Forum

Birisi Raid'li 2 di...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Birisi Raid'li 2 diski tek disk olarak birleştirme

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,193 Görüntüleme
(@BarisAlagoz)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba; (değerli üstadlarım ve arkadaşlarım)

Sunucumuzda 80 Gb gibi bir yer kaldı (1 TB + 1 TB Raid hard disk) Yeni bir disk alıp mevcut disk ile birleştirme işleminin Raid yapısından dolayı çok sıkıntılı bir iş olduğu; profesyonel bir kuruluşla iletişime geçmem gerektiği yönünde uyarılar alıyorum. Bu konu hakkında değerli görüşlerinizi rica edecektim. Bu işlem bu kadar zor mu ve nasıl yapılacağı hakkında birkaç ipucu verebilirseniz çok mutlu olurum.

Ayrıca Raid olduğuna da çok emin değilim; açılışta 1TB + 1TB RAID şeklinde bir dip yazı gözüküyor fakat Device Manager/Storage Controllers'da "hp smart array b110i sata raid" mevcut ve disk management'da tek bir disk gözüküyor ve Basic olarak gözüküyor. Hardware Raid olabilir mi? DISKPART/LIST DISK komutu da tek bir disk listeliyor.

İşletim Sistemi: Windows Server 2012 

Server Modeli: HP ML110 G7 

Saygılarımla 

Gönderildi : 23/12/2014 16:47

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Selamlar,

Ml110 serilerinde Raid 0 ve 1 yapabilirsiniz. Mevcut hali ile doğru bir işlem yapılmış. Yani Raid 1 konfig edilmiş. Siz sistemde zaten sistemde aynı şekilde görmelisiniz yani tek disk olarak.

Mevcut hailine fazladan disk eklemek istiyorsanız diskleri yedek aldıktan sonra mimariyi yıkıp örneğin 2 x 2 TB diskle yeniden raid yapıp sonra image ile geri dönebilirsiniz.

Professonel destek almanız olası sorunlarla uğraşmak yerine  problemsiz geçişinizi sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/12/2014 21:40

(@BarisAlagoz)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rafet bey,

Çok teşekkür ederim cevabınız için... 

Gönderildi : 24/12/2014 16:45

(@BarisAlagoz)
Active Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba,

Konuyla ilgili bir sorum daha olacaktı:  

Şimdi bu sayfada nasıl yapılacağı ile ilgili bir anlatım var: (fakay SAS array deniliyor bendeki aynı utility programda SATA array olarak geçiyor)

http://h20565.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c03510253-1&sp4ts.oid=5211699

Ben buradaki gibi örneğin 2x2TB alarak toplamda disk yapımı 3 TB Raid 1 e çıkarmam mümkün olur mu acaba?

Çok teşekkür ederim 

Gönderildi : 25/12/2014 14:35

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Barış Bey,

SAS ve SATA farklı bağlantı türündeki disklerdir.

ML110 serilerinde kullanılan diskler SATA olduğu için ve raid yapısı soft olduğundan sizin zaten SATA olarak görmeniz gerekiyor. 

2 x 2 TB disk ile raid 1 yaparsanız toplam kapasite 2 TB (Yaklaşıktır byte kaybı v.s. ile 1.9 TB gibi bir rakam görürsünüz.)  olacaktır.

Gerçekten profesionel bir destek almanızda yarar var. (Tamamen tavsiyedir.) 

Gönderildi : 25/12/2014 20:18

(@BarisAlagoz)
Active Member
Konu başlatıcı

Rafet bey tekrar merhaba,

Ben daha önceden 1 TB raidli diskim olduğunu belirtmiştim. Ona 2 TB daha alan kazandırmak için bu şekilde bir işlem yapabilirmiyim diye soracaktım. Eğer mümkün olursa toplamda 3 TB disk alanım olacak diye düşünüyorum...  Doğrumudur?

Gönderildi : 25/12/2014 21:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

O model giriş seviye sunucuda başka diskler ile raid1 yada raid0 dizeyi 0 dan baştan kurmadan yapamazsınız. O model de onboard sata raid controller var ve seçenekler çok kısıtlı. Sadece 4 port üzerinden Raid 0,1 ve 10 destekleniyor raid 5 yok. Raid1 > 0 dönüşümü yok ancak array siler baştan yapılandırırsanız 4 x 1 tb yada 3 x 1 tb ile raid 0 : 4 tb yada 3 tb elde edebilirsiniz. 3. diski 2 tb takmak uygun değil taktığınız diskler aynı ürün ailesinden olmak zorunda.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/12/2014 21:58

(@BarisAlagoz)
Active Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim İbrahim bey, zaten sunucuyu aldığımız yer de raid 5 desteğinin olmadığını belirtmişti. Fakat bir umut diye o program aracılığıyla (program yüklendi ve çalışıyor) yapabilirim sanmıştım...

Gönderildi : 26/12/2014 18:26

(@rafets-ayata)
Üye

Selamlar,

İlk yazdığım cevapta sorularınızın cevabı var zaten. 3 TB alan istiyorsanız 3 TB iki adet disk ile sistemi yeniden kurarsanız o zaman olur. (Raid 1 )

Gönderildi : 29/12/2014 15:27

Paylaş: