Forum

2003 server Client ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 server Client Makina Sorunu

23 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
889 Görüntüleme
(@FarukOzyilmaz)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Bulunduğum ofiste 13-15 arası client makina ve 1 adet server 2003 Standart Edition bulunmakta.

Client makinalar Server üzerinde çalışan bir paket programı çalıştırmakta lakin son 1 haftadır ana makinaya ulaşmakta network sorunu yaşıyoruz.

1-2 makina da neredeyse hiç sorun çıkmamasına rağmen diğer client makinaların  hepsi sıra ile hata kodu:0x80070035 vermekte. ilk başlarda sorunun switch'den kaynaklandığını düşündüğüm için çözüm olarak hp pro curve yötenilemez bir switch aldım. Switch'i taktığım gün bütün bilgisayarlar sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladılar. Lakin ertesi sabah tekrar aynı sorunu 1-2 client vermeye başladı.Güvenlik duvarlarım kapalı. Antivirus'u kapattım, Modem'den firewall'ı kapattım, Client pc lere el ile ip verdim, sonra otomatiğe çektim, host dosyasından direk ip de gösterdim. Gelişmiş ayarlardan Netbios'u etkinleştirdim.bilgisayarların hepsi aynı çalışma grubunda  Yazdıklarımın hepsini denememe rağmen aralıklarla bu hatayı almaya devam ediyorum.

Aynı server' izmir ve Ankara'dan uzaktan bağlantı yaparak çalışan personelimiz hiç sıkıntı yaşamadan çalışmaya devam ediyorlar.Lakin lokal üzerinde bu hatayı alıyorum. 

DNS server yapısı bulunmuyor network ağım sadece client bilgisayarlar ve bir switch ile çalışmakta. 

Yardım edebilecek herkese Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 04/09/2014 14:09

(@yilmazgokce)
Gönderiler: 112
Estimable Member

Hocam şöyle birşey buldum bi dene istersen. 

Hata Kodu 0x80070035 "Ağ yolu bulunamadı."

Ağınızdaki tüm bilgisayarlar için bu ilk yapmanız gerekebilir:

-          BAŞLANGIÇ - regedit yazın   HKEY_LOCAL-MAKİNESİ - SİSTEM - CuurentControlSet - Kontrol -tıklayın , Terminal Server , üzerinde çift tıklama AllowRemoteRPC 0-1 (baz Onaltılık'ın seçin) sağ panel ve değişim Değer veri

-          Tüm bilgisayarları yeniden başlatın.

Gönderildi : 04/09/2014 17:32

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar, sistem üzerinde bir domain (alan adı) yapısı mevcut mu? Ayrıca bağlanan ve sorun çıkartan client makinelerin işletim sistemleri nedir? Çalıştırılan program paylaşılmış bir klasör üzerinden mi çalışıyor? yoksa bir ağ programı mı?

Gönderildi : 04/09/2014 17:34

(@FarukOzyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selim bey Merhaba;

Domain yapızı mevcut değil. client makinaların işletim sistemleri win 7 ve win 8 Çalıştırılan program paylaşılan bir klasorden kopyalanan exe ile çalışıyor. 

Gönderildi : 04/09/2014 17:49

(@FarukOzyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yılmaz hocam söylediğiniz yolu şuan yaptım pc stabil çalışıyor. sorun çıkmaz ise ne ala lakin böyle şeyleri daha önce de denedim geçici çözümler oluyor. Malesef kalıcı bir çözüme ihtiyacım var ilginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/09/2014 18:03

(@yilmazgokce)
Gönderiler: 112
Estimable Member

Yılmaz hocam söylediğiniz yolu şuan yaptım pc stabil çalışıyor. sorun çıkmaz ise ne ala lakin böyle şeyleri daha önce de denedim geçici çözümler oluyor. Malesef kalıcı bir çözüme ihtiyacım var ilginiz için teşekkür ederim.

Hocam sorunun kaynağı regedit ayarlarınızı değiştiren bir program da olabilir veya virüs tam bilemiyorum client pcleri kontrol edin bence.... 

Gönderildi : 04/09/2014 18:28

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

hatayı aldığınızda , hata alınan client üzerinden sunucuyu ping atmayı denediniz mi ? bu hata olduğunda o an client networkten düşüyor olabilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/09/2014 18:32

(@FarukOzyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hatayı aldığınızda , hata alınan client üzerinden sunucuyu ping atmayı denediniz mi ? bu hata olduğunda o an client networkten düşüyor olabilir.

Mustafa Hocam Merhaba;

Ping atmayı denemedim zaten bu hatayı aldığım an ağ klasöründen Masterserver kayboluyor, lakin diğer client pc ler ağ yolunda görünmeye devam ediyorlar. 

Gönderildi : 04/09/2014 18:37

(@mustafatasci)
Üye

Hatayı aldığınız an client üzerinden servera ulaşmayı denerseniz sorunu tespit etmede yol alabilirsiniz.

Hata olduğu zaman client üzerinden servera ping atmayı deneyerek sonucu bizimle paylaşır mısınız 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/09/2014 20:37

(@FarukOzyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hatayı aldığınız an client üzerinden servera ulaşmayı denerseniz sorunu tespit etmede yol alabilirsiniz.

Hata olduğu zaman client üzerinden servera ping atmayı deneyerek sonucu bizimle paylaşır mısınız 

Mustafa bey Merhaba;

sabah gene bu sorun ile başladım malesef.. Dediğiniz yolu denedim Ağ'a ulaşılamadı zaman ping atmaya çalıştığımda isteklerim zaman aşımına ulaştı yani ping atamadım. Bir diğer client pc den ping atmaya çalıştığımda hiç sorun yaşamadım ve ping işlemi gerçekleşti. Tekrar sorun çıkaran pc ye gidip ping denemesi yaptım ilk ping başarılı oldu lakin diğer 3 tanesi zaman aşımına uğradı. pc nin ip adresini otomatikten el ile yapılandırmaya geçirdim şuan çalışıyor lakin birazdan gene aynı hatayı verecektir.  

Gönderildi : 05/09/2014 12:47

(@mustafatasci)
Üye

Merhaba, 

Yaptığınız işlemden buda demektir ki, sorun serverda değil client makinada,

Client makine networkten düştüğü için bu hatayı alıyorsunuz demektir.

Networkte yolunda gitmeyen bişeyler var. Bunu çözmeniz lazım.

İp çakışması, loop, bir çok nedeni olabilir. 

Gönderildi : 05/09/2014 17:54

(@FarukOzyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Yaptığınız işlemden buda demektir ki, sorun serverda değil client makinada,

Client makine networkten düştüğü için bu hatayı alıyorsunuz demektir.

Networkte yolunda gitmeyen bişeyler var. Bunu çözmeniz lazım.

İp çakışması, loop, bir çok nedeni olabilir. 

Farklı makinaların hepsi ayrı ayrı bu sorunu yaşadığı için Ağ'a saldıran bir virüs olma ihtimali var mı acaba?  virus değil se dns server kurarak bu sıkıntıdan kurtulabilirmiyim ? Sizce ilk önce hangi yolları denemeliyim. 

Gönderildi : 05/09/2014 18:02

(@mustafatasci)
Üye

Merhaba,

Eğer AV yazılımınız yok ise ilk olarak burada başlayın, DNS  sorunu çözeceğini zannetmiyorum.

Öncesinde ortama bir dhcp serverınız yok ise kurarak insanların aldığı ipleri kontrol etmelisiniz. sorun isim çözme değil çünkü. 

Gönderildi : 05/09/2014 18:13

(@FarukOzyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Eğer AV yazılımınız yok ise ilk olarak burada başlayın, DNS  sorunu çözeceğini zannetmiyorum.

Öncesinde ortama bir dhcp serverınız yok ise kurarak insanların aldığı ipleri kontrol etmelisiniz. sorun isim çözme değil çünkü. 

gelişmeleri paylaşacağım teşekkür ederim. 

Gönderildi : 05/09/2014 18:18

(@FarukOzyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Tekrar Merhaba;

Hafta sonu bütün client makinaları temizleyip el ile ip yapılandırmasına gittim. lakin hala aynı problem aralıklarla devam etmekte. bu aşamadan sonra bana önerebileceğiniz bir yol var mı ? Şimdiden Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 08/09/2014 15:26

(@mustafatasci)
Üye

Merhaba,

Temizlemekten kastınız format atarak mı yaptınız bu işlemi ? 

Gönderildi : 08/09/2014 17:56

(@FarukOzyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Temizlemekten kastınız format atarak mı yaptınız bu işlemi ? 

Merhaba;

Hayır format atmadım, lisanlı malywarebayts ve combofix kullandım 

Gönderildi : 08/09/2014 18:13

(@mustafatasci)
Üye

sorun çıkaran makinelerden birine format atarak av kurulumunu denediniz mi ?

Switch vs diğer cihazlarınızın sorunsuz çalıştığını varsayarak yazıyorum. 

Gönderildi : 08/09/2014 18:25

(@FarukOzyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sorun çıkaran makinelerden birine format atarak av kurulumunu denediniz mi ?

Switch vs diğer cihazlarınızın sorunsuz çalıştığını varsayarak yazıyorum. 

switch'i yaklaşık 5 gün önce aldım ilk aklıma gelen o olmuştu. kullandığım switch hp puro curve yönetilemez modeli. kötü bir cihaz kullanmıyorum açıkçası. format atmayı denemedim açıkçası şu zamana kadar reset at düzelir mantığı gibi gelmişti bana hep 🙂 

Gönderildi : 08/09/2014 18:33

Sayfa 1 / 2
Paylaş: