Forum

Server disk problem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server disk problemi hakkında yardım !!!

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
394 Görüntüleme
(@mehmetkeskin)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

İşletmede bulunan Proliant DL380P Gen8 server var. Üzerinde 10 k lık 300 gblık 3 adet disk var. server 2008 r2 x64 standart ver. doğrudan üzerinde kuruludur.  

Sorunum dün orta disk turuncu yandı  ama server hala aktif kullanabiliyoruz. Hp aradım yeni diski gönderecekler fakat, sabah serverı kapattım arızalı olan diski çıkartıp yeniden taktım serverı başlattım düzelmedi turuncu yanan disk şimdi he yeşil hemde turuncu olarak yanıp sönmekte. Server şuan hala aktif çalışır durumda ama  hangi raid yapısı kurulu bilmiyorum. yeni disk gelince doğrudan çıkartıp değiştirmem mi gerek yoksa serverı kapatıp mı değiştireyim. yada değişimden sonra açılmama riski varmıdır ?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 08/07/2014 21:03

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

raid yapısı mevcut ise eski diski çıkarıp yenisini taktıktan sonra sunucu üzerindeki (kurulu değilse kurabilirsiniz)

raid manager yazılımı ile rebuild işlemini izleyebilirsiniz.

Gönderildi : 08/07/2014 21:19

(@mehmetkeskin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

raid yapısı mevcut ise eski diski çıkarıp yenisini taktıktan sonra sunucu üzerindeki (kurulu değilse kurabilirsiniz)

raid manager yazılımı ile rebuild işlemini izleyebilirsiniz.

Vasvi Bay Günaydın,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Serverın üzerinde raid5 konfigürasyonu  mevcuttur. Fakat üstte de yazdığım gibi serverı kapatıp arızalı diski çıkartıp tekrar takıp serverı yeniden başlattım. Sanırım şuan arızalı diske rebuild işlemi yapıyor. ve halen devam etmekte yeni disk bugün gelecek. Geldiği anda değişimi yapsam sıkıntı olur mu ?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 09/07/2014 11:34

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

sorun olmaz

yeni takacağınız disk ile birlikte rebuild işlemi yeniden başlar .

bu tip sorunlarda raid5 hep beni korkutmuştur , disk değişene kadar ikinci bir diskte oluşabilecek bir  sorun veri kaybına yol açacağı için.

raid5 kullanımında bir adet hotspare disk bulundurulması oldukca faydalı bence 

Gönderildi : 09/07/2014 11:38

(@mehmetkeskin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sorun olmaz

yeni takacağınız disk ile birlikte rebuild işlemi yeniden başlar .

bu tip sorunlarda raid5 hep beni korkutmuştur , disk değişene kadar ikinci bir diskte oluşabilecek bir  sorun veri kaybına yol açacağı için.

raid5 kullanımında bir adet hotspare disk bulundurulması oldukca faydalı bence 

Haklısınız hocam, 2. bir serverım daha var aynı şekilde yapılandırılmış, ne olur olmaz dediğiniz gibi yedekte bir adet hotspare disk bulundurmakta fayda var. geçmiş dönemde veri kaybını yaşadığımdan epeyce tereddütlüydüm.

Teşekkürler.

Gönderildi : 09/07/2014 11:59

Paylaş: