Forum

Chkdsk Durdurulabil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Chkdsk Durdurulabilirmi

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,445 Görüntüleme
(@yusufdagdeviren)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar kolay gelsin 

Dün Akşam saatlerinde üzerinde 12 disk bulunan raid 6 yapısındaki veri depolama ünitesine cmd üzerinden chkdsk /r  komutu ile chkdsk yapma gafletinde bulundum 12 saat geçti 4/5 aşamasına kadar ulaştık buraya kadar her şey güzeldi şu an dosya verisi doğrulama aşamasında toplam dosya sayısı 4443632 doğruladığı dosya sayısı 10062 hesaplarıma göre bu hızla 220 gün sürecek 

Soru 1: Chkdsk durdurmanın bir yöntemi varmı

Soru 2: Durdurur isek ne gibi sonuçlar ile karşılaşırız (dosya sistemi RAW olabilir dediğinizi duyar gibiyim)

Soru 3: Durdurunca 3. part yazılımlar bunun düzeltilmesi işlemini daha kısa sürede yapabilirmi

Not : Denenmiş yöntemler arıyorum 

Gönderildi : 28/12/2014 14:07

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Yusuf Bey  Merhaba 

chkdisk işlemini iptal etmeniz durumunda diskiniz Raw'a düşebilir, kullanılamaz  olabilir.

http://support.microsoft.com/kb/158675/tr 

Gönderildi : 28/12/2014 18:43

(@yusufdagdeviren)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

zaten korkma noktam da bu çıkmaz bi yola girmiş gibi kendimi çaresiz hissediyorum 🙁 birde gönderdiğiniz makale başlangıç taramasını iptal etmek için ben dos üzerinden çalıştırdım 🙁

Gönderildi : 30/12/2014 18:35

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Anlaşılan halen devam ediyor. Dosya sistemi nedir. Fiziksel yada tablolarda sorun olduğu için mi başlatmıştınız.
Sorun halinde bu tip dizelerde uzun sürmesi doğaldır hiçbir problem olmasa bu kadar sürmezdi. Raid extend gibi işlemler dahi 2-3 günü geçebiliyor. Doğrusal hesaplama yapmayın chkdsk işlerimde doğru sonuç çıkmaz.
1. Durdurmanın özel bir yöntemi yok. Durdurursanız /f ile kontrol etmek lazım sorun mevcut ise tekrar /r yapmak zorunda kalacaksınız bu da harcanan vaktin kaybı demek.
2. Dize tablolarının durumu bilmeden kesin birşey söylemek mümkün değil. Adreslemeyi kaybedebilirsiniz de tekrar kontrol gerekliliği dışında birşey olmayabilirde.
3. Elinizde ki dize ile her türlü repair, recover işlemi 2 günün üzerinde vakit alması olasıdır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/12/2014 20:23

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Durdurursunuz lakin disk formatı rawa düşer. Bu nedenle önerilmez.

Gönderildi : 31/12/2014 16:50

Paylaş: