Forum

DHCP Scope genişlet...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] DHCP Scope genişletmek hakkında

12 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
4,349 Görüntüleme
(@ramazanerbas)
Gönderiler: 57
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

Server 2012 üzerinde Dhcp Servisimde IP bloğum doldu. Bu nedenle genişletmem lazım ancak şöyle bir sıkıntım var.

Örnek olarak belirtiyorum;

IP havuzum 192.168.2.0-192.168.2.254 / 24. Ben bloğum dolduğu için DHCP serverda başlangıç IP mi 192.168.1.0 yapmak istiyorum. Dhcp Server üzerinden bloğuma sağ tıklayıp özelliklerden Ip aralığım ile oynama yapabiliyorum ama alt ağ maskesi bölümü pasif göründüğü için bir ayarlama yapamıyorum bu sebeple ayarlarım kaydolmuyor. Alt ağ maskesiyle oynama yapabilmek için illa DHCP serveri yeniden mi kurmam gerekiyor? yoksa başka bir yolu var mı ? 

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim iyi günler. 

Gönderildi : 05/06/2015 20:12

(@GokceKARGI)
Gönderiler: 160
Estimable Member

Selamlar,

Dhpc üzerinde sağ click backup diyip öncelik ile backup alın.Sonra Scopu silip yeniden yazın Mesai sonrası yapın bu işlemi 

Şunlara dikkat edin bunu yaptığınızda networkünüz /23 olucak doğru hesaplaydımsam sunucularda yazıcılarda v.b cihazlarıdada bu sekilde düzenleyin.

Birde Routing durumunuz ne bilmiyorum 192.168.2.0 route'u nereyi gösteriyor ise bunun aynısınından 192.168.1.0 içinde yazın.

Gönderildi : 06/06/2015 02:01

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Dhpc üzerinde sağ click backup diyip öncelik ile backup alın.Sonra Scopu silip yeniden yazın Mesai sonrası yapın bu işlemi 

Şunlara dikkat edin bunu yaptığınızda networkünüz /23 olucak doğru hesaplaydımsam sunucularda yazıcılarda v.b cihazlarıdada bu sekilde düzenleyin.

Birde Routing durumunuz ne bilmiyorum 192.168.2.0 route'u nereyi gösteriyor ise bunun aynısınından 192.168.1.0 içinde yazın.

Gökçe hanım yanıtınız için teşekkür ederim. Yedek alıp tekrar konfigüre etmek bu konuda bir çözüm ancak çalıştığım yer hastane olduğu için network'ü hiç kapatamıyorum. Sadece network mask'i değiştirebilir miyim acaba diye bi soru oluştu kafamda da onu araştırayım istedim. Çünkü benim için en rahatı bu olacaktı. Sanırım maski değiştirmem mümkün değil. Yani dediğiniz gibi serveri yedekleyip tekrar kurulum yapmak zorundayım sanırım.

Gönderildi : 06/06/2015 12:40

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

4 yıl kadar önce cevaplamışım aşağıdaki başlık altında

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/245419/

umarım işinize yarar

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 06/06/2015 13:10

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

4 yıl kadar önce cevaplamışım aşağıdaki başlık altında

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/245419/

umarım işinize yarar

iyi çalışmalar 

Merhaba Vasvi Bey,

İlginiz için teşekkür ederim. Başlığınızı okudum, netsh dhcp server dump > DHCPconfig.cfg  komutunu administrator olarak CMD ye yazıyorum ancak ne C: sürücünün içerisine nede DHCP Server yedek klasörünün içerisine herhangi bir cfg dosyası atmıyor. Dhcp yedek klasörünün içerisindeki config dosyası da değişmiyor. İlginçtir komutu yazdığımda herhangi bir hata da almıyorum.

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

Gönderildi : 06/06/2015 15:48

(@vasviuysal)
Üye

öncelikel bu işlemi dhcp sunucusu üzerinde yapıyor oldugumuzdan emin olalım

sonrasında da komutu 

netsh dhcp server dump > c:\temp\DHCPconfig.cfg

şeklinde çalıştırırsanız c:\temp altına atacaktır output dosyayı

iyi çalışmalar

Gönderildi : 06/06/2015 16:18

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

öncelikel bu işlemi dhcp sunucusu üzerinde yapıyor oldugumuzdan emin olalım

sonrasında da komutu 

netsh dhcp server dump > c:\temp\DHCPconfig.cfg

şeklinde çalıştırırsanız c:\temp altına atacaktır output dosyayı

iyi çalışmalar

Evet Vasvi bey dediğiniz gibi araya Temp'i koyunca export etti. Fakat şimdi ki adımda ne yapacağımı kestiremedim. Network Mask'i göremedim ama start iprange'i gördüm örn.192.168.2.0 . Şimdi onu 1.0 yapıp cfg olarak kaydedip import mu etmem gerekecek acaba ?

Gönderildi : 06/06/2015 16:39

(@vasviuysal)
Üye

başlangıç ip adresini değiştirip import etmeniz gerekli fakat öncesinde varolan dhcp scop'u silmeniz gerekebilir

önce silmeden deneyin hata verirse silerek tekrar import etmeyi denersiniz.

Gönderildi : 06/06/2015 17:58

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

başlangıç ip adresini değiştirip import etmeniz gerekli fakat öncesinde varolan dhcp scop'u silmeniz gerekebilir

önce silmeden deneyin hata verirse silerek tekrar import etmeyi denersiniz.

Yardımınız için teşekkürşer Vasvi bey. Uyguladığımda başlık altında durumu bildireceğim. 

Gönderildi : 08/06/2015 13:57

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

DHCP serverda birşey dikkatimi çekti. Rezerve ettiğim iplerin yanında devre dışı yazıyor bu ne anlama geliyor acaba? 

Örn şu şekilde,  

192.168.2.1 client.domain.com Ayırma (devre dışı)

Gönderildi : 08/06/2015 14:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

https://www.cozumpark.com/windows-server-2016-dhcp-subnet-genisletme/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/06/2021 12:28

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar Arkadaşlar,

Vasvi Bey'in de dediği gibi export işlemiyle aldığımız dhcp config dosyasını düzenleyerek sorunu çözmüştüm. Bu konu altına tavsiye edilen yönergelerin işe yaradığını yazdığımı hatırlıyordum ama utanarak söylüyorum ki 6 yıl sonra yazmadığımı farkettim. Konuyu eski tabirlerle "hortlatmak" gibi oldu ama yine de aynı problemle karşılaşan biri olursa bu yönergelerin çözüm olduğunu belirtmek için yazdım.

Ayrıca Hakan Bey'in paylaşmış olduğu linkteki makalede konu ile alakalı ayrıntılı anlatım bulunuyor. İhtiyacı olan arkadaşlar oradan da ilerleyebilir.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 01/12/2021 03:55

Paylaş: