Forum

Windows server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows server 2012 Toplu Oturum Açma

13 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
638 Görüntüleme
(@OnurKemalKayikcioglu)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Herkeze merhabalar.Aranıza yeni katıldım.Ayağımın tozuyla birlikte yaşadığım daha doğrusu bilgi sahibi olmadığım bir konuyu sizinle paylaşmak istedim.Uzun süre zarflarında yaptığım araştırmalar sonucu malesef bi sonuca ulaşamadım.

Şimdi elimizde şirket olarak dell server bulunuyor.2012 lisanslı olarak geldi.Şimdi benden talep edilen olay şudur.Yaklaşık 14 tane bilgisayarlı personelimiz var.Bu personelin işlemlerini serverden yapılması isteniyor.Konuyu açmak gerekirse çalışan personel çalıştığı dosyaları(excel,fatura dosyaları,vs.) kendi bilgisayarında değilde server üzerinde çalışması isteniyor.14 tane kullanıcıya ayrı masa üstlerine bağlantı vermek 1 adet serverden mümkünmüdür?Mümkünse nasıl yapılabilir? Ve de ilk 2 seçenek  mümkünse 8gb ramli bir server fiziksel bir hasar görmeden(kasma,anakart-ram vs. yanmadan) işlemleri kaldırabilir mi ?

Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ediyorum. 

Gönderildi : 03/12/2014 20:31

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Remote Desktop Services konu başlıklarına bakmanız gerekmektedir. 

Gönderildi : 03/12/2014 20:45

(@OnurKemalKayikcioglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Peki efendim.

Gönderildi : 03/12/2014 20:55

(@OnurKemalKayikcioglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Remote Desktop Services konu başlıklarına bakmanız gerekmektedir. 

[url= http://i.hizliresim.com/N9V8JL.pn g" target="_blank">http://i.hizliresim.com/N9V8JL.pn g"/> [/img][/url]

🙁 

Gönderildi : 03/12/2014 21:01

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Onur merhaba, öncelikle hoş geldin. Konu ile alakalı olarak genel bir bilgilendirme yapayım. Her şeyden önce kurum içinde bir Active Directory yapısı kurmanı ve tüm kullanıcılarını domaine almanı öneririm. Bu sayede kullanıcılarını bir yönetim çatısı alında toplamış olursun. Aslında yapmak istediğin işler de domain yapısı kökenli işler.

İlk soruna gelecek olursak, kullanıcıların dosyaları server üzerinde çalışmaz ama server üzerinde saklanabilir. Yani kullanıcının "Belgelerim" klasörü lokal gibi görünse de aslında server üzerinde bir yol olabilir. Buna "Roaming Profile" deniyor. Bu olay sayesinde her kullanıcın sisteme ilk giriş yaptığında server üzerinde göstermiş olduğun yola kullanıcının adıyla klasörler oluşturuluyor. Kullanıcın yeni dosyalar oluşturuyor, değiştiriyor vs. bunların hepsi server üzerinde kalıyor. O an oturumu kapatıp başka bir bilgisayarda kendi domain bilgileri ile oturum açtığında tüm dosyaları önüne geliyor. Roaming Profile' ın nasıl yapılacağını aşağıdaki linklerden inceleyebilirsin.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj649079.aspx

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/cc738596(v=ws.10).aspx

İkinci olarak 14 kullanıcına bir server üzerinden ayrı masaüstleri verebilirsin. Bu teknolojinin adı da VDI (Virtual Desktop Infrastructure). Bu teknoloji için Microsoft' un "RDS (Remote Desktop Services)" özelliğini kullanabilirsin. Bu özelliğin nasıl yükleneceğini aşağıdaki linkte bulabilirsin.

http://blogs.technet.com/b/yungchou/archive/2013/02/07/remote-desktop-services-rds-quick-start-deployment-for-remoteapp-windows-server-2012-style.aspx

Buna ek olarak ben bu işi Microsoft ile değil de vmware yada citrix ile yapmak istiyorum dersen onlarında alt yapılarını kullanarak kullanıcıların hiç işletim sistemi olmayan PCoI bağlantılar ile server üzerindeki bilgisayarlarda oturum açmasını sağlayabilirsin.

Yeni başladığın için VDI teknolojisi şuan kafanı çok karıştırabilir. Bu konu hakkında çok çok çok okuyarak ilerleyebilirsin. Ama yönetim senden istediği işi "Roaming Profile" ile yapabilirsin.

Daha sonra sistemini genişletir VDI teknolojisine geçersin. PoE switchler alıp kullanıcıların önündeki PC' leri kaldırıp PoE All in One Thinclient makineler alarak hem elektrikten tasarruf edersin, hem kullanıcı ve bilgisayar yönetimi işini tamamen bitirirsin, hem teknik servis diye bir dersin kalmaz 🙂 Say say bitmez. Sen yavaştan okumaya başla 🙂 Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/12/2014 21:03

(@OnurKemalKayikcioglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Onur merhaba, öncelikle hoş geldin. Konu ile alakalı olarak genel bir bilgilendirme yapayım. Her şeyden önce kurum içinde bir Active Directory yapısı kurmanı ve tüm kullanıcılarını domaine almanı öneririm. Bu sayede kullanıcılarını bir yönetim çatısı alında toplamış olursun. Aslında yapmak istediğin işler de domain yapısı kökenli işler.

İlk soruna gelecek olursak, kullanıcıların dosyaları server üzerinde çalışmaz ama server üzerinde saklanabilir. Yani kullanıcının "Belgelerim" klasörü lokal gibi görünse de aslında server üzerinde bir yol olabilir. Buna "Roaming Profile" deniyor. Bu olay sayesinde her kullanıcın sisteme ilk giriş yaptığında server üzerinde göstermiş olduğun yola kullanıcının adıyla klasörler oluşturuluyor. Kullanıcın yeni dosyalar oluşturuyor, değiştiriyor vs. bunların hepsi server üzerinde kalıyor. O an oturumu kapatıp başka bir bilgisayarda kendi domain bilgileri ile oturum açtığında tüm dosyaları önüne geliyor. Roaming Profile' ın nasıl yapılacağını aşağıdaki linklerden inceleyebilirsin.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj649079.aspx

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/cc738596(v=ws.10).aspx

İkinci olarak 14 kullanıcına bir server üzerinden ayrı masaüstleri verebilirsin. Bu teknolojinin adı da VDI (Virtual Desktop Infrastructure). Bu teknoloji için Microsoft' un "RDS (Remote Desktop Services)" özelliğini kullanabilirsin. Bu özelliğin nasıl yükleneceğini aşağıdaki linkte bulabilirsin.

http://blogs.technet.com/b/yungchou/archive/2013/02/07/remote-desktop-services-rds-quick-start-deployment-for-remoteapp-windows-server-2012-style.aspx

Buna ek olarak ben bu işi Microsoft ile değil de vmware yada citrix ile yapmak istiyorum dersen onlarında alt yapılarını kullanarak kullanıcıların hiç işletim sistemi olmayan PCoI bağlantılar ile server üzerindeki bilgisayarlarda oturum açmasını sağlayabilirsin.

Yeni başladığın için VDI teknolojisi şuan kafanı çok karıştırabilir. Bu konu hakkında çok çok çok okuyarak ilerleyebilirsin. Ama yönetim senden istediği işi "Roaming Profile" ile yapabilirsin.

Daha sonra sistemini genişletir VDI teknolojisine geçersin. PoE switchler alıp kullanıcıların önündeki PC' leri kaldırıp PoE All in One Thinclient makineler alarak hem elektrikten tasarruf edersin, hem kullanıcı ve bilgisayar yönetimi işini tamamen bitirirsin, hem teknik servis diye bir dersin kalmaz 🙂 Say say bitmez. Sen yavaştan okumaya başla 🙂 Kolay gelsin.

Değerli yazınız için çok teşekkür edeirm.Yazınızı 3 defa baştan sona kadar okudum fakat biraz yabancı geldi terimler.Ben en iyisi direk geçen terimlerin işlevlerini öğrenmeye çalışmakla başlıyım işe.Tekrardan teşekkür ederim. 

Gönderildi : 03/12/2014 21:16

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Kusura bakma. Elimden geldiğince Türkçe kelimeler kullanmaya çalıştım. Ama bu iş böyle. Bazen doğru ifade için İngilizce adı ile ifade etmek gerekiyor. Terimleri araman konusunda bir tavsiye vereceğim. Onun yerine Microsoft Active Directory Domain Services konusu ile başla. Terimlerin anlamlarını öğrenerek sadece benim yazımı kurtarırsın. Ama temelden başlarsan hiç bir zaman yabancılık çekmezsin.

Bu arada eğer İstanbul' da isen aşağıdaki linki inceleyebilirsin. Umarım kriterler uyar ve eğitimi alabilirsin. Senin için mükemmel bir başlangıç olacaktır.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/448468.aspx  

Gönderildi : 03/12/2014 21:27

(@cemkilic)
Gönderiler: 396
Reputable Member

Herkeze merhabalar.Aranıza yeni katıldım.Ayağımın tozuyla birlikte yaşadığım daha doğrusu bilgi sahibi olmadığım bir konuyu sizinle paylaşmak istedim.Uzun süre zarflarında yaptığım araştırmalar sonucu malesef bi sonuca ulaşamadım.

Şimdi elimizde şirket olarak dell server bulunuyor.2012 lisanslı olarak geldi.Şimdi benden talep edilen olay şudur.Yaklaşık 14 tane bilgisayarlı personelimiz var.Bu personelin işlemlerini serverden yapılması isteniyor.Konuyu açmak gerekirse çalışan personel çalıştığı dosyaları(excel,fatura dosyaları,vs.) kendi bilgisayarında değilde server üzerinde çalışması isteniyor.14 tane kullanıcıya ayrı masa üstlerine bağlantı vermek 1 adet serverden mümkünmüdür?Mümkünse nasıl yapılabilir? Ve de ilk 2 seçenek  mümkünse 8gb ramli bir server fiziksel bir hasar görmeden(kasma,anakart-ram vs. yanmadan) işlemleri kaldırabilir mi ?

Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ediyorum. 

dhcp ıle makınalara ıp dagıtıp daha sonra rds ile bu makınalara  baglanabilirsiniz 

ram ve hardısklerınızı dar bogaza sokmazsanız birşey olmaz 

Gönderildi : 04/12/2014 02:58

(@ferhatyilmaz)
Gönderiler: 50
Trusted Member

Selim Bey' in de anlattığı gibi "roaming profile" yapısını incelemenizi öneriyorum.

Gönderildi : 05/12/2014 14:35

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

1.Yönetim niye sunucuda çalışılmasını istiyor.(performans,güvenlik,yedeklilik,uzaklık g.b)

2.Bu 14 kullanıcı ne kullanacak ve boyutları nedir. (excel,word,outlook,resim,video)

Ondan sonra maliyet gözetilerek yönteme karar verilir.

Bildiğim Yöntemler

1.File server

2.Roaming profile

3.rdp

4.folder redirection

Gönderildi : 05/12/2014 15:54

(@OnurKemalKayikcioglu)
Active Member
Konu başlatıcı

Herkeze günaydınlar efendim.Yaklaşık bir kaç gündür iş amaçlı il dışında olduğum için konuyu takip etme şansım malesef olmadı.Değerli cevaplarınızı tek tek okudum.Hepinize teşekkürü borç bilirim.En azından konuya bakış açısından yol gösterici olmaya çalışıyorsunuz.İstanbuldaki eğitim konusuna gelince.Hocam malesef ben bodrolu bir çalışanım bu bir engel galiba.Ama eğitime katılmayı çok isterdim....Genede diğer eğitimlerinizi inceleyeceğim ve şartları uygun olan var ise katılmaya çalışacağım.Bu sunucu konusunda kendimi geliştirmek bu yolda ilerlemek istiyorum.

Gönderildi : 08/12/2014 11:12

(@OnurKemalKayikcioglu)
Active Member
Konu başlatıcı

1.Yönetim niye sunucuda çalışılmasını istiyor.(performans,güvenlik,yedeklilik,uzaklık g.b)

2.Bu 14 kullanıcı ne kullanacak ve boyutları nedir. (excel,word,outlook,resim,video)

Ondan sonra maliyet gözetilerek yönteme karar verilir.

Bildiğim Yöntemler

1.File server

2.Roaming profile

3.rdp

4.folder redirection

Tamamı ile office yazılımları.Excel,word,power point vs. uzantılı dosyalar tutulacak. Amacı ise şirket dosyalarının (tamamının) personelin bilgisayarında bulundurmaması isteniyor.

Gönderildi : 08/12/2014 11:16

(@niyaziaygun)
Gönderiler: 204
Reputable Member

Merhaba,

Alternatif olarak DFS (Distributed File System) ile halledebilirsiniz. 

Gönderildi : 08/12/2014 11:32

Paylaş: