Forum

Win server 2008 DC ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win server 2008 DC Replication Hk.

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
412 Görüntüleme
(@okancecen)
Gönderiler: 128
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Domain Controller server ımızın felaket anında bir replicası bulunmadığından replicasını wm de sanal makina olarak kurarak çalışmasını sağladım.

Fakat DC da D: diski üzerinde bir file sharing bulunmaktadır. Asıl DC nin çöktüğünü düşünürsek replica da aynı zamanda Sharing dosyalarında

replica olması sağlanıyor mu aynı dosya yetkilendirmeleri üzerinden.

Yardımınızı rica ederim.  

Gönderildi : 12/06/2014 15:09

(@salihtasdemir)
Gönderiler: 330
Honorable Member

merhaba;replica yı hangi sanal ortamda yapacaksınız.hyperv tarafında yapacaksanız iki tarafın host sunucuları aynı versiyonda  ve en az  windows server 2012 olmalıdır.şayet dc si makinanız fiziksel ,replica sı sanal olacak ise replica için third party kullanmanız gerekir.

Gönderildi : 12/06/2014 17:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,
Dc gibi yapıda replika değilde ADC olarak ikinci bir domain controlleri ortama dahil etmeniz daha efektif ve akılcıl olacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/06/2014 17:41

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar Okan, AD için yapmış olduğun replikasyon (aslında ADC) işi tamamdır. Fakat bu replikasyon DC-->ADC sadece AD öğeleri için geçerlidir. Yani senin AD' nin D sürücüsünde ki paylaşım karşı taraftaki sunucuya gitmez. Bunun için birde DFS rolü kurabilirsin. Sanırım bu işini görecektir. DFS üzerinden AD' nin D klasöründe bulunan paylaşımı ADC' nin üzerinde ki C yada D diski üzerine replike ettirebilirsin.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 12/06/2014 17:53

(@okancecen)
Gönderiler: 128
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selim Bey,

Evet araştırmalarımda tamda sizin dediğiniz gibi söylüyorlar DFS kurmam gerekiyor distiribituon file server sanırım.

DC ve ADC hazır replica connection durumda.

DC : 2008 server r2 fiziksel makina

ADC : 2008 server r2  vmware sanal makina (test için kuruyorum başarabilirsem fiziksele dökeceğim)

DSF ile ilgili olarak tam uygulayabileceğim bir döküman varsa paylaşmanızı rica edicem. 

Gönderildi : 12/06/2014 18:33

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

(@MustafaOZGUDUR)
Gönderiler: 5
Active Member

Dfs dosya paylaşımları için cluster özelliği taşıyan bi servisdir. 

AD ortamında farklı serverlarda birbirinin aynısı paylaşımları load balance veya "site" ortamlarında başka site a gitmesin diye kullanılan "network tasarrufu olsun diye" servisdir.

Dfs servisi istediğin özellikleri taşır ama "ad site" ları arasında kullanılır. amaç budur networkde tasarruf.

Dfs biçilmiş bi kaftan.

Gönderildi : 17/06/2014 02:21

Paylaş: