Forum

Server 2003 - Serve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2003 - Server 2012 geçiş.

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
410 Görüntüleme
(@uguraytaskin)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

Uygun bir başlık belki vardır ama bulamadım. Ayrı bir şekilde başlık olsun istedim. 

Mevcut alt yapımızı tamamı ile değiştirme işine giriştik.

Kablolardan, ana makinemize kadar. İyi bir maliyet çıkıyor fakat sistemin çalışması için gerekli bir adımı zor da olsa attık.

Mevcut alt yapımızda tek makine ile 3 sanal sunucu kullanmaktayız.

1. Makinemiz : Server 2003 var. Üzerinde sözde AD kurulmuş vaziyette. Zamanında kurulmaya çalışılmış. Kısmet kurulmuş fakat hiç bir aktifselliği yok. Paylaşımlar herkese açık şekilde oluşturulmuş. Herkes her yere ( biliyorsa bilgisayar adı ve ya ip adresini) rahatlık ile ulaşabilecek seviyede. Böyle olunca zaman zaman kimlerin paylaşımlara ihtiyacı varsa tekrar vererek oluşturmak çabasına girdim fakat işin içinden çıkmak zor oldu. Nisan ayından beri şu an ki firmamda çalışmaktayım ve o günden beri sistemi değiştirmek için uğraş verdim. Nihayet oluyor. 

2. Makinemiz : Server 2008 var. Bu makine üzerinde LOGO programı kurulu ve aktif olarak çalışıyor. Bu makine zamanında Server 2003 makine etki alanına dahil edilmiş ve AD olan kullanıcılar sadece bağlanmak için kendi kullanıcı adları ile giriş yapabiliyorlar. Onun dışında AD 'nin hiç bir faliyeti yok. (Şimdilerde bir makineyi domaine almak istediğimde alamıyorum.)

3. Makinemiz : Server 2008 R2 var. Bunun üzerinde Lotus programı çalışıyor.

Yeni alacağımız makine HP DL 380p E5-2620-32GB +4 x300GB olacak.

Bu makinenin üzerine AD kurmak ve LOGO haricinde kullanılacak dosya paylaşımı ve LOTUS programını bu makinenin üzerinden sanal olarak çalıştırmayı düşünüyorum.

Mevcut olarak ikinci makinemiz etki alanına dahil olduğu için yeni makinenin etki alanına aldığımız vakitte mevcut yetkileri konusunda sıkıntı yaşar mıyız? AD taşıyarak mı yapmak daha doğru olur yoksa sıfır bir kurulum ile mi? Geçiş sırasında nelere dikkat etmek gerekir? AD üzerinde 50 kişi kadar olarak.  

Gönderildi : 09/02/2015 21:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bu makinanın üzerine Server 2012 kurup üzerine hyper-v kurup yapıyı buraya çekmenizde yarar var. Sonrasınra Logo ve Lotus makinalarınızı sanallaştırarak buraya alabilirsiniz. Mevcut boşa çıkan 2 makinanızdan durumunun iyi olanını Dc olarak kurup Hp server üzerinde bir tane sanal Adc kurmanızda yarar var gibi.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/02/2015 23:40

(@uguraytaskin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mevcutta olan makine sayısı şu an tek. Bunu belirtmeyi unutmuşum kusura bakmayın. 

3 Makine sanal olarak çalışmakta. Makinenin özellikleri : 

Ekran alıntısı eklemeye çalıştım ama olmamış olabilir.

Mevcut sistemi direk olarak yeni aldığımız makineye kurup, Eski olan makinede LOGO olsun istiyorum.

Bir şekilde işin içinden çıkıp sistemi düzeltmek gerekiyor.

Korkmayacağınızı bilsem, mevcutta bulunan server odasının fotoğraflarını bile koymak isterim. 😀 

Gönderildi : 10/02/2015 14:01

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Bu yapı biraz sakat tek makinanızda fiziksel sorun olması durumunda tüm sistem devre dışı kalacaktır. Bu sistem için belirli oranda bir bütçeniz var mı?

Storage v.s. bunlar biraz maliyetli olacaktır. Şu anki tek fiziksel makinanızı DC olarak kullanıp, yeni alacak olduğunuz makinayı güçlü bir makina olarak alıp bunun üzerinde sanallaştırma yapıp geri kalan sistemleri burada barındırabilirsiniz fakat sağlam yedekleme yapmalısınız aksi durumda büyük sıkıntılara yol açabilir. Tabi ideal senaryo bir cluster yapısı kurmak ama bu maliyetli bir iş.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/02/2015 17:01

(@uguraytaskin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey, kesinlikle sistemimiz sakatta. Nereden tutulacak bilmiyorum. Bu geçiş için bütçe sıkıntımız yok. 

Windows Server 2012 + 50 kullanıcı lisansı

HP DL 380p E5-2620-32GB +4 x300GB 

42 U kabinet

2 x 48 port gigabit switch (mevcutta 2 adet var)

+ Tüm bina kablolama ile giriştik sisteme.  

Yedekleme konusunda çok şükür sıkıntımız yok. Shadow Protect 3 lisans ile 3 sanalında her gün düzenli olarak yedeği alınıyor.

Qnap yedekleme ünitemiz mevcut. Aynı zamanda haftalık olarak dış ortama yedek alıyorum. İlk şartım girmeden önce yedek durumunun sağlam olmasıydı. ( Bugün bu ttnet mailleri ile gelen şifreleme virüsünden bunun sayesinde bir kez daha kurtuldum. )

Shadow Protect donanım ayırmadığı için direk olarak yedek dosyası ile ayağa kaldırabiliyorum sistemi o güzel oluyor.

Maliyet açısından bir kısıtlamamız yok. Fikir paylaşımlarına açık bir yapıdayız. 😉  

Gönderildi : 10/02/2015 19:39

(@www-rizasahan-com)
_

Valla olması gereken yapı bir storage iki sağlam sunucu üzerinde sanallaştırma yapısı. Ayrıca bu sistemin yedeklenmesi. Tabi burada bu senaryo için bütçede sıkıntı yok dediniz eğer sistemlerin fail olması durumu sizin için önemliyse bu şekilde sistemi dizayn etmekte yarar var. Sistemlerdeki bir sorun anında sistemi ayağa kaldırana kadar geçecek zaman sizin için çok önemli değil ise bu riskle şu anki sisteminizi yeni server üzerine kaydırarak yürüyebilirsiniz.

Gönderildi : 11/02/2015 17:49

(@uguraytaskin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Shadow Protect sayesinde alınan full sistem yedeği donanım bakmaksınız yine sanal üzerinden başka bir makineye taşıyıp sistemi ayağa kaldırabiliyorum. Tabi şu da var domain yapısı olmadığı için bunu yapmak elbette daha kolay işin içine domain alt yapısı girince nasıl olacağını geçişten sonra denemek gerekecek. 

Herşeyiyle yeni makine üzerine mi geçiş yapmak daha doğru olur diyorsunuz yanlış mı anladım. Kafa biraz doluda. 

Kafamda bir sürü şey oluşturup ardından ikinci kez düşününce vazgeçiyorum.

Çok atraksiyonlu bir süreç içindeyim. Son 15 gündür her gün başka bir plan.  

Gönderildi : 11/02/2015 20:37

Paylaş: