Forum

Domain Controller 2...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain Controller 2008 - 2012 migration hakkında

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
441 Görüntüleme
(@OnurARIBAS)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Sitede ve çeşitli internet sitelerinde 2008R2 den 2012r2 ye geçiş hakkında bir çok döküman var, çoğunu inceledim ancak aklıma takılan birkaç soru var. 

şu anda sistemimde çalışan bir DomainControllerim var. Birde Additional Domain controller'ım var. Bu iki sunucuyu da 2012R2 ye geçirmek istiyorum.

1 - Şu an 2008R2 olan DC min ismi DC01. Additional DC min ismi ADC01.

Göreseller hep tek sunucuyu taşıma üzerine anlatılmış. Additional DC bulunan bir yapıda iki sunucuy nasıl taşıyacağım?

Önce bir ADC2012 oluşturup DC01'i oraya taşıyıp daha sonra aynı yöntemle bir sunucu daha oluşturup ADC01'i mi taşıyacağım?

2 - Geçiş sonrası 2012 olan sunucularımın adının eski sunucuların adı ile aynı olmasını istiyorum. Bu mümkün müdür yoksa isim farkı mı olacak?

3 - Geçiş sonrası Clientlar yeni 2012 domainlerle direk iletişim kuracak mı? herhangi bir sertifika vb sorunu yaşar mıyım?

Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 14/03/2015 19:13

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar,

1) Additional DC üzerinde FSMO rolü yoksa dcpromo ile kaldırın. Master DC üzerindeki FSMO rollerini yeni 2012 R2 ADC olarak eklemiş olduğunuz sunucuya transfer ettiğinizde artık master dc o olacaktır. bir süre sonra (tavsiyem 2-3 gün eski dc'yi kaldırmayın bekletin) eski dc1'i dcpromo ile kaldırabilirsiniz. kaldırırken dikkat edilmesi gereken nokta kaldırılan dc'nin ortamdaki son dc olup olmadığı kısmıdır. SON DC DEĞİL... DİKKAT...

2)Eski DC'leri kaldırdıktan sonra yeni DC'leri rename edebilirsiniz. DNS üzerindeki isimleri ve karşılarındaki IP adreslerine dikkat ediniz ve güncelleyin.

3)SSL sorunu yaşamazsın. Clientlar direk bağlanacaktır.

Gönderildi : 15/03/2015 00:28

(@OnurARIBAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mümin hocam öncelikte cevap için teşekkür ederim.

Önemli olan kaldırılan DC'nni son DC olmaması konusu biraz aklıma takıldı. FSMO rollerini ADC olarak kurduğumuz yeni ADC2012 ye aktaracağımız ve onu master yapacağımız için kaldıracağımız 2008DC son DC olmayacak demek istediniz dimi? Yani rollerin her şeyin aktarıldığına, Master olarak çalışan 2012 ye her şeyin sorunsuz emin olmak için birkaç gün daha tut 2008'i diyorsunuz. 

Doğru mudur? 

merhabalar,

1) Additional DC üzerinde FSMO rolü yoksa dcpromo ile kaldırın. Master DC üzerindeki FSMO rollerini yeni 2012 R2 ADC olarak eklemiş olduğunuz sunucuya transfer ettiğinizde artık master dc o olacaktır. bir süre sonra (tavsiyem 2-3 gün eski dc'yi kaldırmayın bekletin) eski dc1'i dcpromo ile kaldırabilirsiniz. kaldırırken dikkat edilmesi gereken nokta kaldırılan dc'nin ortamdaki son dc olup olmadığı kısmıdır. SON DC DEĞİL... DİKKAT...

2)Eski DC'leri kaldırdıktan sonra yeni DC'leri rename edebilirsiniz. DNS üzerindeki isimleri ve karşılarındaki IP adreslerine dikkat ediniz ve güncelleyin.

3)SSL sorunu yaşamazsın. Clientlar direk bağlanacaktır.

Gönderildi : 15/03/2015 16:48

(@cozumpark)

aynen... yeni kurulan 2012'ye fsmo aktarıldıktan sonra bir iki gün bekleyin daha sonra geride kalan ne kadar dc varsa hepsini dcpromo ile remove edin.

sonrasında bir tane daha 2012 adc kurun tamamdır.

Gönderildi : 15/03/2015 19:17

(@OnurARIBAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

peki son olarak şunu da sormak istiyorum.

yıldız topoloji sistemimiz var, router'lar, firewall vs hepsi 2008dc ye ve dolayısıyla onun IP'sine yönlenmiş durumda.

geçiş işlemini cuma günü başlatıp, pazar gününe kadar testler, replikasyon, fsmo, dns, dhcp aktarımını yeni 2012dclere yapıp, pazar akşamı 2008dc'leri sistemden kaldırsam, 2012dc'lere eski 2008dc'lerin IP ve hostname'ini versem pazartesi günü aynı hostname ve IP'ler ile sadece işletim sistemleri 2012 olmuş bir şekilde lokasyonlar merkeze erişebiliyor olur mu?

dediğiniz senaryoda yukarıdaki dediğim işlemi yapmasam bile p.tesi itibarıyla 2008dc adc olarak çalışmaya devam edecek ve lokasyonların erişimlerini sağlayacak biliyorum ama tamamen temiz bir şekilde işi bitirmek istiyorum 2 günde. 

aynen... yeni kurulan 2012'ye fsmo aktarıldıktan sonra bir iki gün bekleyin daha sonra geride kalan ne kadar dc varsa hepsini dcpromo ile remove edin.

sonrasında bir tane daha 2012 adc kurun tamamdır.

Gönderildi : 15/03/2015 21:18

(@cozumpark)

direk değiştirme ip adreslerini ilk aşamada, ikinci ip adresi olarak ekle.

Gönderildi : 16/03/2015 13:37

Paylaş: