Forum

Organization unit d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Organization unit de Policy Sorunu

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
484 Görüntüleme
(@peker)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar bugun ilk defa policy konusuna girdim ve deneme amaclı asagıdaki ou ları olusturdum.En ustte Banka onun altında, üç tane Operasyon - Vezne - Bilgi islem ou var.Yalnız sorun su ki : Benım Operasyona bastıgım butun policy lerden Vezne nin de Bilgi islemin de altındaki kullanıcılar etkileniyor.Yanı hangisine policy basarsam basayım hepsi birden etkileniyor. Buna bir anlam veremedim.Yardımcı olabilir misiniz?

Gönderildi : 03/09/2008 00:46

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Anasayfadaki Group Policy GPO makalesini incelemenizi öneririm

konu hakkında açıklamada bulunmuştum makale içerisinde

iyi çalışmalar

Gönderildi : 03/09/2008 01:01

(@peker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tesekkurler sorumun cozumunu bir nevi buldum bunu sızınle paylasmak ve anlayamadım bir noktayı sormak istiyorum.Makalede buna cevap bulamadım cunku.

Active Directory de olusturdugum butun kullanıcılar network connection ayarlarını yapamıyor ve folder share edemiyor. Bunlar default olarak gelen policy ler mi acaba?Ve nasıl engellerim?

Gönderildi : 03/09/2008 11:55

(@onurcan)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Merhaba

Active directory'de oluşturduğunuz kullanıcılar yetkisiz kullanıcı oldukları icin yani Domain User accountları  logon olup domain içerisindeki kaynaklardan faydanlanabilme yetkilerine sahiptir. Bunun dışında folder share network  connection bilgisayarı kapat gibi yetkileri yoktur. Bu yetkileri siz ister gpo üzerinde User Rights Assignment'den yapabilir ve builtin gruplar , lokal gruplara ekleyerek domain user accountlarına yetki verebilirsiniz.

kolay gelsin.

Gönderildi : 03/09/2008 13:41

(@peker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevap için tesekkurler hocam su an ısyerındeyım eve gidince deneyiceğim bunu.Yalnız user right assigment ekranını daha once kullanmamıstım demekki buradan ozel yetkiler verebiliyoruz.Peki birsey daha sormak istiyorum.

Bir kullanıcıyı local admin grubuna nasıl dahil edebilirim?Yalnız bunu client ın kullanıgı bilgisayardan yapmak istemiyorum.Active directory üzerinden kullanıcının giriş yapacagı bilgisayarlarda local admin olmasını istiyorum.Teşekkürler.

Not:Sizi ugrastıyırorum ama yenı basladım bu ıse ve bazı basit noktalarda takılıyorum.Kusura bakmayın.

Gönderildi : 03/09/2008 14:21

(@onurcan)
Estimable Member

Merhaba

Yukarıda söylediğim gibi Kullanıcılarınız Local admin grubuna eklemek icin  user right assigment  veya bu işlemi logon script ile cözebilirsiniz. aşağıdaki linklerde örnek script var inceleyebilir. logon script kullanımı ile ilgili sitede makale mevcut okuyup uygulayabilirsiniz.

http://www.serhatakinci.com/?p=41

http://www.visualbasicscript.com/m_26817/tm.htm

http://www.tomshardware.co.uk/forum/27424-35-domain-user-local-group-script

Gönderildi : 03/09/2008 14:32

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Cevap için tesekkurler hocam su an ısyerındeyım eve gidince deneyiceğim bunu.Yalnız user right assigment ekranını daha once kullanmamıstım demekki buradan ozel yetkiler verebiliyoruz.Peki birsey daha sormak istiyorum.

Bir kullanıcıyı local admin grubuna nasıl dahil edebilirim?Yalnız bunu client ın kullanıgı bilgisayardan yapmak istemiyorum.Active directory üzerinden kullanıcının giriş yapacagı bilgisayarlarda local admin olmasını istiyorum.Teşekkürler. Şayet Domain User yetkisine sahip olan bir kullanıcıyı Local Admin yaparsanız o kullanıcı localinde her şeyi yapabilir. Bunu göz ardı etmeyin lütfen

Not:Sizi ugrastıyırorum ama yenı basladım bu ıse ve bazı basit noktalarda takılıyorum.Kusura bakmayın. Bizler birbirimize
yardımcı olabilmek için buradayız. Problemin büyüklüğü yada küçüklüğü
göreceli olarak değişir. Bizler takıldığımız noktaları burada
paylaşacağız ki aynı sorunla karşılaşabilecek arkadaşlara yol
gösterilebilsin.

Gönderildi : 03/09/2008 14:35

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Tesekkurler sorumun cozumunu bir nevi buldum bunu sızınle paylasmak ve anlayamadım bir noktayı sormak istiyorum.Makalede buna cevap bulamadım cunku.

Active Directory de olusturdugum butun kullanıcılar network connection ayarlarını yapamıyor ve folder share edemiyor. Bunlar default olarak gelen policy ler mi acaba? Ve nasıl engellerim? Engellerimden neyi kastetmek istediniz?

Gönderildi : 03/09/2008 14:37

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Farklı bir yol olarak Restricted Group policy'i kullanabiliriz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/26164.aspx

Oto Cevap:

1- Active Directory 'i açılır. Burada dilersen en tepede domain
bazında dilersen computer accountlarını bir OU içine taşımışsan orada
sağ tuş properties dedikten sonra Default Domain Policy'e (yada yeni
bir GPO oluşturulur)  ulaşılır.

2- GPO içinde computer kısmında Restricted Groups kısmında Add group deyip Administrators 'ü seçeceksin.

3-
Daha sonra aşağıdaki resimde gördüğün Members of this Group kısmına
bütün makinalarda local admin olmasını istediğin adamların
accountlarını ekleyeceksin. Ve tabiiki Domain admins,Administrator,
Ahmed,Mehmed gibi

4- Member of kısmında bir işimiz olmayacak

5- Daha sora tamam lar ile kapatacağız pencereleri.

6-
Geriye tabii ki policy nin uygulanması kaldı. Burada makinaların
gpupdate yapılması gerekeecek . Tabii ki en sağlam yöntem client
makinaların restartı olacak:

Gönderildi : 03/09/2008 14:38

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Active directory'de oluşturduğunuz kullanıcılar yetkisiz kullanıcı oldukları icin yani Domain User accountları  logon olup domain içerisindeki kaynaklardan faydanlanabilme yetkilerine sahiptir. Bunun dışında folder share network  connection bilgisayarı kapat gibi yetkileri yoktur. Bu yetkileri siz ister gpo üzerinde User Rights Assignment'den yapabilir ve builtin gruplar , lokal gruplara ekleyerek domain user accountlarına yetki verebilirsiniz.

kolay gelsin.

XP clientlarda domain users  grubunun üyesi kullanıcılar  pc yi kapatır

server operating system lerde kapatmazlar

bilginize

Gönderildi : 03/09/2008 14:40

(@peker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Active Directory de olusturdugum butun kullanıcılar network connection ayarlarını yapamıyor ve folder share edemiyor. Bunlar default olarak gelen policy ler mi acaba? Ve nasıl engellerim? Engellerimden neyi kastetmek istediniz?

Default da gelen engellemeleri ( share edememe,ag baglantılarının ozellıklerıne girememe ) gibi durumları nasıl onleyebilirim demek istedim. Onur, Sinan ve Serhat hocam da saolsun User Rights Assignment ve Restricted Groups ile bunu yapabileceğimi söylediler.Eve gidince deneyeceğim.Su an deneyemiyorum.Bir sorun olursa tekrar bu konu uzerınden donerım.Tesekkurler herkese

Gönderildi : 03/09/2008 14:53

(@onurcan)
Estimable Member

bilgilendirme için teşekkürler

Gönderildi : 03/09/2008 15:21

(@peker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

kolay gelsin.

Restricted Groups ile sorunumu cozdum ama bu sefer de şöyle bir zorluk cıkardı bana kullanıcıların local admin olmasını istediğim her bilgisayar aynı OU altında olması gerekiyor.Bu da biraz uzun bır ıs ve istemiyorum bu sekılde olmasını.

Ben de direk kullanıcıyı Active Directory de builtin/administrator/properties den ekledim.Ama bu da işe yaramadı.Asagıdaki resımde gorundugu gibi kullanıcıyı local admine eklemeye calıstım ama olmadı.Neden olmuyor acaba?Yine neyi atladık:)

Gönderildi : 04/09/2008 03:13

(@peker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

kolay gelsin.

Kullanıcıları nasıl local admin grubuna ekleyebilirm? Bir üstteki mesajda belirttiğim gibi yaptım builtin bölümünden ancak olmadı.

Gönderildi : 10/09/2008 17:44

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Bilgisayarları bir kere aynı OU altına toplayacaksınız. Policy'i bastıktan sonra eski yerlerine taşıyabilirsiniz.

Gönderildi : 10/09/2008 20:02

Paylaş: