Forum

Server 2008 Users a...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 Users and Groups Hakkında

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
921 Görüntüleme
(@KemalTurkoglu)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar selam...Forumda eski konulara göz attım fakat tam olarak takıldığım yerlerle ilgili güncel bir başlık bulamadım.

Tecbübeli arkaşlardan bilgi paylaşımı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Server 2008 üzerinde users ve groups lar hakkında bir kaç sorum olacak.
1 - Activite Directory ortamı kurdunuz, Client Makinayı domaine dahil etkmek istiyorsunuz. Öncelikle Active Directory üzerinde bir user actık ve şifre belirledik.Client makiya gittik domain adını yazdık ok dedik bize kullanıcı adı ve şifre soruyor ? bu kısımda DC deki  admin kullanıcı adı ve şifresini yazıp onaylamamızla o anda o bilgisayarı kullanıcak kişi için açılmıs yeni userle onaylamamız arasında fark varmıdır ?

2- Çok sayıda sunucunun olduğu bir ortam düşünün farklı serverler farklı roller aralarındaki gerekli replicasyonlar yapılmış olsun.
Active Directoryde actığımız bir kullanıcıya domain admin grubuna eklememiz sistemleri yönetebilmemiz için bize yeterlimidir ? En füksek yetki vermek için.

3 - Standar olarak Bulunan user ve groupların yetkilleri nelerdir bunlara bakabileceğimiz bir yer varmıdır ?
 örneğin enterprise admin ve domain admin arasındaki fark nedir, ve diğerlerinin ? 

4- Builtin aldında bulunan grouplarla userslerin altında bulunan grouplar arasında ki fark nedir ?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/10/2013 02:19

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

1- Amaç makineyei domaine join etmek standart user makineyi domaine alabilir, sorduğunu soru farketmez, sdece standart kullanıcının domaine alma limiti var.

2- Domain admin, child yapısı vs olduğunda domain bazlı yönetici hakkı verir. Enterprise admin kuruluş yönetici demektir ki buda, child vs yapı olsa bile tüm yapılarda admin hakkı demektir.

3- 2. sorunun açıklamasında bu var,

4- Sizin gruplardan beklentiniz nedir ? ne için kullanacaksın önemli olan bu. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/10/2013 03:35

(@KemalTurkoglu)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

Günaydın Mustafa bey ,

3. Soruda sormak istediğim sadece domain admin ve enterprise admin değildi aslında bulunan diğer standart gruplar nedir ne işe yarar bunları hakları yapabilecekleri bir yerde yazar mı ? örneğin server operatos grubu ? sizden bunların acıklamasını istemiyorum sadece dc de ayrıntılık sekilde yetkileri bu gruplar için görüp değiştirebileceğimiz bir yer bir yol varmıdır  ?

4. Grouplardan beklenti olayı değil aslında sadece tam olarak farkı ögrenmek istiyorum.Yani ben gidip buitinin altına bir group olusturmamla usersin altına olusturmam arasında ne var fark vardır ?

saygılar. 

Gönderildi : 25/10/2013 12:16

Paylaş: