Forum

Windows Server 2003

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2003

17 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
685 Görüntüleme
(@UfukBayraktar)
Gönderiler: 94
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba,

Sunucuyu restart ettikten sonra c:\windows\system32\config dosyasının bulunamadığı ile ilgili hata aldık. Kurtarma cd si ile r onarma yapmak istedik fakat kur disk yapılandırması bulamadı diye hata aldık. Sunucu IBM system x 3650 m2. Raid yapılandırması söz konusu. Bu yapıyı bozmadan onarma nasıl yapabiliriz?

Teşekkürler.  

Gönderildi : 08/11/2013 21:36

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Bu sistemde rol olarak neler var. Düzenli bir yedeğiniz var mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/11/2013 21:15

(@UfukBayraktar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Bey, 

Sadece IIS Rolü kurulu. Application sunucusu, yani kullanıcıya ERP programını sunan sunucu. Üzerinde başka hiçbirşey yoktu. Kullanıcıya programı sunmak için IIS servisinin dışında gerekli bazı programlarda yüklüydü. Oracle platformunun bazı programları ve agent'ları gibi. Düzenli yedeğe gelince maglesef sistem imajları yok. Sadece veri tabanı yedekleri alınıyor.

Gönderildi : 11/11/2013 03:52

(@www-rizasahan-com)
_

Repair veya yeniden üzerine kurma adımlarını denediniz mi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/11/2013 00:13

(@UfukBayraktar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Repair ve üzerinde kurma adımlarında kur geçerli disk yapılandırmasını algılayamadı hatasını aldık. Hatanın tamamını hatırlayamıyorum fakat sata bios diskleri göremeyince bu hatayı veriyordu. Bios'tan gerekli ayarları yapınca disk yapısını görüp devam ediyorduk tabi bu sunucu değil pc'de. Söz konusu makina sunucu IBM system x 3650 m2 ve raid yapısı var hem bu yapıyı bozmamak hemde sistemi yeniden kurmak yada repair yapmak istedik fakat başaramadık. IBM'in sitesinden gerekli raid driverlarını indiirp cd ye çektik F6 ile raid driver ekranını da denedik fakat sonuç alamadık.

Gönderildi : 12/11/2013 00:42

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Sistemin bir imajını alın Server 2003 imaj fazla yer kaplamaz ve uzun sürmez. Bu aşamadan sonra daha rahat adım atabilirsiniz. Bu işlemden sonra repair'i tekrar deneyin. Sıfır kurmanız durumunda Erp ile ilgili süreç uzun sürmeyebilir bunu da alternatif olarak değerlendirmenizde yarar var. Erp firması konu ile ilgili olarak ne diyor?

Gönderildi : 12/11/2013 23:32

(@UfukBayraktar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ERP firmamız ile görüştük ve yeniden windows kurma kararı aldık. IBM'in Server Guide proğramı ile raid yapısını yeniden yapılandırdık ve sistemi kurduk. Danışman firmada kendi kurulumlarını ve ayarlarını uyguladı sorun kalmadı. Fakat 1 buçuk gün iş kaybı yaşadık. Kötü oldu tabi. Sunucuyu yeniden kurunca  http://www.cozumpark.com/forums/thread/403163.aspx  linkindeki açtığım konudaki sorunda düzeldi. Tabi nedenini bulamamak rahatsız edici fakat sonuç olarak sorun düzeldi.

İlginiz ve alakanız için teşekkür ederim. Saygılarımla. 

Gönderildi : 14/11/2013 14:19

(@www-rizasahan-com)
_

Sorunuzçözmeniz sevindirici iş kaybınıza üzüldüm. Server için genelde 2 ayda bir imaj alır ver sürekli db yedeğini alırsanız en azından çok kötü bir durumda imajı döner ve db yedeğini yüklersiniz. Tabi system state yedeği almanızda çok iyi olur.

Gönderildi : 15/11/2013 23:52

(@UfukBayraktar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Rıza Bey. Aslına bakarsanız IT kadrosu değişti. Başka iş yoğunluğundan asıl işimizi yapamadık. Ama bu ders oldu ne olursa olsun yedeklilik en ön planda olmalı 🙂 Yeri gelmiş ve konusu açılmışken sormak isterim. Sistem imajını en iyi ve sağlıklı bir şekilde almanın yolu nedir ? Şirkette Symantec Backup Exec proğramıda var. Benim istediğim yedek ise tam anlamıyla sistem imajı. Yani tamamen bütün veriler silinse bile ben yedeği çektiğimde ne yedek almışsam aynen onun geri gelmesini istiyorum. Daha önceden sizde bilirsiniz Norton Ghost vardı. Hala var fakat sistemin kapalı olması gerekiyordu yani imaj alırkende çekerkende kapalı olması gerekiyordu. Söz konusu sunucuları kapatmak tabi mümkün değil. Sunucular çalışıyorken tam bir sistem imajı Symantec Backup Exec proğramı ile almak mümkünmü mümkünse nasıl alınabilir ?

Gönderildi : 16/11/2013 13:13

(@www-rizasahan-com)
_

Windows Server 2008 ile birlikte gelmeye vaşlayan ve devam eden sürümlerde yer alan Windows backup bu işi iyi yapıyor. Win7 üzerinden giden ve aynı olan makale burada.  http://www.cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2010/02/14/window-7-i-letim-sistemi-zerinde-imaj-almak.aspx
Bütçeniz var ise eğer Acronis programı en çok tercih edilenlerin başında geliyor. İmaj yanında Active Directory gibi ortamlarda system state çok önemli.

Gönderildi : 17/11/2013 00:02

(@UfukBayraktar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey

Dönüş biraz geç oldu ama yardımlarınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi Windows Backup işe yaradı. 

Gönderildi : 25/12/2013 13:50

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

repair edebilmek icin direk windows kurulum dvd si ile işlem yaptınız sanırım

raid suruculeri windows kurulum medyasında olmadıgı icin disklere erişemediğini tahmin ediyorum 

raid suruculerini floppy disk ile  veya kurulum medyasının icine entegre ederek denemeniz gerekirdi 

gecmis olsun 

Gönderildi : 25/12/2013 14:21

(@www-rizasahan-com)
_

Geçmiş olsun keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 25/12/2013 23:30

(@vasviuysal)
Üye

Başlat-Programlar-Donatılar-Sistem Araçları- Yedekleme

Gönderildi : 26/12/2013 11:51

(@UfukBayraktar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

repair edebilmek icin direk windows kurulum dvd si ile işlem yaptınız sanırım

raid suruculeri windows kurulum medyasında olmadıgı icin disklere erişemediğini tahmin ediyorum 

raid suruculerini floppy disk ile  veya kurulum medyasının icine entegre ederek denemeniz gerekirdi 

gecmis olsun 

Vasvi Bey tahmin ettiğiniz gibi olmuştu 🙂 aslına bakarsanız gerekli raid dosyalarını server 2003 kurulum cd sine gömüp denedik fakat başarılı olamadık bir türlü raid driverını yükleyememiştik.  

Gönderildi : 27/12/2013 02:23

(@vasviuysal)
Üye

nlite bu konuda oldukca başarılı bir program

Gönderildi : 27/12/2013 11:46

(@UfukBayraktar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Denemeyi nlite programı ile yapmıştık zaten öyle zannediyorum ki yanlış driverları kullandık. Driverların yanlış olma ihtimalide aslında çok düşük çünkü hem İBM'in sitesinden indirdik modeli defalarca kontrol ettik ve hem 32 bit hem 64 bit ayrı ayrı cd ler yapıp denemiştik ve yine driverları görmemişti sistem. Bu duruma bizde anlam verememiştik.

Gönderildi : 27/12/2013 17:57

Paylaş: