Forum

GPO ile Host Dosyas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

GPO ile Host Dosyası Dağıtmada yetki sorunu

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,416 Görüntüleme
(@emrebilgin61)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Dc üzerinden script ile startup scritps e host dosyasını client'lere dağıtması için ekledim ancak client bilgisayarı başlatınca host dosyasını kopyalamıyor.

Aynı işlemi user tarafına denedim orada da admin ile oturum açınca çalışıyor ancak domain user larda host değiştirme yetkisi olmadığı için çalışmıyor.

Bu durumu nasıl çözebilirim? Oluşturduğum host dosyasının bilgisayar başlangıcında ya kullanıcının oturum açmasında client'e kopyalanmasını istiyorum.

Gönderildi : 16/05/2014 13:21

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

http://www.cozumpark.com/forums/thread/55525.aspx

Gönderildi : 16/05/2014 13:38

(@emrebilgin61)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bu konuyu zaten inceledim ancak yapılmak istenen bir sonuca bağlanamamış farklı bir program önerilmiş. Bunu 3. part bir program kullanmadan gpo ile yapmak mümkün değilmi? Neden startup script'e eklediğim script dosyayı client pc başlarken çalışmıyor? Yine host dosyasını değiştirme admin yetkisinde olduğu içinmi bu işlemi gerçekleştiremiyor? İlle admin oturumuyla mı giriş yapmak lazım bu scriptin çalışması için? 

Bu sorular üzerinden gidebilirsek en azından gpo ile host dosyası dağıtılıp dağıtılamayacağı net bir çözüme ulaşmış olur.

Eğer yapılabiliyorsa çalışmasını neler engelleyebilir? Ne gibi bir değişiklik başarısız olmasına neden olabilir? 

Gönderildi : 16/05/2014 13:47

(@vasviuysal)
Üye

sunucu 2008 ve uzeri ise

aşağıdaki adreste gösterilen şekilde  yapabilirsiniz

policy'i computer tarafına assign ediniz 

http://www.techrepublic.com/blog/the-enterprise-cloud/use-group-policy-to-have-a-local-file-resource/#.

Gönderildi : 16/05/2014 14:11

(@emrebilgin61)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Host dosyasını sanal sistem üzerinde dc den cliente script ile kopyalıyorum çalışıyor ancak şuanki mevcut sistemimde çalışmıyor. Bu sistem daha önceden kurulan bir sistemdi. Çalışmama sebebi sistemde clientlere koyular bir yasak olabilirmi? Misal bat dosyaları yasaklanmış olabilirmi? Bunu nasıl kontrol edebilirim?

Gönderildi : 16/05/2014 18:36

(@vasviuysal)
Üye

bat yerine cmd kullanmanızı tavsiye ederim

ayrıca %systemdrive% gibi degiskenler yerine tum pathi batch dosya içerisinde yazmanız gerekiyor olabilir.

örn : c:\windows\system32\xcopy.exe \\server\share\hosts C:\Windows\system32\drivers\etc\  /y

ayrıca kopyalama yapğtıgınız paylaşımdaki hosts dosyasına eveyone read hakkı (paylaşım ve guvenlik sekmelerinin ikisinden de ) vermeniz gerekebilir.

Gönderildi : 16/05/2014 18:53

(@emrebilgin61)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tüm pathi direkt olarak yazdım ve everyone 'a read yetkisi verilmiş ve klasör doğru şekilde paylaşıma açık. Client üzerinden bu dosyaya ulaşabiliyorum. Dediğim gibi batch dosyalarının çalıştırması yasaklanmış olabilir çünkü yaptığım batchi users tarafına startup scripte eklediğim zaman admin hesabıyla client pc de oturum açtığım da başarılı oluyor ama normal userlarda olmuyor. Yani adminde herhangi bir yasak olmadığı için batch çalışıyor ancak userla giriş yapınca sonuç vermiyor. 

Batch dosyalarının çalıştırılması nereden engelleniyor acaba? Bunu kontrol etmemde fayda olabilir.

Gönderildi : 16/05/2014 19:14

(@vasviuysal)
Üye

user değil computer tarafına uygulaman gerek hocam policy'i

Gönderildi : 16/05/2014 19:22

(@emrebilgin61)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Normalde zaten computer tarafına uyguluyorum ama deneme amaçlı user tarafına uygulamıştım sadece.

Gönderildi : 16/05/2014 19:35

Paylaş: