Forum

Domaine Dahil Olmay...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domaine Dahil Olmayan Bir Pc'nin Paylaşımlara Erişimini Engellemek

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,173 Görüntüleme
(@GorkemAkin)
Gönderiler: 168
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ağımda domaine dahil olmayan birkaç tane makine var. Bu makineler serverin paylaşımlarına rahatlıkla erişebiliyor. Paylaşım izinlerinde bu pc leri domaine dahil olmadıkları için engelleyemiyorum. Bunun bir yöntemi var mıdır bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Gönderildi : 04/07/2014 15:04

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba,

Domain üyesi olmayan pc/nb   network üzerindeki paylaşımlara erişmek  istediğinde admin password sorması gerekir sormuyorsa şifre girilerek erişim sağlanıyor olabilir

Gönderildi : 04/07/2014 15:56

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Merhaba,

Domain üyesi olmayan pc/nb   network üzerindeki paylaşımlara erişmek  istediğinde admin password sorması gerekir sormuyorsa şifre girilerek erişim sağlanıyor olabilir

Merhaba;

Ertan hocamın dediği gibi daha önceden girildiyse otomatik olarak tekrar erişim talebinde bulunulduğunda erişim sağlanır. Bu bilgileri kontrol etmek için,

Denetim Masası-Kullanıcı Hesapları-Kimlik bilgisi yöneticisi yolunu izleyerek buradaki bağlantılarınızı kaldırabilirsiniz.

İyi Çalışmalar

Kolay Gelsin

Gönderildi : 04/07/2014 16:56

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Ağımda domaine dahil olmayan birkaç tane makine var. Bu makineler serverin paylaşımlarına rahatlıkla erişebiliyor. Paylaşım izinlerinde bu pc leri domaine dahil olmadıkları için engelleyemiyorum. Bunun bir yöntemi var mıdır bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Merhaba,

Paylaşımlarınızda everyone yetkisi var ise, daha önce girmemiş olsa bile  paylaşımlara erişebilir.

Yetkilerinizi kontrol edin, eğer yetkilendime doğru ise, yukarıda bahsedildiği gibi ilk girişte parola anımsa denmiştir, bunları temizlemeniz gerekir.

Yada yetkili kullanıcıların password değiştirmeniz yetecekdir. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/07/2014 17:09

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

şifre sormuyor çünkü domaindeki hiçbir kullancıda şifre yok. Domainde olmayan biri mesela server a girmek istediğinde \\ASERVER\Administrator derse direk girebiliyor.

Gönderildi : 04/07/2014 17:13

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

paylaşım yetkilerinde security tabına baktınız mı ? Rica etsem bizle paylaşır mısınız ?

Neden kullanıcılarınızda parola yok ? Parola koymak sizin içinde faydalı olacaktır. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/07/2014 17:18

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Kesinlikle Password kullanmanda fayda var aksi taktirde çok ciddi sıkıntı yaşayabilirsin naçizane önerim 

Gönderildi : 04/07/2014 17:28

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

şifre sormuyor çünkü domaindeki hiçbir kullancıda şifre yok. Domainde olmayan biri mesela server a girmek istediğinde \\ASERVER\Administrator derse direk girebiliyor.

domaindeki kullanıcılarda şifre yok ise zaten güvenlikten bahsetmeye de gerek yok 

herkesin girip çıkmasından dogal birsey yok 

kullanıcılarınıza şifre tanımlarsınız

paylaşımlara hangi kulanıcı hangi hak ile erişecek ise kullanıcı bazlı yetki verirsiniz 

bu sekilde sorununuz kalmaz 

şifresiz herkesin paylaşımlara (özerlliklede yazma hakkı ile )  baglanabiliyor olması virus / trojan gibi zararlı yazılımların yayılması için ideal ortamlar 

Gönderildi : 04/07/2014 18:09

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Benden önce çalışan arkadaş kullanıcılara kolaylık olsun diye domain ortamını bu şekilde kurmuş ama dediğiniz gibi sıkıntılar çok oluyor. Serveri yeniden kurcam domainde yedek alacağım hiçbir şey yok. Ağdaki pc leri öncelikle sıfırdan kurmaya başladım. En son serverdaki bütün verileri yedekleyip yeniden kurcam. Yalnız şöyle bir sıkıntım var. Bu güne kadar sanal olarak server kurdum ama fiziksel sunucu kurulumu hiç yapmadım. Muhakkak ki sanal kurulumdan farkları vardır diye düşünüyorum. Bu konuda nelere dikkat etmem gerekli yardımcı olur musunuz? 

Gönderildi : 05/07/2014 15:33

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

sanal sunucu kurulumundan tek farkı sunucunun başında kuruyor olmanız

Gönderildi : 05/07/2014 17:14

(@ibrahimaltan)
Gönderiler: 1
New Member

paylaşımları everyone olarak değil de authenticated users olarak verirseniz şifre olmasa da erişemeyeceklerdir.

Gönderildi : 08/07/2014 03:57

Paylaş: