Forum

Cluster'a altenatif...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cluster'a altenatif 2.bir fiziki server olabilir mi ?

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
307 Görüntüleme
(@TanerDulger)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Selamlar arkadaşlar

Sıfırdan kurulumunu yapacağım bir işletme için Cluster mimarisi projelendirdim ancak Storage+FC Kart+Lisanslar ve diskler derken maliyetler ciddi oranda artıyor.

Şöyle bir senaryo var oluşturduğum ; aslında cluster'a alternarif tümcesi doğru olmasa da disaster recovery veya failover durumlarında tek server ile mevcut yürüyen sisteme Cluster kadar olmasa da daha iyi bir alternatif olabilir düşüncesindeyim :

Mevcut ML350 G6 Server var 2 disk ile Raid 1 yapılmış. bu disklerin yerine 4x300gb sas alınacak. Serverın rami 32gb yapılacak . Raid 1+0 olacak. (eski diskin birini de HotSpare olarak kullanırım)

Bir adet daha aynı konfigürsayonda ML350 G6 server alıp (5x300gb sas,32gb ram v.s.)  bu yeni servera Win2012 STD Hyper-V ile 3 ayrı Host kurulacak . Ayrıca Raid 1+0 yapısını kuracağım. (1 adet de HotSpare olacak)

Eski server'a da sadece mevcut lisansı olan Win2003 std kurup backup dosyalarını üzerine aldıracağım , failover yada dursa dahi hiçbir kullanıcıyı etkilemeyecek.

Bu yapıda Yeni Server 'da oluşabilecek hehangi bir problemde (anakart , cpu, raid kart yanması v.b.)  üzerindeki diskleri söküp eski ama aynı olan servera aynı şekilde takarak oradan çalıştırsam aynı şekilde tüm yapı çalışır mı ? ( arızalanan server ayağa tekrar kaldırılana kadar , sorun giderildiğinde yeniden diskleri yeni servera taşınacak)

Bu yapı aslında Cluster 'ın otomatik olarak gerçekleştirdiği işlemin manuel hali gibi ve mutlaka fiziki müdahale gerektiriyor. Ancak maliyetleri de 1/3 oranına çekiyor.

Ne dersiniz yorum alabilirmiyim ?

Saygılar. 

Gönderildi : 19/01/2015 12:23

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Hyper-v replika ile suncunun birinde yer alan sanal makinaları diğer sunucuya replikasyon yaptırabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/01/2015 14:05

(@TanerDulger)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Hyper-v replika ile suncunun birinde yer alan sanal makinaları diğer sunucuya replikasyon yaptırabilirsiniz.

O halde her iki server için de Win2012 Server STD alıp dediğiniz şekilde eski servera sanal makineleri replika yaptıracağım ?

Cevaplarınız için teşekkürler Rıza Bey

Gönderildi : 19/01/2015 16:59

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Mümkün ama storage ile birlikte cluster yapılması genelde tercih edilen ideal yapı.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/01/2015 11:56

Paylaş: