Forum

bat dosyasında g...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] bat dosyasında günlük pc kapanış planlama

14 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
6,394 Görüntüleme
(@hasanozil)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkdaşlar,

Bat dosyasında shutdown komutu kullanarak ad, dc ye bağlı tüm pc lerin belirlediğim zaman aralığında örneğin günlük saat 17 :00 da kapanmasını istiyorum. bunu bat dosyasını nasıl oluşturabilirim. shutdown - s ile direkt kapatabiliniyor fakat nasıl bir komut yazmalıyım? elimde 2 tane bir bat dosyası var fakat çalışmıyor. 

• Yerel bilgisayarın 17:00'de kapatılıp yeniden başlatılmasını
zamanlamak için, aşağıdaki satırı komut istemine yazın ve ENTER tuşuna basın:
at 22:00 shutdown /l /r /y /c 
• Yerel bilgisayarın hafta içi her gün 17:00'de kapatılıp yeniden
başlatılmasını zamanlamak için, aşağıdaki satırı komut istemine yazın ve ENTER
tuşuna basın:
at 18:00 /every:M,T,W,Th,F shutdown /l /r /y /c 

nerde eksik var acaba 

yardımlarınız için teşekkürler. 

Gönderildi : 30/10/2013 19:54

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

kaç tane makineniz var ? 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/10/2013 20:11

(@sametdiker)
Gönderiler: 108
Estimable Member

Merhaba,

Buna benzer bir konu yanlis hatirlamiyorsam gecen hafta da tartisilmisti. Size tavsiyem PC lere Admin olarak komut satirindan baglanmaniz ve shutdown komutunu uygulamanizdir. Eger tum PC leri ayni anda kapatmak istiyorsaniz ( Ornegin 17:00 da ) .bat dosyasini olusturduktan sonra DC uzerinde Zamanlanmis Gorevlere eklemeniz ve otomatik olarak calismasini saglamanizdir. Remote olarak baglanti icin DOS ortaminda sorunsuz olarak calisan psexec'i kullanabilirsiniz. Web'de psexec kullanimi icin bir cok ornek bulunmaktadir. Benzer yapiyi Linux ve Windows Sunuculari yeniden baslatmak icin kullaniyorum ve cok da memnunum. Sormak istediginiz baska bir nokta olursa yazabilirsiniz.

Kolay Gelsin.

SD 

Gönderildi : 30/10/2013 20:11

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Shutdown -s -t 1 bat dosyası yaparak,

aşağıdaki gpo ile yapabilirsiniz.

http://www.edugeek.net/forums/windows-server-2008/104227-scheduled-tasks-through-group-policy-gpupdate-force.html  

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/10/2013 20:17

(@onurkarakaya)
Gönderiler: 52
Trusted Member

hasan bey geçen hafta bende böyle bir konu açmıştım. ama çözüm bulamadım. çünkü user kullanıcı da bu msdos komutları işlemiyor. yetkiden dolayı ama şöyle birşey söyleyebilirim. el ile kapatmak cmd shutdown -i yazarak buradan o ou yu seçerek yapabiliyorsun. diğer her yolu denedim ben yapamadım.

Gönderildi : 31/10/2013 18:32

(@hasanozil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bende server de bir bat dosyası oluşturdum. Bat dosyasında shutdown komutunu görev zamanlama olarak ayarlamadım. Serverde gpo da user tarafı ve bilgisyar tarafında bat dosyasına yol gösterip denetim masası günlük manuel saat belirleyip denemesini yaptım. etkin olması için terminili kapatıp açıp force , yapıp denedim bu şekilde de terminalleri kapatmıyor server kapanıyor. bu nedenle shutdown komutunu saat parametresi ile kullandım. gpo dan logona attım. benim terminal pc ler desrliklerde kullandıklarından yani cihazların tek kullanıcısı olmadığından zamanlamayı 1 saate ayarladım. 1 saat sonra gelen kişi pc yi yeniden başlatacak ve işlerini halledecek. yani görev zamanlayıcı ile de aslında bunu günlük saat 17:00 da kapansın şeklinde çözebilirdik fakat, o bat dosyasını 50 pc de tek tek terminal pc lerinde zamanlanmış görev olarak eklyip saat bildirmem gerekti. 50 pc yi dolaşmak istemediğimden bu şekilde çözüm buldum. en azından 1 saatte kapanması iyi olacak, aralarda enerji tasarrufu olacak ve cihaz kullanım ömrü artacak ayrıca 1 saat sora tekrar iş yapmak isteyen açsa bile cihaz 1 saat sora tekrar kapanacağından işlerini haledip dolayısı ile mesai sonunda hiç bir pc açık kalmayacak.

cevap yazan arkaşlarıma teşekkür ederim.

kolay gelsin 

Gönderildi : 31/10/2013 18:43

(@sametdiker)
Gönderiler: 108
Estimable Member

Hasan Selamlar,

50 PC yi tek tek zamanlanmis gorevlerden ayarlamana gerek olmayacakti. Asagidaki sekilde kodu yazarak tum PC leri kapatabilirsin.

psexec \\pcadi -u kullaniciadi -p sifre shutdown ( gerekli parametreler )

Tek tek tum PC leri yazarak dosyayi calistirman yeterli.

Kolay Gelsin. 

Gönderildi : 31/10/2013 18:55

(@hasanozil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

samet kardeş psexec komutunu powershell den çalışmıyor, "The term 'exec' is not recognized as the name of a cmd

ng of the name, or if a path was included, verify that
At line:1 char:5
+ exec <<<<
    + CategoryInfo          : ObjectNotFound: (exec:St
    + FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException
şeklinde uyarı veriyor. 

Gönderildi : 31/10/2013 19:46

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

komut satırından calıstırman yeterli hocam powershele gerek yok

ama oncesinde download edip makinanda pathin oldugu bir yere atman gerek 

Gönderildi : 31/10/2013 20:07

(@cagdasanacoglu)
Gönderiler: 29
Trusted Member

@echo off
at 17:00 shutdown -s -f -t 00

computer configuration - windows settings - scripts - startup

.bat dosyası oluşturup gpo ile dağıtabilirsin. client ların zamanlanmış görevlerine ekleniyor. Bende bunu kullanıyorum  

Gönderildi : 01/11/2013 11:50

(@onurkarakaya)
Gönderiler: 52
Trusted Member

erişim engellendi uyarısını alıyorum.

Gönderildi : 01/11/2013 14:08

(@hasanozil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

cağdaş kardeş, bat dosyasını bilgisayar yapılandırması ile gpo yardımıyla clientlerin logonuna attım. bir client useri ile logon olup test ettim. fakat client user de zamanlanmış görev eklemedi. client user de komut satırına düşüp bat çalıştırdığımda erişim engellendi uyarısını veriyor. fakat aynı bat server çalıştırdığımda zamanlanmış görev oluşturuyor. bir de şöyle bir durum var, belirttiğin komut satırında bat dosyasında 17:00 belirttik kapanış saatini. diyelim ki 17:00 da clientte zamanlanmış görev çalıştı ve pc kapandı. 17:05 geçe kullanıcı pc yi açtığında diğer günün 17:00 ına kadar bilgisayar kapanmıyacak bu şekilde bir durum ortaya çıkıyor. 

kolay gelsin

Gönderildi : 01/11/2013 16:43

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

shutdown -f -s -m \\clientadi /t 300 şeklinde bat dosyasını oluşturun. Clientlarınız altalta yazın,sonrasında schedule task kısmında task oluşturun.

Gönderildi : 05/11/2013 19:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Bilgisayarların otomatik kapanması için GPO ile Zamanlanmış görev tanımlama – İpucu – ÇözümPark Forum (cozumpark.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 06/07/2023 14:31

Paylaş: