Forum

Server 2012 kendili...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2012 kendiliğinden kapanıyor

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,732 Görüntüleme
(@HakanOBUT)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam;

IBM marka 16 Gb ram'e sahip server'ımızda Win 2012 Std X64 Bit TR işletim sistemimiz kuruludur.Cihaz değişken zamanlarda kendiliğinden kapanmaktadır.

Olay günlüklerinden baktığımda Olay kimliği 10149 koduyla WinRM hizmeti WS-Management isteklerini dinlemiyor mesajını görüyorum. Bu hatadan bir kaç sn. sonunda makine kontrolsüz olarak kapanmaktadır. Test amaçlı makine domain ortamından çıkarılarak test edildi, kapanma problemi yine tekrarlandı.

Sisteme sıfırdan format atıp kurulum yaptım. Lisans aktivasyonu ve tüm win update'ler yapılmış vaziyette. Sistemde eset file security kurulu. Henüz domain rolünü kurmadım. Bir kaç saat test için bıraktım sonuç yine hüsran. Cihaz kendini tekrar kapatmış.

Konuyla ilgili çözüm önerilerini bekler iyi çalışmalar dilerim. Teşekkürler.

Gönderildi : 30/12/2013 17:16

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

IBM IMM logları ne diyor ?

IBM IMM :  http://www.cozumpark.com/blogs/bm/archive/2012/01/08/ibm-integrated-management-module-imm-configration.aspx  

Gönderildi : 30/12/2013 20:42

(@HakanOBUT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İlginiz için teşekkürler. Ancak IMM login ekranına default isim ve şifre ile login olmayı başaramadım. Başka bir kişi tarafından şifre değişikliği yapılma şansı yok. Acaba IBM destek hattından ürün model ve seri nosu ile IMM için gerekli login kullanıcı adı ve şifresini alabilir miyim?

Bu arada serverda uzak masaüstü hizmetini kurdum. Server halâ teste devam ediyor. Yaklaşık 20 saattir server kapanmadı. Uzak masaüstü hizmetini kurduktan sonra problem giderildi gibi.Acaba ne kadar doğru? 

Gönderildi : 31/12/2013 13:52

(@serkanates)
Üye

Kullanıcı adı : USERID

Şifre : PASSW0RD (Dikkat! O harfi yerine 0 -sıfır- yazılmalı)

denediniz mi ?

"Remote Desktop" Servisinin hizmet vermeye başlamasının konumuz ile ilgisi olmadığını düşünüyorum.

Gönderildi : 01/01/2014 02:51

(@HakanOBUT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Server 01.01.2014 Saat 12:08 itibari ile tekrar kendini kapattı. Password kısmında sıfır rakamı kullanılarak denendi ancak giriş sağlayamadım. 

Aşağıdaki Uyarıdan sonra cihaz kapanmaktadır. Sanki kontrollü bir kapanma işlemi yapıyor. Çünkü sistem açışılışında her şey olağan olarak gelişiyor. Win başlangıç menüsü, chkdsk vs olmadan normal şartlarda açılmaktadır. 

WinRM hizmeti WS-Management isteklerini dinlemiyor. 

Kullanıcı Eylemi 

Hizmeti özellikle durdurmadıysanız, WinRM yapılandırmasını görmek için aşağıdaki komutu kullanın: 

winrm enumerate winrm/config/listener 

Teşekkürler. 

Gönderildi : 02/01/2014 12:47

(@serkanates)
Üye

Tekrar Merhaba Hakan bey;

Bugüne kadar WinRM servisi ile ilgili hiç sorun yaşamadım, yaşayan arkadaşlar cevap vereceklerdir. Ancak ben donanımsal katmanda mevcut olabilecek sorun üzerinde duruyorum, çünkü kendi sunucularımda böyle bir durum oluştuğunda öncelikle donanımdan şüpheleniyorum. Konu ile ilgili IBM destek hattı ile görüştünüz mü ?

444 0 IBM (444 0 426) 

Gönderildi : 05/01/2014 03:06

(@HakanOBUT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Serkan Bey;

Konuyla ilgili IBM teknik destek ile iletişime geçildi. Uzaktan, hem server işletim sistemine hemde IMM konsoluna bağlanarak gerekli incelemeleri yaptılar. Donanımsal herhangi arıza söz konusu olmadığını sorunun işletim sisteminden olabileceğini ilettiler. İşletim sisteminide defalarca kurdum ancak sorun halâ devam etmektedir.

WinRm servisinden her gün 12:08 de gerçekleştireceği bir görev tanımı nereden yapılıyor, görev takvimi vs. tarzında bir liste varmıdır. Nasıl bakabilirim?

Gönderildi : 06/01/2014 14:07

(@HakanOBUT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Lan kablosunu swicth ve dhcp üzerinden IMM portuna takarak deniyordum kullanıcı adı ve şifre hatası alıyordum, patch kablo ile IMM portunu ve başka bir pc nin ethernetine bağladım, serverin setup bölümüne girerek IMM setttings'te manuel ip tanımı yaparak konsola erişim sağlayabildim.

Gönderildi : 06/01/2014 14:10

(@HakanOBUT)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Servera geçici olarak win 2012 Evaluation Std X64 kurup test ettim. 48 saat sorunsuz çalıştı. Sorunun open lisans üzerinden indirilen Win 2012 Std X64 olduğunu düşünüyorum. Yine open lisans sayfasından Win 2012 R2 Std X64 TR indirerek kurulumu gerçekleştirdim. Şimdilik sorunsuz çalışıyor. İlginiz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 09/01/2014 15:36

(@serkanates)
Üye

Geri bildirim için teşekkürler.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 09/01/2014 18:08

(@BahriYilmaz)
Gönderiler: 38
Trusted Member

Merhaba;

Servera geçici olarak win 2012 Evaluation Std X64 kurup test ettim. 48 saat sorunsuz çalıştı. Sorunun open lisans üzerinden indirilen Win 2012 Std X64 olduğunu düşünüyorum. Yine open lisans sayfasından Win 2012 R2 Std X64 TR indirerek kurulumu gerçekleştirdim. Şimdilik sorunsuz çalışıyor. İlginiz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Merhabalar, server'in kapanması 180 günlük lisansın yada yanlış lisanslama sonucu server tarafından bir kapanma olmuş olabilir mi? Aynı sorun benimde başımda var şuan 180 günlük lisans doldu server her saat başı kendini kapatıyor. Lisans uzatımı yaptım sabahakadar açık bırakacağım sabah belli olacak.

Gönderildi : 22/06/2016 01:29

Paylaş: