Forum

Belirtilen ağ adı g...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Belirtilen ağ adı geçersiz

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,494 Görüntüleme
(@FatihFURTUN)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar;

40 kullanıcılı bir serverda, son zamanlarda bir sıkıntım var.

sorunun çözümünde belki gerekir diye kısaca yapıyı özetliyorum;

hepsi fiziksel olan;

özel bir program için kullandığımız 1 win 2003 server 

Dc için 1 ad. win 2003 server

ISA server 2006 kurulu bir server ve

Birde kullanıcı dosyalarını paylaşım ve yedeklemelerin tutulduğu 1 win 2003 server daha var.

işe başladığımda yapı böyleydi. hatta bir tane daha yedek server vardı onu diskalifiye ettik, diğerleride zaman içerisinde minimuma inecek inşallah:) 

switch olarak Edimax ES-3124R ve 3COM un 2250 switchi var.

Şimdi gelelim sorunuma DC den domain üstündeki herhangi bir Cliente yada HDD ye veri aktarımı yaparken bir süre işlem devam ediyor ve akabinde dosya kopyalanamıyor "belirtilen ağ adı geçersiz" diye bir hata mesajı alıyorum. bu işlem genelde büyük boyutlu dosyalarda meydana geliyor (1GB üstü gibi) daha ufak boyutlu dosyalarda olmuyor. kopyalama işlemini hem DC den başka cliente e kopyalamayı denedim hemde clien den direk DC üzerinden çekmeyi deneyerek yaptım (hepsindede admin yetkileriyle) sonuç aynı. DC serverde KASPERSKY yüklü onu güncelleyip clientlere dağıtıyor bunda bir sorun yok, hatta DC servera harici disk takınca onada kopyalama yapıyor.

diğer serverlarda kopyalama hatası gibi bir şey yok ağ üzerinden büyük boyutlu dosyaları başka yerlere taşıyabiliyorum bunda da bir sorun yok. Sorunum Dc Server la ağ üzerinden dosya aktarımı:(

Biraz detaylı olmuş olabilir. Ama sorunun çözümü için şunuda denedinmi sorusunu almamak için aklıma gelenleri yazdım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 28/02/2014 18:18

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

Basit düşünelim. Switch ve Sunucu arasındaki data hatlarını yenilemeyi veya sorunsuz çalışan sunucudaki hattı bu sunucuya alıp aynı testleri denediniz mi ? Sonuç alamadık diyelim, sunucu üzerindeki ethernet kartının sürücülerini gözlemlemek, varsa yeni sürümüne güncellemek gerekebilir. Suncuu üzerinde birden fazla ethernet arayüzü var ise pasif durumda olan başka bir tanesi ile denenebilir. 

Bu arada sunucu - switch arasındaki bağlantılarınız nasıl LACP vb. bir uygulama var mı ? 

Gönderildi : 28/02/2014 19:10

(@FatihFURTUN)
Active Member
Konu başlatıcı

Güncelleme ve data kablosu değiştirme olayını deneyip durumu bildirecem. Bu arada sunucu-switch arasında uygulama yok.

durumu buraya tekarar bildirirm. başka önerisi olan varsada değerlendirebilirm.

Gönderildi : 28/02/2014 19:35

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

Sorunsuz sunucularınızdan bahsetmişsiniz Fatih bey. Sorunsuz çalıştığına emin olduğunuz hatlar ile (switch tarafındaki konfigurasyonarının aynı olduğunu varsayıyorum) öncelikli deneme yapınız. Eğer durum değişmez ise problemi sunucu tarafında aramaya devam edelim.

Dostlukla.. 

Gönderildi : 01/03/2014 03:05

(@FatihFURTUN)
Active Member
Konu başlatıcı

ilginiz için teşekkürler...

windows güncellemeleri,ethernet güncellemeleri yaptım denedim sonuç değişmedi.

Ağ kablosunu değiştirdim maalesef gene sonuç değişmedi.Farklı ne yapabiliriz? herhangi bir çözüm aklınıza geliyormu?

TEŞEKKÜRLER...

Gönderildi : 04/03/2014 18:16

(@TanerALGIN)
Gönderiler: 10
Active Member

2003 srv için böyle bir sorun vardı büyük dosyalarda kopyalama sorununu bende 2003 web edition da yaşadım ve microsoftun şu programı

önerdiğini farkettim  : robocopy GUI. Çünkü "server tasarlanırken network hataları ve data kayıpları o an için göz ardı edilmiş olabilir" diye bir bildirim yayınlamıştı sanırım.

Gönderildi : 08/03/2014 17:15

(@TanerALGIN)
Gönderiler: 10
Active Member

Bu arada switch seçiminde aynı markaları kullanmak CommonACL ve VLAN connection için daha iyi olur. (Edimax ve 3com yerine HPProCurve, Cisco veya A.T. daha iyi olurdu, bu benim kendi fikrim sadece.)

Gönderildi : 08/03/2014 17:18

(@FatihFURTUN)
Active Member
Konu başlatıcı

ilginiz ve yanıtlarınız için teşekkürler;

ama maalesef farklı programlarla denemem rağmen bir yere kadar kopyalama yapıyor bir yerden sonra kopyalama işlemi sonlanıyor.

her türlü öneri ve görüşe açığım 🙂 başına daha önce böyle birşey gelen ve çözümünü hatırlayabilen arkadaşlar varsa ve konuyla ilgili yardımcı olabilirseler sevinirim. şimdiden teşekkürler..

Gönderildi : 14/03/2014 18:31

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhaba,

DC' den dosya çektiğiniz PC' nin hosts dosyası içine aşağıdaki tanımları yapıp tekrar deneyebilir misiniz?

DC tam adı          IP adresi

IP adresi             DC tam adı

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 14/03/2014 18:40

(@FatihFURTUN)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

hostu da denedim ama sonuç değişmedi ilginize teşekkürler...

Gönderildi : 17/03/2014 14:58

Paylaş: