Forum

Türkçe WS...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Türkçe WSS 3.0 için Help-Desk yükleme sorunu

17 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
705 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Bu modül sanırım istediğim şeyi yapıyormuş, isteğim şu arkadaşlar şirket içinde kullanıcılar bana sorunlarını bir program üstünden yazacak ve o benim önümdeki sisteme düşecek bende sorunu çözdüğümde çözüldü-sorun vs vs vs şeklinde diye cevaplayacağım. Böylece ay sonunda ne kadar sorun çözmüşüm, en çok hangi kullanıcı sorun yaşamış yada hangi sorunu ne kadar kısa zamandan çözdüm gibi bilgileri görebileceğim.

Windows SharePoint Services 3.0 Application Template: Help Desk
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=CE90D6D7-7B96-47BF-A22F-A7E8C5D40647&displaylang=en

bunu linkteki kurulum yönergelerine istinaden ilk önce ApplicationTemplateCore kurdum daha sonra diğer yönergeleri adım adım yaptım fakatyinede sharepoint içinde göremiyorum.

Alternatif olarak SYSAID yazılımını kurdum gayet güzel ama user tarafının ingilizce olmasını sevmedim. Bir arkadaşımız türkçeye çevirmiş fakat onda da dil kodlaması sorunu var.

http://www.ilient.com/freeware-helpdesk.htm

Öncelikli isteğim harici bir program yerine Sharepoint olması, çünkü sistemde hali hazırda çalışan Bir yapı var.

Teşekkürler

Gönderildi : 01/09/2008 01:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

eğer ilgili yönergeleri tam olarak yapmış iseniz dil sorunundan kaynaklı olabilir . Sanal makinede deneme şansınız var mı acaba ?

aynı zamanda desteklenen işletim sistemleri içerisinde sbs yok belki sorun bundan olabilir ve son olarak aklıma gelen help desk değilde bir başka template yükleyip denediniz mi ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/09/2008 04:57

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member

stsadm -o addsolution -filename <file_path>\ApplicationTemplateCore.wsp  

bende bu işlemi yapayım dedim ama bir türlü çalışmadı      filename kısmıne neyı ve file path  kısmına bırde na yazılcak nasıl yaptısam olmadı

Gönderildi : 31/12/2008 14:14

(@evrenayan)
Gönderiler: 33
Eminent Member

Merhaba,

Sharepoint konusunda bulacağınız pek çok application template solution dosyaları olarak gelmektedir (*.wsp) Solution dosyaları Sharepoint için hazırlanmış pek çok feature için oluşturulmuş bir setup dosyasıdır aslında. *.cab uzantılı dosyalar ile aynı mantıkta çalışırlar. Kurulumlarının yapılabilmesi için öncelikle STSADM utility si aracılığı ile bir solution olarak Sharepoint sisteminize eklenmesi gerekir. Bu aşamadan sonra ister STSADM ile "Deploy Solution" komutunu kullanıp solutionı istediğiniz Sharepoint uygulamanıza deploy edersiniz, ister Central Administration yönetim konsolu aracılığı ile aynı işlemi görsel ortamda gerçekleştirebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra solutionların büyük çoğunluğu feature olarak ilgili site kolleksiyonuna eklenir. Ve genellikle featurelar sitede aktif olarak çıkmayacaktır karşınıza. Bu nedenle solutionı yükledikten sonra sitenizde Site Actions>Site Settings menüsü aracılığı ile "Site Features" bölümüne gitmeli ve ilgili featureı aktive etmelisiniz. Bu işlemin ardından artık templatei sihirbaz ekranlarında kullanmak üzere görebiliyor olacaksınız.

Son not : Şayet amacınız issue tracking tarzı bir işlem yapmaksa bu işlem için Sharepoint'in varsayılan listelerinden "Issue Tracking List" i de kullanabilirsiniz. Temel kayıt açma ve kayıt takip işlemlerini tek  bir liste ile yapabilmenizi sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2009 01:34

(@GURCANEFE)
Noble Member

bilgi için tsk   tekrar yenı post acmak ıstemedım burdan devam edeyım dedım dıyelımkı sıte olusturduk ve belge merkezını yapılandırdık belge merkezınde klosor bazlı yada  belge merkezı bazında kota yapa bıle bılırmıyız sıte  ıcersınde sıte olustur dedıgımde bunu yapamıyorum ama ayrı bır sıte kolosyonu olustud dedıgımde koto yapa bılırıyorıum

Gönderildi : 19/01/2009 01:38

(@evrenayan)
Eminent Member

Malesef Sharepoint içerisinde Web Application ve Site Collection bazında kota koyabiliyorsunuz. Bunu kullanıcı seviyesine veya library, liste seviyesine indirmeniz default olarak desteklenmiyor. Ancak bu çözüm yok demek değil. Sharepoint gibi %100 customize edilebilen sistemlerde biraz kod yazmak kaydıyla pek çok yapılabilir. İsteğiniz gerçekleşmesi içinde "Event Receiver" dediğimiz dosya uploadu veya list item yaratılması, silinmesi veya güncellenmesi gibi eventlerde çalışacak kod blokları yazabiliyoruz. Yazılacak bir event receiver ile dosyanın uploadu esnasında sadece o kütühane için koyduğunuz kotanın kontrolü yapılabilir. Biraz zahmetli bir iş ama imkansız olmadığını anlatmak istedim.

Gönderildi : 19/01/2009 01:48

(@GURCANEFE)
Noble Member

cok tesekkur ederım  evren bey ben bu konuda daha yenıyım eger postlarada baktıysanız ve ınceledıysenız yenı oldugumu  anlamıssınızdır ama  kendımı genede bu konuda azda olsa gelıstırdım.

size bir sorum olcak ben wss sadece kısılerın word exel gıb vb dosylarının koya bılceklerını ıcerden ve dısardan ulasa bılceklerı ıcın yapılandırmakıstıyorum kota bazlı olayını su sekılde yapmak ıstıyorum   yaptıgım sey dogrumudur

fınans  tıcaret uretım proje dıye 4 bolum var ben su uygulamayı yapmaya calıstım acaba wss dogru anlamda kullanmısyım. suan sadece denemeler yapıyorum

oncelık wss kurdum yenı bır web sıtesı olusturdum  bu web sıtesını actıgımda  belge merkezı   arama sıteler vb 5 bolum cıktı  bu sıte ıcersınde ben sıte olustur dıyekrek    fınans tıcaret vb  belge merkezı olusturdum her bırı ıcın  ama burda takıldıgım nokta ben koto sadece bu sıte ıcın yapa bılıyorum yanı fınans ve tıcaret ayrı bır koto yapamıyorum dedıgınız gıbı daha sonra sıte ıcersınde olusturdugum fınans tıcaret vb gıbı sıtlerı sıldım ve yonetım merkezınden sıte kolesyonları olusturdum ve ve bunlar fınans ve tıcaret proje ıcın ayrı ayrı belge merkezı oluturdum ve asıl olusturdugum sıtede bu sıte kolesyonlarını siteler dizinine ekledım ve ayrı kotolar olusturdum  sızce hocam bu yaptıklarım benım gıbı acemı ıcın yeterlımıdır

sunu yapmak sıtedım sıteler kısmına eklemek deyılde sıte olusturdugunza uskısma gecen kısma koymaya calıstım ama koyamadım bıt tuluk baslık kısımlarına

Gönderildi : 19/01/2009 02:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Sharepoint konusunda bulacağınız pek çok application template solution dosyaları olarak gelmektedir (*.wsp) Solution dosyaları Sharepoint için hazırlanmış pek çok feature için oluşturulmuş bir setup dosyasıdır aslında. *.cab uzantılı dosyalar ile aynı mantıkta çalışırlar. Kurulumlarının yapılabilmesi için öncelikle STSADM utility si aracılığı ile bir solution olarak Sharepoint sisteminize eklenmesi gerekir. Bu aşamadan sonra ister STSADM ile "Deploy Solution" komutunu kullanıp solutionı istediğiniz Sharepoint uygulamanıza deploy edersiniz, ister Central Administration yönetim konsolu aracılığı ile aynı işlemi görsel ortamda gerçekleştirebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra solutionların büyük çoğunluğu feature olarak ilgili site kolleksiyonuna eklenir. Ve genellikle featurelar sitede aktif olarak çıkmayacaktır karşınıza. Bu nedenle solutionı yükledikten sonra sitenizde Site Actions>Site Settings menüsü aracılığı ile "Site Features" bölümüne gitmeli ve ilgili featureı aktive etmelisiniz. Bu işlemin ardından artık templatei sihirbaz ekranlarında kullanmak üzere görebiliyor olacaksınız.

Son not : Şayet amacınız issue tracking tarzı bir işlem yapmaksa bu işlem için Sharepoint'in varsayılan listelerinden "Issue Tracking List" i de kullanabilirsiniz. Temel kayıt açma ve kayıt takip işlemlerini tek  bir liste ile yapabilmenizi sağlayacaktır.

Evren hocam hoşgeldin aramıza.. Değerli bilgilerini bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2009 04:00

(@evrenayan)
Eminent Member

Hoşbulduk, öncelikle uzun zamandır üzerinde çalıştığım Sharepoint konusunda elimden geldiğince yardımcı olabilmek, buradaki değerli paylaşımların arasında nacizhane yer alabilmek, sonrada uzmanlık alanım olmayan, özellikle deep-level sunucu üzerine sorularımla forum kullanıcılarından bende bişeyler alabilmek için doğru yerdeyim sanırım.

Gönderildi : 19/01/2009 11:50

(@evrenayan)
Eminent Member

Tekrar Merhaba Efecan Bey,

Normal şartlarda bahsettiğiniz tarzda bir amaç için her yapının ayrı site collection olmasını çok fazla uygulamıyoruz projelerde. Çünkü site collection yapısı özellikle yetkilendirme seviyesinde bir izolasyon seviyesi olarak yaratıldı Microsoft sharepoint proje ekibi tarafından. Eski sürümlerde web application sonrası siteler yaratılırken yeni sürümde bu iki katman arasında bir ayrım seviyesi olarak site collectionlar geldi karşımıza.

İlerleyen aşamada site collectionların ayrı olması canınızı sıkacak bazı yönetimsel sorunlara yol açabilir, öncelikle bu konuda nacizhane bir uyarı yapmış olayım.

Top menüye yarattığınız diğer site collectionların eklenebilmesi görsel açıdan şu an uyguladığınız mimari yapıyı tek bir site collection gibi gösterebilir. Bu işlem için de Site Actions > Site Settings > Navigation bölümüne giderseniz (WSS'de Top Menü olarak görünür) burada kendi heading ve linklerinizi oluşturabilirsiniz. Böylece 4 ayrı site collectiondan hangisine girilirse girilsin, diğerlerinin de menüde görülebileceği bir yapı oluşturmak mümkün olacaktır.

Gönderildi : 19/01/2009 11:55

(@GURCANEFE)
Noble Member

tek  web sıte olusturmak mantıklı bende bole dusunmustum sıte olusturup sıte ıcersınde sıte olustura bılıyoruz bu da guzel ama

msl ben    x.com sıtesı olusturdum ve x.com ıcersınde 5 adet daha sıte olusturdum ve x.com sıtesının kotosı 5 mb tabı x.comıcındede olusturdugum sıtelerınde otomatık olarak 5 mb olur demı hocam. ama ayrı site ler oluştursaydım yonetım merkezınden o zaman koto kolay bı sekılde uygulaya bılırdım  ama busefer ızınler vb gıbı sorunlar cıkıyor dıyosunuz.

pekı hocam x.com web sıtesı oluştu ve  ve database  oluşturdugum  ve site kolesyonu oluşturdugmda bı kactane daha bu oluşturdugumda dırek olarak x.com kullandıgı data base kullanıyor sanırım hocam.

benım aslında tek yapmak ıstedıgım   x.com sıtesı ıcerısnde 5 adet sıte olusturup bu sıteler belge merkezı olusturmaktı ama sıte ıcersınde oluşturdugumda kota belırleyemıyordum

sizinde tavısyenız x.com sıtesı oluştur sıtenın ıcersıne gır sıte ıcersınde sıte oluştur onerınız bu sanırım hocam . ayrı ayrı sıte kolesyonu oluşturulur dıyosunu ama bu seferde yonetımsel sorunlar oluşturur dıyosunuz.

Gönderildi : 19/01/2009 16:22

(@evrenayan)
Eminent Member

İşin biraz daha detayına girecek olursak, yapmak istediğiniz, bunu yaparken kaybetmek istemedikleriniz ve elinizde olan imkanları bir sıralayalım.

AMAÇ

• 5 farklı doküman merkezinde dokümanları saklamak ve bu merkezlere kota tanımlayabilmek

KAYBETMEK İSTEMEDİKLERİMİZ

• Kullanıcılar tek ekrandan Sharepoint'e girsin, farklı farklı adresler olmasın

• Herkes yetkisi çerçevesinde bölümleri görebilsin. Bir kullanıcı 2 doküman merkezini birden görmeye yetkili olabilir. Yada birini görmeye diğerini yönetmeye.

ELİMİZDEKİ İMKANLAR

• Sharepoint içerisinde bir web application yaratıp bunun içerisinde 5 farklı site collection yaratabilirim. 5'î de aynı content databaseini kullanır otomatik olarak. Tüm site collectionların top menüsüne de birbirini görebilecekleri linkleri koyarım. Bu durumda kota sorunu aşılıyor çünkü site collectionlara kota koyabiliyorum. Ama kullanıcı yetki yönetimi zor olacaktır. Çünkü her site collectionın kendi yetki grupları olacak ve bir kullanıcıya birden fazla ekrandan yetki vermek gibi maintenance ı yüksek maliyetli bir riske girmiş olurum.

• Bir web application ve içinte 1 tane site collection oluştururum. Bu site collection içerisinde 5 farklı site yaratırım. Yetkilendirme son derece kolaylaşacaktır. Ama bu seferde site bazında kota uygulaması gelmeyecektir karşıma. Bunu çözmek için ise eventreceiver kodlamam ve sisteme deploy etmem gerekecektir.

Şimdi bu ihtiyaç ve yöntemlerde sizin için önemli olan management ise 2. yöntemi tercih edip kota yönetiminden yaz vazgeçmeli yada bahsettiğim gibi custom çözüm denemelisiniz, yada kota çok kritik diyorsanız maintenance'e katlanmak durumundasınız.

Gönderildi : 20/01/2009 18:34

(@GURCANEFE)
Noble Member

çok güzel anlatınız hocam tek bir şey sorcam microsoft genelde active directory ile uygulamalarda yetkı group larında active drictory kullanır ve dıger cıkardıgı yazılımlarla uyumla yapar wss   actıve drıctory ıle ılgılı  uyumlu çalışıyor ama   be actıve directory actıgım bır group dırek olarak wss  gore bılme ımkanına sahıpmıyım yetkı kısmında  actıve drıctory actıgım bır group gorme ımkanım varmı.

yazdıklarınızda kota olayını dusunmez ısem  bu seceknek bence uygun  cunku dıyerınde sureklı ayrı ayrı yetkılendırme yapmam gerekcek artık bı sekılde kota olayını daha sonra halledecez sızde sanırım bunu tavsıye edersınız sanırım hocam.

Bir web application ve içinte 1 tane site collection oluştururum. Bu site collection içerisinde 5 farklı site yaratırım. Yetkilendirme son derece kolaylaşacaktır. Ama bu seferde site bazında kota uygulaması gelmeyecektir karşıma. Bunu çözmek için ise eventreceiver kodlamam ve sisteme deploy etmem gerekecektir

Gönderildi : 21/01/2009 02:22

(@evrenayan)
Eminent Member

Active Directory gruplarına Sharepoint'in yetki ekranlarından ulaşabiliyor ve bu grupları yetkilendirmede kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Sharepoint'in kendi içerisinde bir gruplama mantığı daha var. Sharepoint içerisinde yetkileri gruplara veya rollere verirsiniz. Yani ya "DemoSite Owners" diye bir grubunuz vardır siz bu gruba AD kullanıcı veya grubu eklersiniz, yada yazma hakkını "Write" diye bir role atarsınız ve kullanıcıya bu rolü verirsiniz.

Her iki türde de AD gruplarını Sharepoint yetkilendirmesinde kullanabilirsiniz. 

Gönderildi : 22/01/2009 03:55

(@GURCANEFE)
Noble Member

anladın hocam yanı ben active diroctoryde oluşturacam groupları wws 3.0 göre bilcem güzel

hocam birde diğer bir posta demişsibizki  wss 3.0 kurulumu yapıldıktan sonra mutlaka yonetım konsolundan bu ıkı ıslemı yapınız demısıınız ben ılkını yaptım ama bır turlu bu ssp yapamadım nedense bır web secın kısmında  oka tıklıyorum hıc bır sekılde web gelmıyor

burda site oluşturmadan önce ordaki web secımıne gelmesı gerekmıyormu ve ıllak ssp yapılandırılması şartmı hocam

• Central Administration > Operations menüsünde yer alan "Services on Server" bölümüne gitmek ve kullanmak istediğiniz servisleri aktive etmek.
  • Central Administration > Application Management menüsünde yer alan "Create or Configure this farms Shared Services" bölümü aracılığı ile SSP'nizi yaratmak. SSP search, excel servisleri, BDC gibi bölümleri kullanabilmeniz için yaratılması zorunlu ikincil ve paylaşımlı yönetim konsolunuzdur.

Gönderildi : 22/01/2009 14:02

(@evrenayan)
Eminent Member

SSP(Shared Services Provider) yapılandırmasını yapmalısınız, çünkü SSP; Search, Profile Settings, BDC, Excel Services, WSS Usage ve Search raporları gibi önemli başlıkları yönetmeniz için gerekli. Tabi bu featurelardan bazıları WSS ve MOSS arasında farklılıklar arzediyor.

Gönderildi : 28/01/2009 01:56

(@GURCANEFE)
Noble Member

SSP Name  kısmınan ısmı yazdım

Web application    kısmında ok tıklıyorum bir türlü şeçenekgelmiyor hocam nedeninedir

Gönderildi : 10/02/2009 01:18

Paylaş: