Forum

RDS 2008 2012 hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

RDS 2008 2012 hk.

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
525 Görüntüleme
(@MustafaDikici)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba 

RDS host ve License server ile alakalı önemsiz bir kac sorum olacak; 

-Anladıgım kadarı ile MS per
user olarak lisanslanan 2003 ts serverin metodunu 2008r2 ve 2012 de RDS license server mantıgı
getirerek değiştirmiş.Ne kadar ekmek o kadar köfte yapmış.2008 r2 ve 2012 ile gelen
 RDS lic. Sunucusu AD attributelere anladıgım kadarı ile tam entegre ve
bir takım bilgiler yazıyor.Örnegin Ben firmamda farklı lokasyonlarda kullanılan 2003 DC ve ADC
sunucuları 2014 yılının ortalarına dogru 2008 r2 veya 2012  (r2) migrate
etmeyi ve eski 2003 DC leri demonte etmeyi düşünüyorum. Daha önceden geçirdigim RDS host ve license sistemim DC migrasyonundan sonra RDS e  sorun yaşatır mı ? 

- hali hazirda bulunan  

Windows RDS CAL 2012               5 adet 

Windows RDS cal
2008                 
15 adet

Windows TERM. Cal 2008              10 adet mevcut

Kuracagim Windows 2008 R2 RDS sistemde 10 adet olan Term
.cal 2008 i kullanabilir miyim? 2012 rds veya 2008 r2 rds te user cal sayın 20 mi 30 olur?

---Kendi lab ortamında deneme test amaçli aktivasyon ve sonrasında OPEN
lisan bilgileri girerek lisans server imi aktiflestirsem.Testlerim bittikten 
sonra da gercek production server larimin kurulumuna gecsem
MS bana “kardesim şu kadar zaman önce de yaptın sen” deyip sorun yaratır
mı,aktivasyonun ve lisanslamanın bir sınırı var mı  ?

Tesekkurler...

Gönderildi : 25/10/2013 12:00

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

(her zaman için önerim RDS lisansında SA hesabı üzerinden alınması ve Open Lisans kullanılmaması) 

1) 2208 ve 2008r2 RDS CAL lisansları birdir. birbiri için kullanılır. Fakat 2008/2008r2 lisansi 2012 için kullanılmaz veya 2003 lisansi 2008 için kullanılmaz

2) Enterprise Domain Admin RDS Lisans Servis rolünü eklemeli. Eğer kurulumu Enterprise Domain Admin hesabına sahip Account ile kurarsanız  2003 DC'nizde gerekli attribute alanlarını acacaktır. Ek bir şey yapmanız gerekmeyecektir.

3) a) RDS lisanslarınız OEM değil ise ve SA anlaşmanız varsa Microsoft toplam kullanılan lisansa bakmaktadır. Yani toplam 30 lisansınız var. Bunun 5'ini 2012'de, 15 adet adet 2008/2008r2'de; 10 adedi 2003'de kullanabilirsiniz. Önemli olan tüm RDS lisans Sunucularınıza girdiğiniz lisansların toplamı varolan lisansınızı geçmemeli

3-) b) Eğer BSA tarafından denetleme yapılmaz tespit edilmez ise MS tarafından tespit edilemez yani RDS lisans kontrolü vicdani olarak yapılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse:

SA anlaşmanız olduğunu ve 30 RDS CAL lisansınız olduğunu varsayıyorum. Bu durumda teknik olarak tüm RDS Lisans sunucularınıza 30'ar adet lisans girebilmeniz mümkün fakat etik değildir.

Eğer 30 lisansınız olduğu halde her RDS Lisans sunucunuza 30'ar adet lisans girişi yaparsanız BSA kontrolünde kaçak kullanıma girdiğinden cezai işleme tabii tutulursunuz. 

4)  Her oluşturulan RDS lisans sunucusu ve online key aktivizasyonu MS tarafında kayıt altına alınmaktadır. Bildiğim kadarıyla online işlemlerde sınır yok en azından ben tecrübe etmedim. Fakat Eğer dikkat cekicek noktada sayı fazla olursa BSA denetlemesine gelinebilir. Dikkatli olmakta ve açıklanamayacak işlerde kaçınılmalı.  Aynı şey KMS server içinde gecerli. 

Gönderildi : 30/10/2013 03:37

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

2003'te RDS User Cal takibi yapılamıyordu. Bu yüzde RDS Lisans sunucunuza girdiğiniz değer 2003 TS sunucularınız direk import ederek lisanslama yapmaktaydı. BSA kontrollerinde ise AD kullanıcınız ve RDS Lisans server'a girdiğiniz rakam karşılaştırılıyordu. 

Örneğin 30 TS CAL'ınız var. 2 TS Lisans server kurdunuz ve her birine 30 CAL girdiniz. Bu durumda toplamda 60 CAL kullandığınız için cezai işleme tabii tutuluyordu.

2008 ile birlikte User CAL takip edilebilmekte. Eğer 30 CAL'ınız var ve 2 sunucuya bunları eklediniz. Fakat alınan raporda eğer toplam kullanılan CAL sayısı 30'u geçmiyorsa yedeklilik için yapıldığı söylenebilir ve cezai işlem uygulanmaz

Gönderildi : 30/10/2013 03:47

(@MustafaDikici)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ahmet Bey

Oncelikle geri dönüşleriniz icin cok tesekkurler.Gercekten RDS lisanslama konusunda portal uzerinde önemli bilgiler verdiniz.Sizin haricinizde geri dönüş gördüğünüz gibi cikmamıştı.

-(her zaman için önerim RDS lisansında SA hesabı üzerinden alınması ve Open Lisans kullanılmaması)  Burayı tam anlayamadim.SA alabilmek icin ilk önce OPen lisans  almak gerekmiyor mu ? Open lisans alarak neden öner miyorsunuz.?

-2003 dc ve adc yuklu sisteme 2008r2 RDS sunucuyu ve lisans sunucusunu ekledikten sonra (RDS sunucu ve lisans sunucu aynı serverda Rol olarak ekli harici bir lisans sunucum yok) ,belli bir süre sonra DC ve ADC yi 2003 ten 2012 ye migrate ettikten ve eski 2003 DC ve ADC leride demonte ettikten sonra RDS sunucumda veya RDS lisans uygulamamda sıkıntı yaşama ihtimalim olur mu ?

Tesekkurler.. 

Gönderildi : 31/10/2013 13:07

Paylaş: