Forum

Active Directory &#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Üzerinden URL engelleme

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
4,831 Görüntüleme
(@farisagalday)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

Firmamızda sonicwall güvenlik duvarı kullanıyoruz. Ancak sonicwall lisans sorunu sebebi ile internet sitelerinin kısıtlamasını artık yapamıyorum.

Bu sebeple Active Directory üzerinden  URL kısıtlamak istiyorum. Facebook ve Youtube başta olmak üzere...

İlgili kullanıcı grubuna yeni GPO tanımladıktan sonra edit bölümüne geçiyorum,

ancak ayarları hangi seçenek üzerinden gerçekleştireceğimi bulamadım. Umarım bir yolu vardır.

Not : Sistemimiz, Windows Server 2012 + AD

Gönderildi : 05/11/2014 16:36

(@oktaykumas)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Merhaba;

User Configuration > Policies > Windows Settings > Internet Explorer Maintenance > Security kısmına gelip“Security Zones and Content Ratings” bölümünden Modifiy Setting kısmına eklmeniz gerekir.

Gönderildi : 05/11/2014 17:49

(@farisagalday)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

User Configuration > Policies > Windows Settings > Internet Explorer Maintenance > Security kısmına gelip“Security Zones and Content Ratings” bölümünden Modifiy Setting kısmına eklmeniz gerekir.

Hocam ilginiz ve cevabınız için teşekkürler. Lakin "Windows  Settings" altında "Internet Explorer Maintenance" ayarı görünmüyor.

Eksik birşeyler mi var acaba?

Gönderildi : 05/11/2014 19:58

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Arkadaşlar ie'ye has gpo ile internet engelleyemezsiniz adam chrome kurar yandex kurar firefox kurar hepsine gpo ile

ayrı ayrı ayar yapamazsınız versiyonları farklı olur vs gibi sorunlar ortaya çıkar.

ipsec ile internet engelleme isimli makaleden yola cıkarak ayarları kendinize has özelleştirebilir istediğiniz yere erişim verip istemediğiniz yerlere yasaklayabilirsiniz

http://www.hakanuzuner.com/index.php/ipsec-ile-internet-yasaklama.html

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 05/11/2014 20:20

(@farisagalday)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar ie'ye has gpo ile internet engelleyemezsiniz adam chrome kurar yandex kurar firefox kurar hepsine gpo ile

ayrı ayrı ayar yapamazsınız versiyonları farklı olur vs gibi sorunlar ortaya çıkar.

ipsec ile internet engelleme isimli makaleden yola cıkarak ayarları kendinize has özelleştirebilir istediğiniz yere erişim verip istemediğiniz yerlere yasaklayabilirsiniz

http://www.hakanuzuner.com/index.php/ipsec-ile-internet-yasaklama.html

iyi çalışmalar.

Tavsiye için teşekkür ederim. Ancak bahsettiğiniz makalede anlatılan adımları uyguladım ve aşağıdaki adımları gerçekleştirdim.

Şâyet bu adımları doğru uygulamayı başarabilirsem, internet çıkışını tamamen kısıtlamak yerine belirli internet site adreslerini engellemek istiyorum.

Active Directory sistemine çok hâkim olmadığım için (ki bilgi işlem dünyasında da yeni sayılırım) deneme yanılma yapamaya da çekiniyorum açıkçası.

Yardımcı olmanız dileği ile...

• Makalede anlatılanlar birebir uygulandı.
  • Client yeniden başlatıldı.
  • Administrator yetkisine sahip olmayan kullanıcı hesabı ile oturum açıldı.

Gönderildi : 06/11/2014 19:00

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

engellemek istediginiz sitelerin tum ip adreslerini bulmanız gerek bu durumda

AD tarafında bu policy'i linklediğiniz Organizational Unit  altındaki computer hesaplarına etki eder sadece

Gönderildi : 06/11/2014 19:11

(@farisagalday)
Eminent Member
Konu başlatıcı

engellemek istediginiz sitelerin tum ip adreslerini bulmanız gerek bu durumda

AD tarafında bu policy'i linklediğiniz Organizational Unit  altındaki computer hesaplarına etki eder sadece

Anladım hocam. Yardımlarınız için teşekkürler tekrar. 🙂 

Gönderildi : 07/11/2014 01:28

(@muratgok)
Gönderiler: 220
Reputable Member

Open source bir uygulama yada fw'dan faydalanın Gpo sizin işinizi görmeyecektir.

Örnek : Pfsense 

: Ipcop

: Squid/Dansguardian vs. gibi

kolay gelsin  

Herkese merhaba,

Firmamızda sonicwall güvenlik duvarı kullanıyoruz. Ancak sonicwall lisans sorunu sebebi ile internet sitelerinin kısıtlamasını artık yapamıyorum.

Bu sebeple Active Directory üzerinden  URL kısıtlamak istiyorum. Facebook ve Youtube başta olmak üzere...

İlgili kullanıcı grubuna yeni GPO tanımladıktan sonra edit bölümüne geçiyorum,

ancak ayarları hangi seçenek üzerinden gerçekleştireceğimi bulamadım. Umarım bir yolu vardır.

Not : Sistemimiz, Windows Server 2012 + AD

Gönderildi : 07/11/2014 13:03

(@farisagalday)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Open source bir uygulama yada fw'dan faydalanın Gpo sizin işinizi görmeyecektir.

Örnek : Pfsense 

: Ipcop

: Squid/Dansguardian vs. gibi

kolay gelsin

Cevap ve tavsiye için teşekkürler.  Örnek olarak gösterdiğiniz uygulamaları en kısa zamanda deneyebilirim.

Gönderildi : 18/11/2014 18:51

Paylaş: