Forum

Ağdaki Pc Leri Otom...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağdaki Pc Leri Otomatik Yedekleme

11 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
5,020 Görüntüleme
(@GorkemAkin)
Gönderiler: 168
Reputable Member
Konu başlatıcı

Domain ortamına dahil olan makinelerin yerel disk d ve masaüstündeki verilerini hergün belirli zaman diliminde sunucuya yedeklemeyi nasıl yapabilirim. Art niyetli kullanıcılar verileri veya mailleri silebiliyorlar. outlook.pst dosyasının konumunu d ye aldım. Ama bu verileri hergün nasıl yedeklerim hiç bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Gönderildi : 19/05/2015 20:09

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Ücretsiz bir çözüm istiyorsanız veeam in client ını kurun. Ücretli istiyorsanız farklı firmaların data ve mail yedekleme programlarını deneyip maliyetlerine bakabilirsiniz.

Gönderildi : 19/05/2015 20:34

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bir firmada 3. parti yazılımlar kullanılmadan clientların sunucuya yedeklendiğini görmüştüm. Ama nasıl yaptıklarını inceleme fırsatım olmadı. Önemli tüm dosyaları yerel disk d de toplamışlar ve her akşam belirli bir saatte bu dosyalar sunucuya yedekleniyordu. Bunun yöntemini bilen kimse yok mu?

Gönderildi : 20/05/2015 03:02

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

windows un kendi yedekleme aracıyla günlük görev oluşturmuşlardır.Bunu da ağda bir depolama ünitesine alıyorlardır.

Gönderildi : 20/05/2015 12:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu iş için bütçe var mı bilemiyorum ama bu işi iyi yapan ürünlerden bir tanesi DPM. Portalda çokça makalesi mevcut inceleyebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/05/2015 15:51

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu iş için bütçe var mı bilemiyorum ama bu işi iyi yapan ürünlerden bir tanesi DPM. Portalda çokça makalesi mevcut inceleyebilirsiniz.

Rıza Bey,

Sizin makalenizi inceledim. Çok iyi bir ürün. Bütçe konusunda bir araştırma yaptım ama bilgi bulamadım. Server 2012 R2 Standart lisansımız var. Bu yazılımın lisans fiyatları konusunda bilginiz var mı 

Gönderildi : 20/05/2015 16:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu ürünler windows server, windows ve ofis programları gibi çok satılan ürünler değil. Piyasada fiyatlarını bulamazsınız her hangi bir Microsoft partneri firmadan fiyat almalısınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/05/2015 21:42

(@hakan_gunduz)
Gönderiler: 117
Estimable Member

Biz de lisanslı ShadowProtect programını kullanıyoruz. Fiyat olarak ne durumda bilmiyorum ama gerçekten kullanımı ve çalışabilirliği iyi durumda.

Yedekleme istenilen yere ayarlanabiliyor ve duruma göre istenirse başarısız yedeklemelerde mail yoluyla bildirim de yapılabiliyor. 

Gönderildi : 21/05/2015 12:57

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Symantec System Recovery veya Symantec Backup Exec (Desktop or Laptop options) ürünleri ile client makinaların yedeklerini alabilirsiniz. Bu ürünler ile son kullanıcı makinası kurum dışında olsa dahi yedeklemeye devam edebilirsiniz.

Bu ürünleri incelemenizi öneririm.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/05/2015 16:46

(@SuatHocaoglu)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Syncovery programı ile günlük, haftalık, aylık tasklar oluşturarak ağ üzerinden local de yedeklerinizi alabilirsiniz.

Gönderildi : 21/05/2015 19:11

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

Eğer ücretsiz , Profesyonel olmayan, acil ihtiyacı giderme adına kolay kullanımlı  ve şirket içinde iken yedekleme çözümü isteniliyorsa önerim Folder Redirection ve Roaming Profile olacaktır. 

Masaüstü ve diğer profile alanını Roaming Profile ile senkronize edilir.

D deki backup klasörü içinde Folder Redirection çözümü ile yedekleme yaparsınız.

Dikkat Edilecek Nokta:

1) File Server'daki share edilen klasörün ShadowCopy seceneğini açın ve 12 saatte bir en az 6 kere yedekleyecek sekilde ayarlayın.  Böylelikle geri dönük 6 yedeğe erişmiş olursunuz

2) paylaştırılmış klasörü düzenli yedeklemeyi gerçekleştirerek backup dan dönüş yapabilirsiniz.

3) Mail için önerim Ofis365 içinde mail arşiv sistemi olacaktır. Maliyetli karşılaştırıldığında  çok uygun . PST yedekleri devamlı baş ağrıtır.

4) Logoff olmadan Roaming Profile çalışmaz. Bu nedenle Bağlantı sürelerinin Policy üzerinden sınırlandırılması lazım. Örneğin boşta 3 saat kaldığında logoff etsin veya her gün saat 19:00'da logoff olsun  

5) Bazı kullanıcılar dökümanlarını açık bıraktığında sabah açarken sorun yaşayabilirler. Bunun önlenmesi için tüm kullanıcıların bilgilendirilmesi gerekiyor. ve Her saat ekranlarına bilgilendirme mesajının çıkmasını ilk başlarda sağlarsanız kullanıcı alışacaktır.

Başınızın ağrımamasını istiyorsanız Acronis Backup 'ı öneririm. gayet güzel ve başarılı. isterseniz Azure'a da yedekleyebiliyor. böylelikle storage maliyetiniz azalır 

Gönderildi : 29/05/2015 13:21

Paylaş: