Forum

Reserve Dns Kaydı a...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Reserve Dns Kaydı açmalı mıyım?

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
428 Görüntüleme
(@mahmutbike)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

S.aleyküm değerli hocalarım.

Networkümde 1 ad 2008R2 adc var dns ve dhcp mevcut. Dns kısmında 2 adet hostA kaydı tanımladım mail...com. ve www....com

mail server bulundurmuyoruz yurt dışında bir sağlayıcıdan alıyoruz. m.outlook pop3 mail  ile mail hesapları açılmış durumda.

Burada ben Reverse Dns kaydı açmalı mıyım bizim telekomdan aldığımız static ip için  95.9....ile başlayan. ama mail hizmetimizi aldığımız sunucu ip si 66.96.. şeklinde. nslookupta kendi adsl telekom ipmizi kontrol ediyorum reverse dns çıkmıyor ama diğeri tanımlı.

malum adsl hat kullanıyoruz mail sorunu yaşıyoruz bazı müşterilerden mailler gelmiyor.

acil yardım lütfen.

saygılarımla. 

Gönderildi : 27/02/2014 20:59

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

adsl için reverse dns kaydını siz açamazsınız ttnet açabilir anca

Gönderildi : 27/02/2014 21:00

(@mahmutbike)
Estimable Member
Konu başlatıcı

adsl için reverse dns kaydını siz açamazsınız ttnet açabilir anca

Vasfi hocam anlatabildim değilmi sorunu? içerde bir mail serverımız yok mail hizmetini yurtdışından alıyoruz. Adls hattımız ve static bir ipmiz mevcut

2008 serverımda ki dns de Host A kayıtları www ve mail şeklinde tanımlı bu tanımların altında mail hizmeti aldığımız servisin ip si tanımlı.

şimdi telekomdan nasıl bir iş yaptırmam lazım telekom adsl static ip miz için?

teşekkürler. 

Gönderildi : 28/02/2014 12:32

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

çok prdon bulundurmuyoruz kısmını yanlış okudum sanırım

reverse dns kaydını ip adresinin asıl sahibi olan kuruluşun dnsinde  açılır özetle 

yani senin lokaldeki dnsinde yapacağın işlemin yurtdışındaki hizmete bir etkisi olmaz 

Gönderildi : 28/02/2014 13:39

(@mahmutbike)
Estimable Member
Konu başlatıcı

çok prdon bulundurmuyoruz kısmını yanlış okudum sanırım

reverse dns kaydını ip adresinin asıl sahibi olan kuruluşun dnsinde  açılır özetle 

yani senin lokaldeki dnsinde yapacağın işlemin yurtdışındaki hizmete bir etkisi olmaz 

Merhaba

Bende  [email protected]  adresine mail attım static ip miz ile ters dns kaydı oluşturun diye. Bir kaç defa static ip değiştirdim 95.9.245.230 

son olarak bu şekilde listeye düşüyor. 

Blacklist Reason TTL ResponseTime
 LISTED CBL 95.9.245.230 was listed  Detail 3600 296 Ignore
 LISTED Chile DNSBL 95.9.245.230 was listed  Detail 2100 94 Ignore
 LISTED Spamhaus ZEN 95.9.245.230 was listed  Detail 900 109

fortigate 60C de bu listeye düşmemesi için DSL , RBL kaydı açmamız gerekirmi nasıl olacak lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

acil yardım.

teşekkür ederim. 

Gönderildi : 28/02/2014 13:55

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

Reverse dns kaydı açmana gerek yok zira mail sunucu sizde değil.Zaten mail hizmeti aldığınız yer söylediğinize göre bu kaydı açmış.

Mx kaydınız sizin ip nize kayıtlı değilse telekom kaydı açmamakta direniyor.

Açtırmak için uğraşmanız gerekiyor. İp sanırım yurtdışı telekom bunun için reverse kaydı açarmı?

Bazı müşterilerinizden mail gelmiyor ise müşterilerinize  dönen hatalara bakmak gerekir. Mail hizmeti aldığınız yer spam,black list,spf... kontrolleri yapıyor ise müşterileriniz bu kontrollere takılmış olabilir.

Mail atamıyorum diyorsanız o başka. O zaman size hata dönmesi gerekir.

Gönderildi : 01/03/2014 14:52

Paylaş: