Forum

Windows Server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2012 R2 AD DC hakkında

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
430 Görüntüleme
(@ilkerSaru)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Afyonda bir çağrı merkezinde çalışıyorum 1 hafta önce sistemimde bir değişiklik yapmaya karar verdim ve Dell Poweredge R410 sunucu aldık.40 kadar bi terminal makinam var bu zamana kadar sadece basit bir ftp programıyla yedekleme yaparak ve terminalleri elle ayarlayak adminisrator ve sınırlı hesap şeklinde yürüttüm.Çalışanlarımızın yerleri çok değiştiği için bazen makinaları taşıdım veya isimlerini elle değiştirmek zorunda kaldım.Benim amacım aslında sizlere kuracağım sistemi danışmak tecrübelerinizden yararlanmak düşündüğüm ve yapmaya başladığım sistemde sunucuya Vmware Esxi 6 kurdum. 2 tane sanal server yaparak Sunucudaki 2 SAS HDD ve 2 ethernete şu şekilde yönlendirme yaptım. 1 ethernet 1 hdd ye bir server 2012 File Server diğer ethernet ve hdd ye server 2012 Dns Server ve Active Director kurdum Gezici hesap profili aslında düşündüğüm zorunlu gezici hesap profili yani domain içersindeki terminallerin dolaşmasını istiyorum. Sizce ne yapmalıyım? 

Gönderildi : 15/05/2015 03:01

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Kullanıcılar değişim yaparken fiziksel yer değişimimi yapıyor yoksa bilgisayarlarıyla mı yer değiştiriyor? Kullanıcıların kullandıkları sunucu üzerindeki yazılımlar mı ağırlıkta yoksa kendi bilgisayarlarında kurulu olan yazılımlar mı ağırlıkta? Kişisel dosya boyutları büyük mü?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/05/2015 11:46

(@ferhatadibelli)
Gönderiler: 26
Eminent Member

merhaba,

ilk başlarda sıkıntı yaşamasanda, kullanıcı veri boyutların ve client sayıların artmaya başladığında hissedilir derecede oturum açma/kapatma işlemleri uzun sürecek.. network kaliten önemli. Folder redirection da kullanman yükünü hafifletecektir. Forumda yer alan ve Hakan hocanın makalesi fikir edinmende yardımcı olacaktır.

http://www.hakanuzuner.com/index.php/roaming-user-profiles-nasil-yapilandirilir.html

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2014/09/07/windows-server-2012-r2-ile-kullanici-profilleri.aspx  

Gönderildi : 15/05/2015 12:06

(@ilkerSaru)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Yani artık fiziksel yapmayacagız terminaller bilgisayarlar yerlerinde kalacak sadece kullanıcılar yer değiştirecek. Sunucu üzerinde sadece konuda bahsettiğim domain service olacak google chrome ve office den baska yazılım yok sadece internete cıkıyolar ben pfsense firewall da kullanıyrm ftp serverimde baska bi yerde birde terminalleri korumak adına deep freeze yerine hesaplarını mandotary hesaba ceviricem.

Gönderildi : 15/05/2015 12:07

(@ilkerSaru)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam sadece Hesap bilgileri gönderecek sunucu kullanıcıların verileri ftp ye aktarılıyor easy ftp manager ile herkeze hesap olusturdum kullanıcı adı şifre dagıttım onlar sadece oraya dosya kopyalıyor hesapları mandotary olarak acılacak yani kullanıcı veri koysada sunucu almayacak ben gezinti için sadece soylemiştim hocam.

Gönderildi : 15/05/2015 12:09

(@ilkerSaru)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam danısmak istediğim bir noktada server 2012 active directory de gezici kullanıcı profilleri için olusturdugum dosyanın izinleriyle ilgili şimdi hersey cok normal baslıyor izinleri veriyorum olusturdugum kullanıcı logon olunca dosyası kopyalanıyor ben hesabı mandotary e cevirecegim icin olusturulan kullanıcının izinlerini alıyorum server adına data dosyasının uzantısını man' a ceviriyorum sonra cıkıp tekrar sahipligini user' a geri teslim ediyorum oyle oluyor bunun baska bir yolu yokmudur.

Gönderildi : 15/05/2015 12:16

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2015/02/08/folder-redirection-nedir-nasil-yapilir-roaming-user-profiles-ile-farklari-nelerdir.aspx burada Hakan hocamın detay trick bilgileri mevcut.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/05/2015 13:43

Paylaş: