Forum

domainde bulunan cl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

domainde bulunan clientin internete çıkamaması

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
560 Görüntüleme
(@ahmetpala)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

vmware 10 work prgramı ile 1 adet server 2003 kurdum. 1 adet win 7 kurdumçservera 2 ethernet açtım.1. ethernet bridge otomatik ayarlı.2. ethernet ise lan olarak tanımlattım.dhcp kurdum ve clientteki makinayıda aynı lan da tanımladım.client dhcp ye tanımladıgım şekilde ip aldı fakat nete çıkamadım ve domaine katamadım.bu konularda baya bir yeniyim yardımcı olursanız sevinirirm

2. sorum serverin 2 ethernetini ve clienti bridge moda aldıgımda domaine dahil oluyor ancak serverda kurduğum dhcp çalışmıyor.client modemden alıyor ip sini.server in ve clientin ethernet ayarlarınr bridge, nat, host only, lan bu ayarlardan hangilerine almalıyım.sorunumu yanlış anlatmış olabilirim.Şimdiden çok teşekkürler.

Gönderildi : 12/11/2014 17:03

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

1. sorunun cevaı server Firewall açık olabilir onu kapatıp denemelisiniz,

2. sorun ise, neden server 2 ethernet tanıttınız ? ikiside fiziksel mi ? Yoksa bir fiziksel kart üzerinde iki ethernet kartı varmış gibi mi davranmasını istiyorsunuz ? 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/11/2014 17:10

(@ahmetpala)
Eminent Member
Konu başlatıcı

1. ethernetimi kurma sebebim modemden neti almak

2. ethernetimi kurmak sebebim ise clientlar ile yerel ağ oluşturmak.Serverden farklı bir ip bloğu ile dhcp dağıtmak ve clientlerden serverda kurmuş olduğum domaine katılıp serverdan internete çıkmalarını sağlamak.Bridge yaptığım zaman modemin içerisinde bağlandığım sanal pc gözüküyor.Fiziksel oluyor yani.Diğer modem yerel ağda takılı gibi davrandığı için modem ve kendi gerçek makinemde görmüyor.

Serverin bridge modda ayarladığım modemi otomatik veriyorum nete giriyor server.Modemdede gözüküyor.192.168.1.108 örneğin.

Diğer yerel ağ olan ethernette  192.168.2.100 verdim dns 127.0.0.1 verdim.Dhcp kurduğumda 192.168.2.100-200 arasını dağıtsın dedim.

Clientten yerel ağ (lan) ayarlı ethernette otomatik ip al dediğimde 192.168.2.101 alıyor.Dhcp çalışıyor.Ancak nete çıkamıyorum ve domaine dahil olamıyorum.

192.168.2.100 ping atıyorum ayrıca.Şimdiden teşekkürler. 

Gönderildi : 12/11/2014 17:16

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Şimdi oldu,

2 farklı ip bloğu var, haliyle bunları root edecek bir cihaz lazım,

Ne demek root,

192.168.2.0/24 networku internete çıkmak için 192.168.1.0/24 networkundeki şu ki cihaz üzerinden nete çıksın diyebilmeniz lazım. (modem bu networkte olduğu için)

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/11/2014 17:53

(@ahmetpala)
Eminent Member
Konu başlatıcı

çok teşekkür ederim yardımalarınız için

Gönderildi : 13/11/2014 15:15

Paylaş: