Forum

Eşitleme Hakkında Y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Eşitleme Hakkında Yardım

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
369 Görüntüleme
(@UgurAYDIN)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Şuanda Windows Server 2008 kurulu server bilgisayarı veri bankası mantığı ile 4 kullanıcı arasında eşitliyorum.

Eşitleme programı olarak GoodSync programını kullanıyorum.

Serverda bulunan 30000 dosyanın aynısı diğer 4 bilgisayarda da var ve bu dosyalar sürekli güncelleniyor.

Örneğin 1 nolu bilgisayarda herhangi bir dosya değiştiğinde otomatik olarak serverdaki dosya ve diğer 3 bilgisayardaki dosyalar da değişiyor. Program en güncel dosyayı diğer 4 bilgisayara gönderiyor. Bu programı hem ağ içinde hem de uzaktan çalıştırabiliyoruz. 

Fakat çoğu zaman 4 bilgisayar da aynı anda açık olduğunda eşitlemede çakışmalar oluyor ve hata mesajı alıyorum.

Sorum şu:

Bu mantıkla çalışabilecek başka bir program varmı?

Ya da Server 2008 de bu eşitlemeyi programsız olarak yapabileceğim bir özellik varmı?

Kişisel bulut depolama çözümleri bu mantıkla eşitleme yapmamı sağlayabilirmi?

Kısacası siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?

Şimdiden teşekkür ederim...

Gönderildi : 24/09/2013 13:16

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Verileriniz anladığım kadarı ile yedekle geçiştirilemeyecek kadar önemli. Bu durumda çok farklı senaryolar öne sürülebilir ama storage alarak verilerinizi burada tutabilir. Bir storage daha alarak aralarında replikasyon yaptırabilirsiniz. Bu işlem için synology marka storage işinize yarayacaktır.

Diğer türlü sanallaştırma üzerinde file server kurup farklı bir ortama replikasını alabilirsiniz. Değişik yöntemler uygulamak mümkün ama bütçe önemli burada synology maliyeti çok bir maliyet getirmez size ve verimli olacağına inanıyorum. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/09/2013 23:56

(@UgurAYDIN)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkür ederim Rıza Bey. Bütçe sıkıntımız yok.

Anladığım kadarı ile iki tane synology storage alırsam istediğim eşitlemeyi yapabilirim.  

İyi çalışmalar... 

Gönderildi : 21/10/2013 12:49

(@UgurAYDIN)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Verileriniz anladığım kadarı ile yedekle geçiştirilemeyecek kadar önemli. Bu durumda çok farklı senaryolar öne sürülebilir ama storage alarak verilerinizi burada tutabilir. Bir storage daha alarak aralarında replikasyon yaptırabilirsiniz. Bu işlem için synology marka storage işinize yarayacaktır.

Diğer türlü sanallaştırma üzerinde file server kurup farklı bir ortama replikasını alabilirsiniz. Değişik yöntemler uygulamak mümkün ama bütçe önemli burada synology maliyeti çok bir maliyet getirmez size ve verimli olacağına inanıyorum. 

Ek olarak: http://ukdl.synology.com/download/ds/userguide/DSM4.1/Syno_UsersGuide_NAServer_trk.pdf

Linkteki dokümanda şu kısım dikkatimi çekti

Windows için Data Replicator Kullanın 

Synology Data Replicator yükleme paketi, Yükleme diskinde ve Synology'nin İndirme Merkezinde bulunabilir:

http://www.synology.com/support/download.php 

Data Replicator Ne Yapabilir?

 Windows bilgisayarınız üzerindeki belirli klasörleri izler ve izlenen bir klasörde içerik değişikliği yapıldığında gerçek zamanlı bir yedekleme gerçekleştirir.

 Yedekleme sürümlerini ve geri yükleme noktalarını ayarlayabilir.

 Tercihinize göre Synology DiskStation'dan Windows bilgisayarınıza yedekleme verisini geri yükler.  

Şöyle bir sorum olacak:

Data Replicator ile örneğin farklı 10 bilgisayar izlenebilir mi? Eğer farklı 10 bilgisayarı izleyip yeni ve güncellenmiş dosyaları bulup gerçek zamanlı yedeklemeyi otomatik olarak yapabiliyorsa bu ürün işimizi görecektir. 

Şimdiden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 21/10/2013 16:17

(@www-rizasahan-com)
_

Söylediğiniz uygulamayı denemedim. Fakat 10 farklı yerde veri toplamanız yerine merkezi bir yerde toplayıp buradan çalıştırmanız da yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/10/2013 23:58

(@UgurAYDIN)
Active Member
Konu başlatıcı

Söylediğiniz uygulamayı denemedim. Fakat 10 farklı yerde veri toplamanız yerine merkezi bir yerde toplayıp buradan çalıştırmanız da yarar var.

Çalışanlarımız çoğu zaman şehir dışında olduğu için internete girme imkanları pek olmuyor. Çevrimdışı iken kendi bilgisayarlarına ekledikleri bir dosyanın çevrimiçi olur olmaz diğer bilgisayarlara da gönderilmesi amacı ile farklı yerlerde verileri toplamak zorundayız. 

Gönderildi : 22/10/2013 14:59

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
O halde bunu  http://www.cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2010/05/15/windows-7-ve-windows-xp-offline-files-kullan-m.aspx  incelemenizde yarar var.

Gönderildi : 22/10/2013 23:26

(@UgurAYDIN)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
O halde bunu  http://www.cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2010/05/15/windows-7-ve-windows-xp-offline-files-kullan-m.aspx  incelemenizde yarar var.

Teşekkür ederim Rıza Bey inceliyorum. 

Gönderildi : 23/10/2013 12:02

Paylaş: