Forum

Server Harddisk-tur...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Harddisk-turuncu led

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,389 Görüntüleme
(@muratconkar)
Gönderiler: 63
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

HP DL380G7 server üzerinde RAID 1 iki tane 300 GB disk bulunmakta. Bu disklerden birinin turuncu lambası yanıp sönüyor. Muhtemelen yakında arızalanacak fakat ben emin olmak adına soruyorum. bu raid yapısındaki bir hatadan dolayımıdır yoksa bir donanım arızasımıdır? diski değiştimek mi gerekir? Diğer bir konu aynı model disk elimde mevcut direkt eskisini çıkartıp yenisini takarak çalışmaya devam edebilirmiyim? (server çalışırken, durdurmadan)

Gönderildi : 22/04/2014 22:07

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Diski söküp 10 saniye sonra taktığınızda rebuild etmeye çalışacaktır. Rebuild işlemini raid array yazılımından kontrol edebilirsiniz. Buna rağmen rebuild hata verirse diski değiştirmek zorunda kalacaksınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/04/2014 00:13

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Merhaba,

HP DL380G7 server üzerinde RAID 1 iki tane 300 GB disk bulunmakta. Bu disklerden birinin turuncu lambası yanıp sönüyor. Muhtemelen yakında arızalanacak fakat ben emin olmak adına soruyorum. bu raid yapısındaki bir hatadan dolayımıdır yoksa bir donanım arızasımıdır? diski değiştimek mi gerekir? Diğer bir konu aynı model disk elimde mevcut direkt eskisini çıkartıp yenisini takarak çalışmaya devam edebilirmiyim? (server çalışırken, durdurmadan)

Sunucunuzda var olan dıskte hata olup olmadıgını anlamak için HP Array Configuration Utility aracından yararlanabilirsiniz. Rıza Hocamında dediği gibi diski tak-çıkar yapın rebuild işlemi sonucuna göre hata devam ediyorsa diski değiştirmelisiniz.

Gönderildi : 23/04/2014 17:37

(@muratconkar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Cevaplar için teşekkürler. Diski daha önce çıkartıp takmıştım fakat sorun düzelmedi. Array configden baktığımda hala verdiği uyarıyı görebiliyorum. (..predicted to fail soon hatası) en kısa sürede yeni bir disk ile değiştireceğim. teşekkürler iyi çalışmalar..

Gönderildi : 24/04/2014 15:03

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Bence bu adımı hızlıca gerçekleştirin bir diskinizde daha sorun olursa telafisi güç sorunlar ile yüzgöz olabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/04/2014 15:52

(@muratconkar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam carepack anlaşmam var o yüzden diskin değiştirilmesini HP den istedim, onlarda bugün kargoya verecekler muhtemelen yarın elimde olacak bende onlara arızalı olanı göndereceğim.

Fakat elimde aynı üründen bol miktarda mevcut idi, (storage e geçtiğimizden serverlar üzerindeki diskler boşa çıkmıştı.) şimdilik onlardan birini taktım.

HP den geleni de artık yedek tutacağım, böyle zamanlar için.

yardımlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 24/04/2014 15:58

(@www-rizasahan-com)
_

Bu şekilde iyi olur care pack anlaşması yapmanız çok iyi olmuş. Bir sorun anında gerçekten mükemmel bir ihtiyaç. 

Gönderildi : 24/04/2014 16:09

Paylaş: