Forum

DHCP Server Hakkınd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] DHCP Server Hakkında

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
864 Görüntüleme
(@SinanTanriverdi)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Değerli Arkadaşlar,

Bir süredir uğraştığım bir konu var. Şirket içerisindeki domain deki pcler için farklı bir ip adresi dağıtımı, workgroup olan pc ler için farklı ip adresi ve en son da cep telefonu, tablet gibi cihazlar için farklı bir ip adres grubu belirleme.Tek bir DHCP içerisinden yapmaya çalışıyorum.

Bunu DHCP içerisindeki 043 Vendor Specific kullanarak yapılacağını okudum. Denemeler yaptım ama başarılı olamadım.

Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa şimdiden teşekkür ederim.

Herkese İyi Çalışmalar 

Gönderildi : 21/11/2013 19:32

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Merhabalar;

Network altyapınızdan bahsetmemişsiniz, bu yüzden detaylı cevaplandıramıyorum. Network ve Vlan anahtar kelimeleri ile Network-Vlan yapısını inceleyin. Eğer switch altyapınız destekliyorsa ağınızı alt parçalara bölerek yönetsel anlamda daha kararlı bir yapıya kavuşursunuz.

Gönderildi : 22/11/2013 01:33

(@SinanTanriverdi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yanıtınız için teşekkürler,

Yapımızda 2 adet AP, 1 adet Fw var.

Ayrıca 2008 R2 Ent. server var.

Switch altyapımız vlan desteği bulunmamaktadır.

Bu arada DHCP üzerinden Define User Class ile ayarlama yapabildim. Ama benim aynı zamanda define VENDOR class ile yapmam gerekiyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

İyi Çalışmalar, 

Gönderildi : 22/11/2013 16:36

(@SinanTanriverdi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Rıza bey paylaştığınız dosya için teşekkür ederim. 

Bu dosyada User Classes için güzel bir anlatım mevcut. Fakat benim aradığım vendor classes. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

Kullanıcı bazlı değilde cihaz markasına göre bir IP ataması yaptırmak istiyorum. Şöyleki: Domain bilgisayarlarında bir script ile oluşturduğum user class id dağıtacağım.

Domain dışındaki pc ler için ise farklı bir class kullanacağım.

Bu noktoda android veya apple cihazlar içinde farklı bir ip dağıtmak istiyorum. Bu noktada vendor classes ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürker 

Gönderildi : 22/11/2013 19:04

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bu iş külfetli bir iş siz şirket dışından gelenleri mi ayırmak istiyorsunuz. Belki daha farklı bir çözüm olabilir. Bunun tam amacı nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/11/2013 22:35

(@SinanTanriverdi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Rıza bey külfetli derken nasıl bir sorun var acaba ?

Hem mevcut yapıdakileri hem de misafirleri ayırmak için düşünüyorum. Yapıda Vlan yapamadığım için böyle bir çözüm düşünüyorum.

İlginize teşekkürler 

Gönderildi : 25/11/2013 01:47

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bende sizin gibi bir senaryo uyguluyorum. Gelen misafirin sizin networkünüzde işi yok. Bu nedenle ben misaifr için bir internet hattı ve ayrı switch kullanıyorum. Switche sahadan gelen 2-3 tane access point bağlı. Access pointlerim 2 network desteğine ve 4 sid desteğine sahip. Yani aynı access point üzerinden hem kendi şirketimiz hemde misafir farklı sidler üzerinden nete çıkıyor. Bu şekilde çözüm getirebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/11/2013 14:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Vendor class için istemci tarafında ilgili istemcinin hangi vendor class' da olduğu bilgisi vermeniz gerekli. Yani DHCP üzerinde vendor class tanımlamak sorun değil. Örneğin 

muhasebe

satış

pazarlama

bilgi işlem

gibi 4 class tanımladınız ve dhcp ilkesi ile her bir class için farklı ip bloğu ve farklı ağ geçici verdiniz ancak bir istemcinin hangi class da olacağını belirlemek için tek tek istemcilerde komut çalıştırıp ona bir class atamanız gerekli.

Tabi bunu gpo ile de startup script ile de yapabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2022 22:27

Paylaş: