Forum

server yapılandırma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

server yapılandırma tavsiyesine ihtiyacım var

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
490 Görüntüleme
(@yavuzcaner)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

network,sunucu konusunda çok çok iyi derecede bilgim olmasada altından kalkabileceğimi düşündğüm aşağıdaki konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. destek olan arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

şirketimizde hali hazırda bulunan ibm x226 server2003 üzerinden çalışma gurubu yapısı ile 10 kullanıcı logotiger muhasebe programı(sql200), 15-20 kullanıcı crm programımızı(access) toplamda 30 civarı kullanıcıbağlanıyor.
sıkıntılatrım
özellikle access ile çalışan crm programımız istemci üzerinden çalıştığında kullanılamayacak derecede ağır çalışıyor. remote desktop ile bağlandığımızda 2 kullanıcı oldukça hızlı sorunsuz çalışıyor. Fakat local den sadece 2 kişi bağlanabiliyor bu bizim için çok az dışardanda bağlanılması gerekiyor.
domain yapımız yok herkes istediği gibi facebook torrent film download gibi gerek internet trafiği oluşturuyor. Bunu engellemek istiyoruz.

yeni kurmak istediğim yapı için 
 IBM-7383K1G, Microsoft bayi iç kullanım paketi ve gigabit switch satın aldık
eski server ile birlikte 2 adet sunucumuz var

yapmak istediklerim
sql ve access vt kullanan yazılımlarımız mümkün olan en yüksek hızda gerek localden gerek uzaktan kullanmalarını sağlamak.
teknik servis, satış, muhasebe, depo diye bölümler oluşturup bunlara gerek internet geerek pcleri ile ilgili yetkiler vermek ve sınırlamalarda bulunmak.
server üzerindeki ethernet lerden birini teknik serviste cihaz testleri için kullanabilecekleri yapay bir wifi internet ağı oluşturmak(web servisi kurup test için birkaç flash java barındıran site video müzik vs..)
seçtiğim kullanıcıların belgelerim ve masaüstü dosyalarını ağ üzindeki nas cihaza yedeklemek
bunun için bayi içi kullanım paketimizdeki hangi server2012 sürümünü kullanmam daha iyi sonuç verir
sistemin kurulumu ve performansın sürekliliği için nasıl bir yol izlemeliyim.
tiger yazılımımızın sql2000 deki veritabanını sql2012 ye sorunsuz taşıyabilirmiyim.

Gönderildi : 02/02/2014 21:07

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
X226 eski bir nesil bu nedenle güvenlik ve performans için iyi bir sunucu almanızda yarar var. Tabi yeni bir sunucu almışken en yeni ve gelişmiş olan server 2012 kullanmanız yararlı olacaktır. Bu nedenle bu geçişte sıkıntı olmaması için yazılım firması ile görüşüp sql 2012 de durumun ne olduğu noktasında bilgi almanızda yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/02/2014 13:14

(@yavuzcaner)
Active Member
Konu başlatıcı

iki günümü aldı bu olay ne denediysem kurulumu başlatamadım

ibm x3500 m4 üzerine Server 2012 R2 yükleniyor fakat Server 2012 RDS CALs10 yüklemek istediğimde cd den boot olmuyor.  image ları mspartner.microsoft.com dan indiriyorum cd cdrom uyumszluğu olabilir diye dvd yi ve dvd romu değiştim yine boot etmedi. İndirdiğim img uzantılı dosyayı iso ya çevirip sanal sunucu üzerinden yüklemek istiyorum aşağıdaki hatayı alıyorum. aynı cd leri ibm server haricinde başka bir sistem üzerinde sorunsuz yükleyebiliyorum sizce sorun nerede olabilir 

sanal sunucu ile aldığım hata

Gönderildi : 24/02/2014 18:16

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

(@yahyadursun)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Merhaba Yavuz Bey;

IBM marka serverlerde bazen bu tarz sıkıntılar olabiliyor. Buna benzer sıkıntıları bende yaşamıştım. IBM sitesinden serverinize ait en güncel Server Guid yazılımını indirip isoyu bir cd ye yazın ve kurulumlara bu şekilde başlayın. Kolay gelsin.

Gönderildi : 26/02/2014 17:05

(@yavuzcaner)
Active Member
Konu başlatıcı

En mantıklısı hangisi olur

Amacım 10 adet kullanıcı access veri tabanlı crm programına localden uzak masa üstü ile bağlanacak

5 kullanıcı logo muhasebe programına map ile bağlanacak

serviste yapılan cihaz testleri yüzünden DHCP olarak çalışan modem günde 300 e yakın cihaza ip dağıtıyor  bazen ip veremeyecek duruma geliyor ip havuzunu temizledikten sonra ancak ip dağıtabiliyor. DHCP sıkıntımı çözmem gerekiyor.

şuanda değil ama bunları yaptıktan sonra 4. iş olarakta kullanıcıları kısıtlamak net ve pc kullanımlarını sınırlandırmak istiyorum. 

ibm x3500 M4

ibm x226 

ibm x3500 M4 Server dc olarak kurup sanal sunucu olarak  Remote desktop Session Host ve sql kurmakmı daha mantıklı. böyle durumda ibm x226 ihtiyacım olmayacak

yoksa ibm x226 server dc olarak kurmak ibm 3500m4 uzak bağlantı ve sql için kurmammı daha mantıklı 

Gönderildi : 01/03/2014 19:35

(@yavuzcaner)
Active Member
Konu başlatıcı

bu arada 2012 RDS CALs10 yükleyememin sebebi microsoft sunucularındaki image dosyasının sorunlu olmasıymış diğer tüm versiyonları sorunsuz yükledim.

network yapısını kurmak için önerilerinize ihtiyacım var

30 pc

2 server (ibm x226 - ibm x3500)

1 HP iptelefon sunucusu , 1 FXO , 10 ip telefon - voip hat , telekom hatları

2x24 100/1000 switch  

1 nas disk

3 modem (2tplink 1zyxel)

kullanıcıların akıllı telefonları

internete bağlanıp test edilmesi gereken çok sayıda tablet

3-5 tane 8x basit switch 

2x8mbit adsl hat 

yapmak istediklerim 

muhasebe, teknik servis, müşteri hiz, satış gibi bölümler oluşturup, bölüm ve kişi bazlı internet içerik ve bant genişliği sınırlama 

serviste ürün testleri için yapay bir internet oluşturma. video flash mp3 vs.. barındıran web sunucu oluşturma.

ağ içinde sql vt kullanan muhasebe ve access veri tabanı kullanan servis programının çalışmasını sağlama 

sunucuların yedeklerinin düzenli alınmasını sağlama

seçilen kullanıcıların verilerin yedeklerinin alınmasını sağlama

ve tabiki dışardan gelen virüs ve güvenlik açıklarına karşı veri güvenliğini sağlamak 

kabaca nasıl bir yol izlemem lazım tavsiyeleriniz nedir. 

Gönderildi : 17/03/2015 17:25

(@yavuzcaner)
Active Member
Konu başlatıcı

Şuanki yapımız aşağıdaki gibi sağlıklı değil

bölümler arasında facebook internet youtube gibi sınırlandırma kişi bazlı sınırlandırma
mobil cihazlara sınırlandırma
servisteki  nete çıkıp test edilmesi gerekecek tabletler için web server
veri güvenliği, yedekleme, logo ve crm programının çalışmasını sağlamam lazım 
tabiki müşteri hizmetleri iptelefonlar ve sistemler sorunsuz çalışması lazım
ne tavsiye edersiniz 

Gönderildi : 17/03/2015 21:36

Paylaş: