replicasyon Problemi

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,984 Görüntüleme
(@okancecen)
Gönderiler: 128
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

İstanbul DC, Bursa ADC olamk üzere birbirleri ile replica olan iki sunucumuz bulunmktadır.

Bursa lokasyonundaki sunucumuz arızalandı. ve ADC nin vhd si alınarak yeni sunucuda config edildi.

İşletim sistemi çalıştırılarak active directory, dns ve dhcp gibi servisler aktif hale getirilmiştir.

ADC nin DC ile erişimi bulunmaktadır ping paketleri düzgün bir şekilde gitmektedir.

Fakat istanbul (DC) lokasyonunda açılmış bir hesap bursa lokasyonunda (ADC) gözükmemektedir. 

Active Directory Sites and Services te Server lara sağ click       aşağıdaki hatayı almaktayım.

following error occurred during the attempt to synchronize naming context 

likteki hata benzer : http://clintboessen.blogspot.com.tr/2013/05/ad-replication-issue-naming-context-is.html

iki sunucuda windows server 2008 r2. 

Gönderildi : 19/06/2015 18:56

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

merhaba ,

bu hata tek yönlüdür. iki taraftada ayrı ayrı replication deneyerek bunu görebilirsiniz. bir tarafta sorun yok bir tarafta sorun vardır. DC ADC'ye replication yaparken hata veriyorsa ADC'ye ait dns'leri kontrol etmeniz lazım. DNS kayıtlarınız bozulmuştur. yada Tam tersi oluyorsa yine DNS'i kontrol etmeniz lazım. (Bozulduğu süre ile çalıştırıldığı süre arasında Eğer uzun bir zaman geçmediyse, Eğer uzun bir zaman geçtiyse regedit üzerinde bazı ayarları değiştirmeniz lazım DC üzerinde.) 

Gönderildi : 19/06/2015 19:24

(@okancecen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

DNS olduğunu açıkça görebiliyorum fakat dns üzerinde neleri değiştirmem gerekiyor ve ya düzeltmem gerekiyor bilmiyorum.

Bu arada tek yönlü değil çift yönlü çalışmıyor test ettim iki taraftada aynı hatayı alıyorum. 

Ayrıca From Site Bmlge ve Type :  Connection olarak gözüküyor fakat replica olmuyor.

Gönderildi : 19/06/2015 19:33

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

_msdsc dizininden başla tüm ip'leri ve dns name'leri kontrol et. işin içinden çıkamazsan ve 2 yönlü olmuyor diyorsan danışmanlık alman lazım. çünkü senin bir çok yerde problemin oluşmuştur. buradan onu tahmin edemeyiz.

Gönderildi : 19/06/2015 19:48

(@okancecen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu kadar zor ve karışık olmamalı hata kodum belli.

dns lookup problem 5171

danışmanlığı ortaya koysam kesin işten kovulurum konuyla ilgili destek olabilecek arkadaşlar aranıyor. 

Gönderildi : 19/06/2015 19:57

(@okancecen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Danışmanlık alarak sorunu çözmek kolay olsa gerek...

Çözümpark ailesi olarak bu sorunu çözemeyeceksek bence bir daha sorunlarımızı dile getirmememiz gerek.

Çünkü ben imkansız sorunlarımı bu ailede çözmüş biri olarak bu sorunu fikirleriniz ile çözebileceğimi ve şuanki zor durumdan beni kurtarabileceğinizi düşünüyorum.

Rica ediyorum arkadaşlar DNS hakkında bana yardımcı olabilecek veya bu sorun hakkında bilgi verebilecek bir arkadaşımız varsa bilgisini eksik etmesin.

Şu mübarek günlerde yardımlarınızı eksik etmeyin. 

Gönderildi : 22/06/2015 14:05

(@muratgok)
Gönderiler: 220
Reputable Member

meraba

ortamdaki PDC çöktüğünde ADC den vhd alarak PDC yi ayağa kaldırmaya çalışmk biraz yanlış bir yöntem gibi geldi. Hataları buyuzden almanız normal. 

Sorundan sonra PDC ve FSMO rollerini  ADC'ye aktarıp , istanbul bolgesine yeni bir adc kurarak halletmeniz daha mantıklı.Sonra gerekirse bu rolleri tekrar istanbula taşırısnız.

Bence bu yolu izleyin.  

kolay gelsin 

Gönderildi : 22/06/2015 15:32

(@okancecen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

VHD üzerindeki tüm roller zaten aktif birşekilde çalışmaktadır, neden yanlış bir yöntem olsunki.

Zalışan sistem bir anda birden bire böyle oldu hiç bir zaman sorun çıktığında kapat aç yapan yada herşeyi baştan kuran biri olmadım.

Benim için öncelik sorunun kaynaığını bulup çözmek olacaktır. 

Gönderildi : 22/06/2015 17:02

(@okancecen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Siz yazımı yanlış anlamışsınız, adc sunucumuz fiziksel olarak çöktü zaten sanal olan adc sunucusunun vhd sini alarak başka bir sunucuda ayağa kaldırdım yani burda primary domain controller hala ayakta ve onda sıkıntı bulunmamaktadır.

Gönderildi : 22/06/2015 17:09

(@muratgok)
Gönderiler: 220
Reputable Member

https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/dd363545(v=ws.10).aspx

burada anlatılanları takip edermisniz ?  

Gönderildi : 23/06/2015 11:34

(@okancecen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler fakat virtual dc backuplama anlatılıyor beni ilgilendirdiğini düşünmüyorum.

Gönderildi : 23/06/2015 12:16

(@alsnyldrm)
Gönderiler: 70
Trusted Member

Merhaba;

NtFrs servisi kontrol edermisin,

Aynı şey benimde başıma geldi fakat benim sistemim server 2012 r2 idi ve tek sorun sysvol klasörü rep. olmuyordu.

Denildiği gibi dns ve NtFrs servisinden kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca registry kayıtlarınla alakalı bir durumda söz konusu olabilir, araştırmalarım sırasında bununla da karşılaşmıştım.

Söz konusu yazıyı bulabilirsem iletirim. 

Gönderildi : 30/06/2015 20:26

Paylaş: