Forum

group policy ile c ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

group policy ile c nin altına izin vermek hk;

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,898 Görüntüleme
(@ozansimsek)
Gönderiler: 514
Prominent Member
Konu başlatıcı

Win2008r2 ortamında (func level 2003) Group policy ile Windows7 nin C:\ altına nasıl izin verebilirim kullanıcılar için. Oraya dosya oluşturmaları gerekli ama bir türlü başaramadık.

Gönderildi : 14/01/2014 18:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bu video yardımcı olacaktır, ama çok dikkatli olun, bir hatanızda kimse login olamayabilir.

http://www.youtube.com/watch?v=lOWqT30ajpA

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2014 19:37

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Bu video yardımcı olacaktır, ama çok dikkatli olun, bir hatanızda kimse login olamayabilir.

http://www.youtube.com/watch?v=lOWqT30ajpA

Selam Hakan Hocam, bu policy i denedim fakat Win7 lerde işe yaramadı(direkt c nin altı için şöyle bir mesaj veriyor: A required privilege is not held by the client) video da sağ tuş tıkladığında new folder ın dışında da dosyalar çıkıyor. Muhtemelen ya local admin ya da C nin security tabında modify yetkisi var. Win7 ler domain de bulunan user hakkında bir account un ise new folder dışında bir dosya uzantısı çıkaramadım sağ tuşta bunu yapabilirsem group policy ile sorunu çözmüş olacağım. 

Gönderildi : 16/01/2014 20:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

GPO uygulandığını gördünüz mü? C sürücüsü için yetki almış mı kullacınız? yine gpo dan UAC kapatıldı mı?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/01/2014 12:07

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

GPO uygulandığını gördünüz mü? C sürücüsü için yetki almış mı kullacınız? yine gpo dan UAC kapatıldı mı?
Aynen dediğiniz gibi hocam. bu arada manuel olarak yetki versem bile c ye yine aynı sonuç xp lerde böyle birşey yoktu. Yani c nin içinde bir excel oluşturmaya kalktığınızda http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_8-security/windows-8-error-0x80070522-a-required-privilege-is/3930bf7b-0038-4d18-b99a-160d2b839cab?msgId=a4900b6f-f6ed-4b0a-b49e-295f8d1caa94 likteki hatayı alıyorum.

Gönderildi : 17/01/2014 12:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Şimdi anladım 🙂 sizin kullanıcılar sınırlı kullanıcı herhalde, bu durumda bu uyarıyı alıyor olmanız normal, bu güevenlik nedeni ile windows vista ve sonrasında bu şekilde yapılmış durumda.

Size tavsiyem C yerine kullanıcı klasörlerini kullanmanızdır, c dizinini sınırlı bir kullanıcı kullanımına açmayınız.

Gönderildi : 17/01/2014 13:03

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Şimdi anladım 🙂 sizin kullanıcılar sınırlı kullanıcı herhalde, bu durumda bu uyarıyı alıyor olmanız normal, bu güevenlik nedeni ile windows vista ve sonrasında bu şekilde yapılmış durumda.

Size tavsiyem C yerine kullanıcı klasörlerini kullanmanızdır, c dizinini sınırlı bir kullanıcı kullanımına açmayınız.

Hakan Hocam, size fazlasıyla katılıyorum fakat kullanılacak bir yazılımdan dolayı bazı OU'lara bu policy lere basmayı düşünmüştüm. Dediğiniz gibi bir folder oluşturup onun altında dosyaları oluştursa süper hiç sorun değil zaten. En kötü manual olarakta yetkiyi verip çözebilirizde kafama takılan user haklarıyla hiçbir şekilde bir file oluşturtmuyor c nin altında sanırım registry de felan bir ayarı olabilir diye düşünüyorum.

Gönderildi : 17/01/2014 13:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Varsayılan olarak bu güvenlik nedenleri ile yasaklanmış durumda, bunu yapabilirsin ama bu çok sorunlu olur,

öncelikle admin olarak açacak, tüm dosya sahipliklerini alacak, ardından c dizini için lokal kullanıcıya bu izni vereceksin ama bu durumda bu kullanıcı komple c ve altındakiler için izinli olacaktır.

Gönderildi : 17/01/2014 13:54

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Hakan Hocam, size fazlasıyla katılıyorum fakat kullanılacak bir yazılımdan dolayı bazı OU'lara bu policy lere basmayı düşünmüştüm. Dediğiniz gibi bir folder oluşturup onun altında dosyaları oluştursa süper hiç sorun değil zaten. En kötü manual olarakta yetkiyi verip çözebilirizde kafama takılan user haklarıyla hiçbir şekilde bir file oluşturtmuyor c nin altında sanırım registry de felan bir ayarı olabilir diye düşünüyorum.

C:\ altında bahsettiğiniz gibi bir  folderi siz oluşturup gpo ile hakları tanımladıktan sonra yazılımınıza bu klasoru kullandırma sansınız varsa sorun cıkmayacaktır.

UAC yi kapatmanız gerekebilir yinede 

Gönderildi : 17/01/2014 13:56

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Varsayılan olarak bu güvenlik nedenleri ile yasaklanmış durumda, bunu yapabilirsin ama bu çok sorunlu olur,

öncelikle admin olarak açacak, tüm dosya sahipliklerini alacak, ardından c dizini için lokal kullanıcıya bu izni vereceksin ama bu durumda bu kullanıcı komple c ve altındakiler için izinli olacaktır.

Aslında istemediğimiz çok riskli bir durum ama dosyaları users ın altında ya da c nin altında bir folder da oluşturtmaya çalıştıracağız artık. En kötü senaryo da sizin bahsettiğiniz olur gibi.. Hakan hocam bilgiler için çok tşkler, bir seminerde görüşmek üzere diyelim o zaman...

Gönderildi : 17/01/2014 13:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederiz, görüşmek üzere.

Gönderildi : 17/01/2014 14:10

(@MuhammedAYDIN)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Windows 7 işletim sistemi için C:\ 'nin altına dosya oluşturma yetkisi ancak Administrator grubunda var olan user'lar tarafından mı eklenebiliyor? Şirketimizin kullandığı yazılım, Excell'leri C:\ 'nin altına oluşturmakta. Geçici olarak Local Admin yetkisi vererek bu sorunun önüne geçmeye çalıştık ancak bu doğru bir uygulama değil bizim için. Uygulamada o kadar çok rapor çalışıyorki Excell'in oluşturulduğu lokasyonu değiştiremiyoruz.

Çözüm öneriniz var mıdır? 

Gönderildi : 11/03/2014 19:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Windows 7 işletim sistemi için C:\ 'nin altına dosya oluşturma yetkisi ancak Administrator grubunda var olan user'lar tarafından mı eklenebiliyor? Şirketimizin kullandığı yazılım, Excell'leri C:\ 'nin altına oluşturmakta. Geçici olarak Local Admin yetkisi vererek bu sorunun önüne geçmeye çalıştık ancak bu doğru bir uygulama değil bizim için. Uygulamada o kadar çok rapor çalışıyorki Excell'in oluşturulduğu lokasyonu değiştiremiyoruz.

Çözüm öneriniz var mıdır? 

Merhaba,

Öncelikle evet bu kesinlikle doğru bir yöntem değil, bu nedenle lokal adminlikleri almanız gerekli. C dizini için yazma yetkisi ise çok kritik bir yetki olup tek çözüm yazılımı değiştirmek. Yani emin olun yazılımı yapan kişi için c yerine c:\rapor dizinine yazdırmak çok kolay olacaktır.

Gönderildi : 12/03/2014 13:27

Paylaş: