Forum

Server Altyapısı

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Altyapısı

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
509 Görüntüleme
(@KaanAtabey)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Domain + Mail + Nas serverım var.Bosta yatıyo sorum su ben hosting domain isi yapmak istiyorum.Aylık masrafı nedir ve Ağ altyapısı neler olmalıdır.

Gönderildi : 26/08/2014 21:43

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

10-12 yıl önce 192K'lık (herhalde bu kadar idi) bir LL hat ile 30-40 tane web sayfası host ediyorduk. sunucu da bugünkülere göre dandirik bişiydi.

hat sağlam olacak, birden fazla ip adresin olacak sağlam olacak birde, listelerde vs olmayacak, yoksa bir ay sonra hiç müşterin kalmaz. 

Gönderildi : 26/08/2014 23:29

(@KaanAtabey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

1- Host Domain satısı
2- Firewall
3-Bulut sistem
(32 tb hdd mevcut)
- Yapmak istediklerim bunlar.Neler gerekli ?
- Aylık toplam giderim ne kadar olur ?
- Altyapı olarak neler almam gerek.?

Gönderildi : 28/08/2014 04:06

(@KaanAtabey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

1- Host Domain satısı
2- Firewall
3-Bulut sistem
(32 tb hdd mevcut)
- Yapmak istediklerim bunlar.Neler gerekli ?
- Aylık toplam giderim ne kadar olur ?
- Altyapı olarak neler almam gerek.?

Gönderildi : 28/08/2014 15:55

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Şahsi fikirlerim;

1- müşteri gözünden düşün: neden senden hizmeti alayım; bana diğer firmalardan farklı ne verebileceksin; 7-24 kesintisiz çalışması için hangi planların devrede;  sorunlara ne kadar sürede çözüm bulacaksın... gibi sorularla önce kendini ikna etmen lazım

2- balantı altyapın hızlı ve yedekli olmalı. bunun içn de lokasyonun turk telekom santrallerine yakın olmalı. malum türkiye nin tekeli bu adamlar. kendimi tutup bunlara bişey söylemeyeceğim şimdi.

3- iklimlendirme, yangın önlemleri vb sistemlerinin olması gerekiyor.

4- firewall sistemlerin ve saldırıları anında müdahale edebileceğin monitor yazılımların olmazsa olmaz.

Bana göre ilk başta sanal sunucu satışı yapmayı düşünebilirsin. Bir de tabi bir işletme için 6 aylık giderin kadar bir paran kenarda olması lazım. Bu her türlü işletmeyi ayakta tutabilmek için geçerli.

Sonuç olarak; elektrik, bağlantı ücretleri, firewall cihazları, monitorng yazılım lisanları, yönetim paneli lisansları vs bunları hesaplayıp masrafı çıkarabilirsin. 

Gönderildi : 28/08/2014 16:32

(@KaanAtabey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tşkler hocam sizce ortalama aylık giderim ne olur? Bu serverı ayakta tutacak cihazlar için.
Linux mu yoksa windows mu önerirsiniz ?

Gönderildi : 28/08/2014 18:29

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Açıkçası fiyatlar konusunda tam emin değilim. Telekom ve surperonline üzerinden bağlantı fiyatı alın, bunun haricinde gerekli cihazlar için de liste yapıp herhangi bir yerden fiyat alıp fikir sahibi olabilirsiniz. Yapıya göre çok değişkenlik gösterir çünkü fiyatlar.

Gönderildi : 28/08/2014 18:51

(@KaanAtabey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam sizce ne kuruyum server.Linux Windows ? tabi nas serverıda ne kurucam onuda belirlemedim.webbios da hata alıyorum ona ugrasıyorum.

Gönderildi : 29/08/2014 17:09

(@mustafayilmaz-2)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Hosting işine girecekseniz Wordpress, Joomla gibi ücretsiz araçları da düşünerek En azından hosting sunucunuzu Linux yapmanızı öneririm. 

İyi çalışmalar

Gönderildi : 29/08/2014 18:35

(@KaanAtabey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam nas server domain mail ana server diyelim.Bunları tek panele nasıl toplucam.Daha önce kurulum yapmadım.Demek istedim tek arayüze nasıl toplarım.vga dagıtıcı taktım.Ordan erisiyorum suan 5 makınaya.Yani kurulum altyapısı nasıl ilerlemeli.

Gönderildi : 31/08/2014 03:23

(@KaanAtabey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mail :  http://www.glcomp.com/ibm-x3650-qc-e5345-2-33ghz-8mb-1333mhz-2gb-2-5-sas-server

yani 4 makinayada aynı sistemi kurucaz.nas larada linux. mail domain server'a windows server.nas ada linux dogrumudur. 

Gönderildi : 31/08/2014 03:36

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Linux daha başarılı olur.

Gönderildi : 31/08/2014 20:16

(@KaanAtabey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam söyle yapsam olmazmı ? Domain mail ve servera windows nas sistemede linux kursam.Windows kolay arayüz sunuyo linux sadece nas sisteme kursam.Sizce nasıl olur.Yani bu serverlerın stabil çalışması için ne yapmam gerekli.Kurulum nasıl yapıyım dedigim gibi yapsam sorun olrumu.mail domain ve servera windows nas servera linux.

Gönderildi : 31/08/2014 22:28

(@KaanAtabey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam söyle yapsam olmazmı ? Domain mail ve servera windows nas sistemede linux kursam.Windows kolay arayüz sunuyo linux sadece nas sisteme kursam.Sizce nasıl olur.Yani bu serverlerın stabil çalışması için ne yapmam gerekli.Kurulum nasıl yapıyım dedigim gibi yapsam sorun olrumu.mail domain ve servera windows nas servera linux.

Gönderildi : 01/09/2014 02:59

(@KaanAtabey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderildi : 06/09/2014 08:37

Paylaş: