Forum

2003 serverda vpn a...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 serverda vpn ayarlamak

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
436 Görüntüleme
(@ozkankilic)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

selam arkadaşlar.elimde 1 tane windows 2003 server, 2 tane linksys adsl vpn modem var.ve bulundugum firmanın merkez ve şubesi var.her iki tarafta statik ip.ben şubeninde internete merkezde bulunan internetten çıkış yapmasını istiyorum.yani şubedeki bilgisayarlarda iplerini falan merkezde bulunan serverdan alsın istiyorum.peki bu şekilde bi bağlantı yaparsak şubedeki clientların internet hızı veya ağdaki hızları yavaş olurmu.

Gönderildi : 15/03/2008 15:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32962
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

aradaki bağlantı eğer dsl ise bu sorun teşkil edecektir.Ancak karasal hatlar ( LL , FR vb ) sorunsuz çalışacaktır.

Yine bu yorumu yapmak için kullanıcı sayısı ve internet üzerindeki uygulamalar önemlidir. Ayrıca vpn i sadece internet için mi yapıyorsunuz yoksa şiket için trafik için de mi kullanılıyor .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/03/2008 15:11

(@ozkankilic)
Eminent Member
Konu başlatıcı

vpni veri transferi içinde kullanmak istiyorum.ve merkezdeki server dan alsın istiyorum iplerini ve internet çıkışlarını.bu bağlantıyı vpn modemle yapabilirmiyim yoksa cisco falanmı kullanmam gerek.

Gönderildi : 15/03/2008 15:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merkezden ip dağıtmana gerek yok , istiyorsan eğer modemlerin relay agent özelliği olması gerekli .

dsl ile bu iş zor .

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/03/2008 15:24

(@ozkankilic)
Eminent Member
Konu başlatıcı

peki merkezdeki interneti nasıl kullandırırım.şubedeki makinalar internete server üzerinden çıkmasını nasıl sağlarım.peki dsl değilde hangi bağlantı türünü kullanmalıyım olabilmesi için.

Gönderildi : 15/03/2008 15:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Linksys üzerinde donanımsal vpn yaptıktan sonra tüm internet trafiğinide merkeze yönlendirmen yeterli olacaktır.

modem e static route yazman gerekli

0.0.0.0 255.255.255.255 interneti temsil ediyoru bu ip yi senin diğer modem e göndermen yeterli artık ilk modem her türlü isteği ikinci modem e gönderecektir. ancak bu durumda da internet server üzerindne değil yine ikinci modemden çıkacaktır .

ancak 2003 server üzerinden çıkması için onun üzerinde sonlanması lazım. veya içeriye bir proxy server gireceksin ve bu proxy server ı şubedeki makineler gpo ile dağıtmanda yeterli o zaman static route a gerek yok tabi proxy client lar için gateway kullananlar için static route her şekilde lazım olacak.

Gönderildi : 15/03/2008 16:05

Paylaş: