Forum

adc ve mpls vpn ile...

Bildirimler
Hepsini Temizle

adc ve mpls vpn ile çalışma

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
565 Görüntüleme
(@osmandurmus)
Gönderiler: 298
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

merkez ofisimde bir dc kontroller birde adc bulunmakta farklı bir lokasyonda ofisimiz olacak iki ofisimizi mpls vpn ile bağlantı kuracağız. ve uzaktaki ofiste adc kurup uzakta bulunan bilgisayarlar hem mpls vpn ile merkezdeki file sunucuya erişmiş olacaklar hemde  kendi lokasyonundaki adc den de oturum açması gerekecek nasıl yapılabilir bu durum.

1. uzakta bulunan kişiler kendi lokasyonundaki sunuculardan login olması için ne yapmam gerekli. adc kurmak için merkezdeki sunucu ile aynı ip blok tan mı olması gerekmekte.

Gönderildi : 10/12/2014 18:47

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

farklı ip blokları kullanabilirsiniz ve site yapısını kurmanız gerek 

herkesin kendi lokasyonundaki dc ye logon olması icin 

Gönderildi : 10/12/2014 18:53

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

farklı ip blokları kullanabilirsiniz ve site yapısını kurmanız gerek 

herkesin kendi lokasyonundaki dc ye logon olması icin 

adc de site kurulum ile ilgili bir kaynak var mı acaba? 

Gönderildi : 10/12/2014 20:51

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

kurulum tarafı cok basit olmakla birlikte

yapıyı anlamak adına aşağıdaki makale oldukça faydalı olacaktır.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/04/19/active-directory-site-kavramlar-ve-replication-mimarisi.aspx

Gönderildi : 10/12/2014 20:57

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Yapınızda farklı IP bloğu kullanarak (vlan) ayrımı yapabilirsiniz. Vlan' a DHCP bloğu oluştururken DNS olarak uzak lokasyonunuza kuracağınız RODC (Read Only Domain Controller) IP adresini verin. RODC yapınızda size uygun olacaktır. 

Gönderildi : 10/12/2014 23:22

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar konuyu yeniden açıyorum ama biraz kafam karıştı hangi sunucuda ne yapacağımı nasıl ilerleyeceğimi anlayamadım site yapısı hakkında linkler var ama bunu merkezdeki sunucuda yapınca uzakta bulunan sunucularda ne yapacağımı tam anlayamadım.

işin kısacası ben uzakta bulunan şubem deki bilgisayarları kendi lokasyonun da bulunan  serverdan login olmasını sağlamak istiyorum ayrıca merkez ofisemdeki domain ile de konuşmasını istiyorum bunu merkezdeki sunucum da neler yapmam gerekli uzaktaki sunucumda nasıl kurulum yapmam gerekiyor bu adımlarda yardımınızı rica ediyorum.

Gönderildi : 18/12/2014 00:17

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar konuyu yeniden açıyorum ama biraz kafam karıştı hangi sunucuda ne yapacağımı nasıl ilerleyeceğimi anlayamadım site yapısı hakkında linkler var ama bunu merkezdeki sunucuda yapınca uzakta bulunan sunucularda ne yapacağımı tam anlayamadım.

işin kısacası ben uzakta bulunan şubem deki bilgisayarları kendi lokasyonun da bulunan  serverdan login olmasını sağlamak istiyorum ayrıca merkez ofisemdeki domain ile de konuşmasını istiyorum bunu merkezdeki sunucum da neler yapmam gerekli uzaktaki sunucumda nasıl kurulum yapmam gerekiyor bu adımlarda yardımınızı rica ediyorum.

bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyoruz. 

Gönderildi : 19/12/2014 11:41

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar bahsettiğim konuyu Read Only Domain Controller ile de yapabiliyorum sanırım site kurmadan doğrumudur.

Gönderildi : 19/12/2014 18:20

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar, yukarıda ki mesajımda da RODC ile yapılabileceğini ve nasıl yapılması gerektiğini yazmıştım. Konu ile ilgili çalışma yapabildiniz mi?

Gönderildi : 19/12/2014 18:24

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, yukarıda ki mesajımda da RODC ile yapılabileceğini ve nasıl yapılması gerektiğini yazmıştım. Konu ile ilgili çalışma yapabildiniz mi?

hocam çalışma yapamadım hala araştırma sürecindeyim şimdi dediğinize geldim.  RODC kurulum yapabilmek için "Forest ve Domain Functional Level seviyeleri Windows Server 2008 R2" böyle bir durum varmış. benim merkezde bulunan sunucum 2008 r2 Functional Level 2003 müş şubeme aldığım RODC olacak işletim sistemi ise 2012 r2 ben merkezimde bulunan sunucumun Functional Level seviyesini 2008 yapmam yeterli olacak sanırım doğrumu mu hocam. merkezdeki sunucumda site grup oluşturup uzakta bulunan sunucumu farklı ip blogunda olacak şekilde ayarlayıp kurulum esnasında oluşturduğum site a ekleyerek ilerleyecem sanırım 

Gönderildi : 19/12/2014 18:50

Paylaş: