Forum

DHCP otomatik ip &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP otomatik ip & static ip sorunu

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,935 Görüntüleme
(@alikarafazli)
Gönderiler: 83
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

forumda konuyu bulamadım tam olarak;  sorun şöyle: Sistemimiz Server 2003 ve isa server 2004

server 2003 ip leri DHCP ile dağıtıyor  isa server da  dhcp ayarlı değil

clientlerde oto ip alıyor lakin sabitlemediğin sürece ne ağ da ne de ineternet de işlem yapamyorsunuz;

ağ bağlantılarından tanımlanamayan ağ gibi bilgiler veriyor  destek bölümünde veya ayrıntılarda baktığında  oto ip almış ama sabitlemeden işlem yapamıyorsun

ne şekilde çözebilirim veya bununla ilgili bir başka konu mevcut mu?

Teşekkürlşer 

Gönderildi : 21/10/2013 19:31

(@alikarafazli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sıkıntı şöyle devame diyor kablosuz olarak bağlandığında  herhangi bir cihaz (cep tel. tablet pc) onlarda işlem yapamıyor 

Gönderildi : 21/10/2013 19:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Sorunuz çok karışık olmuş biraz daha açabilir misiniz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/10/2013 00:08

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

sorun isa server üzerindeki policylerden kaynaklanıyor olabilir. siz elle ip verirken dhcpden aldığı oto ipyimi elle sabitliyorsunuz, yoksa herhangi başka bir ipyimi sabitliyorsunuz.

eğer başka ip ise isa üzerinde izin verilmemiştir. veya dhcp bloğunuzda dns farklı girilmiş olduğu için firewall client authentication algılamıyordur.

Rıza hocamın söylediği gibi yapıyı derinleştirmekte fayda var.

Gönderildi : 22/10/2013 05:19

(@h-ibrahimbenli)
Gönderiler: 89
Estimable Member

Şöyle bir işlem deneyebilirsiniz. Dhcp den belirli bir ip aralığı ile ip havuzu oluşturun

Mesela 192.168.1.30 ile 70 arası otomatik olarak dağıtsın.

Bazen ip alsada makinalar çıkmayabiliyor aynı loopa düşmüş gibi yani 

Gönderildi : 22/10/2013 05:26

(@alikarafazli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Yapımız şöyle server 2003 var DHCP 192.168.5.50 ile 192.168.5.200 arasında ip dağıtıyor, AD kurulu değil internet ve ağ erişmini isa 2004 sağlıyor orda kurallar bazıları yasaklı bazıları değil. zaten önceden bu hata olmuoyrdu. son bir 2 haftadır mevcut. personel bilgisayarı otomatik ip alıyor lakin tanımlanamayan ağ diyor destek bölümüne baktığımızda yerel ağ bağlantısından veya ayrıntılardan dhcp nin dağıttığı bir ip almış gözüküyor. o ip yi yerel ağ bağdaştırıcısına sabitlediğim zaman internet ve sql e bağlanmada ortak klasörde sorun teşkil etmiyor. 

Gönderildi : 22/10/2013 11:12

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

clientte tanımlanamayan ağ yazarken dhcp yönetim konsolunda o o bilgisayarın adını ve mac adresini kira listesinde görebiliyormusunuz

ilk notunuzda internet çıkısından bahsetmişsiniz fakat bu notunuzda sql ve ortak klasorlerden bahsediyorsunuz 

bu sql ve ortak klasorler firewall arkasında ise dhcp ile clientlerinizin arasında bir sorun var muhtemelen

Gönderildi : 22/10/2013 11:37

(@alikarafazli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Vasvi bey;

ilk notumda ne ağ da ne de internetde işlem yapılamıyor diye belirtmiştim;

dhcp  de otomatik olarak ip aldığında client pc ler kira listesinde gözükmüyor ip yi sabitleyince gözüküyor 

Gönderildi : 22/10/2013 13:48

(@alikarafazli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sql olayı da şöyle  mikro var bizde veri tabanına bağlantı kurulamıyor hal böyleolunca

sabitleyince sıkıntı yok 

Gönderildi : 22/10/2013 13:49

(@vasviuysal)
Üye

Merhaba Vasvi bey;

ilk notumda ne ağ da ne de internetde işlem yapılamıyor diye belirtmiştim;

dhcp  de otomatik olarak ip aldığında client pc ler kira listesinde gözükmüyor ip yi sabitleyince gözüküyor 

çok pardon ben ilk notunuzu eksik okumuşum 

bana dhcp sunucunuzda sorun var gibi geliyor 

cliente ip veriyor ama verdigi ip adresine kendi veritabanına yazamıyor sanki , yada elle verdiginiz ip adresi ayarları ile dhcp ile dağıttığınız ayarlar aynı olmama ihtimali var gibi 

dhcp sunucunun yedegini alıp yeniden konfigure etmeyi deneyebilirsiniz 

Gönderildi : 22/10/2013 13:52

(@alikarafazli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

isa server 2004 buna etki edebilir mi? olmadı sizin dediğiniz gibi yapıcam 

Teşekkürler 

Gönderildi : 22/10/2013 14:11

(@vasviuysal)
Üye

isa serverin icerideki erişimle ilgisinin olmaması gerektigini dusunuyorum

eger yapınızda sql vs sunucularınıza giderkende isa uzerinden gecmiyor iseniz 

Gönderildi : 22/10/2013 14:17

(@MustafaGedik)
Gönderiler: 49
Trusted Member

isa server dhcpnin ip dağıtmasını engelliyor olabilir,clientlerde bulunan ip ler ise öncesinde aldığı iplerdir.Daha önce networkünüzden ip almayan bir cihazı denermisiniz.

çözüm;İsa server üzerinde dhcp nin ip dağıtabilmesi için gerekli rulenin yazılmasıdır.

Gönderildi : 28/10/2013 09:12

Paylaş: