Forum

File Server Erişim ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

File Server Erişim Problemi

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
800 Görüntüleme
(@kadirguler)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

servisimizde hazırlamış olduğumuz bir windows server 2008 var, iis, active directory, ftp server kuruldu, gerekli testler yapıldı ve müşteriye gönderildi,

müşteride ip bloğu farklı, server bizdeyken ip adresi 192.168.1.100 dü, müşteride bunu 192.168.2.100 olarak yapılandırmamız gerekiyor,

şu an Internet Explorerdan FTP Server'a bağlanmaya çalıştığımızda kullanıcı adı ve şifre ekranı geliyor fakat, doğru bilgileri yazmamıza rağmen yine şifre sormaya devam ediyor, bağlantı sağlayamıyoruz,

acaba neyin ayarını değiştirmemiz gerekiyor?

Saygılar. 

Gönderildi : 07/11/2013 13:16

(@AyhanKOSOGLU)
Gönderiler: 112
Estimable Member

selamlar ;

Ftp sunucu yapılandırmasında windowsun kendi ftp sunucusunumu kullanıyorsunuz yoksa 3.parti bir yazılımı mı ?
Local den mi yoksa internet üzerindenmi ftp sunucuya bağlanmaya çalışıyorsunuz ?

Gönderildi : 07/11/2013 14:04

(@kadirguler)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ayhan Bey

windows kendi ftp sunucusunu kullanıyor,

internet üzeirinden ftp sunucuya bağlanmaya çalışıyoruz, 

Gönderildi : 07/11/2013 14:06

(@AyhanKOSOGLU)
Estimable Member

modemdeki port yönlendirmesinin 192.168.2.100 şeklinde düzgün yapılandırılmış durumda olduğunu var sayarsak başka bir ayar yapmanız gerekmiyor ip yapılandırmasında. ( ip değişiminden sonra sunucunuzu yeniden başlatmışsınızdır zaten ) her hangi bir ftp bağlantı programı ile bağlanmayı deneme şansınız varsa size hata mesajı kısmında daha detaylı bir bildirim gösterebilir. filezilla ftp client türevi bir programla bağlanmayı deneyebilirmisin birde ? ( en azından bu şekilde bağlanıp bağlanamadığınızı test edelim )

Gönderildi : 07/11/2013 14:11

(@kadirguler)
Active Member
Konu başlatıcı

evet o işlemleri yaptım Ayhan Bey,

file zilla client ile bağlantı sağlamaya çalıştığımda aşağıdaki hatayı alıyorum

Yanıt: 530 User cannot log in, home directory inaccessible.

Gönderildi : 07/11/2013 14:15

(@AyhanKOSOGLU)
Estimable Member

Sorun direk ip değişimi ile ilgili bir sorun değil sanrım . Sizin bağlanmaya çalıştığınız kullanıcının erişim izni görünmüyor.

1 - yeni bir kullanıcı oluşturarak bağlanmayı denediniz mi ?
2 - sunucunun üzerinde dc ollduğunu belirtmiştiniz. Ip değişiminden sonra dns kayıtlarını kontrol ettinizmi yani dc rolü düzgün çalışıyormu ? ( Bu durum kullanıcıların erişim haklarının atanmasını etkiliyor olabilir .  )

Gönderildi : 07/11/2013 15:18

(@kadirguler)
Active Member
Konu başlatıcı

şimdi yeni bir ftp dizin ekledim IIS den,

ona rahatlıkla bağlanabiliyorum,

eski Ftp Sitesini kaldırdım, yeniden kurdum fakat yine aynı

dosya izinleriyle ilgili bir problem var fakat daha çözüme ulaşamadım. 

Gönderildi : 07/11/2013 15:55

(@AyhanKOSOGLU)
Estimable Member

ftp üzerinden ulaşamadığınız klasör üzerinde sağa tıklayarak özellikler kısmından güvenlik sekmesine gelerek erişim izinlerini kontrol edebilirmisiniz?

Ulaşmak istediğiniz kullanıcı yada userin bu klasöre erişim izni var mı ?

Gönderildi : 07/11/2013 16:00

(@kadirguler)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ayhan Bey,

klasör izinleriyle ilgili olarak, kullanıcılar Remote Desktop ile de bağlandıkları için test etme imkanım oldu, herhangi bir problem yok,

Bu problem için şöyle bir çözüm oldu.

IP değişikliği olduğu için daha önceden yapılmış olan DNS kayıtlarını temizledim, Yeniden DNS kayıtlarını oluşturdum ve PTR güncelleştirmelerini yaptım,

DNS içerisinde Nslookup.exe ile test yaptım ve DNS de problem olmadığını gördüm,

Daha sonra, IIS de eski oluşturmuş olduğum FTP Klasörünü tamamen sildim,

Yeniden FTP Klasörünü eklerken, 4 adet LAN olduğu için sabit kullandığım IP adresini seçtim, port olarak 21, FTP sitesini otomatik başlat ayarı seçili haldeyken, SSL yok ve ileri devam ettim,

Kimlik Doğrulama ayarında Temel i seçtim, 

şu an FTP ye bağlanabiliyorum bir problem yok, 

Fakat, Ana Dizini görüyorum, içerisindeki klasörlere giremiyorum, bunun ayarına bakıyorum. 

Gönderildi : 07/11/2013 17:16

Paylaş: