Forum

Active Directory So...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Sorunu

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
679 Görüntüleme
(@AhmetKoseoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar Dhcp ve active directory olarak kullandığımız bi serverımız var. Bu server üzerinde birden çok bağlantı ve şube bulunmakta. Daha iyi anlatmak için ağ haritamızı çizdim.

Asıl soruna gelecek olursak. Şube 2'den uzak masaüstü ile saatlerce sıkıntısız veri trafiği yapabiliyoruz fakat dosya kopyalamak için giriş yaptığımızda kopyala dediğimiz anda anten bağlantılarını kesiyor attığım pingler o anlarda durmuş oluyor sonra tekrar bağlanıyor dosyayı kopyalayamıyoruz. Veya ağ üzerinden çalışan programlar var onları kullanamıyoruz.

Serverdaki hatalarda şu şekilde o anlarda.

Olay Türü: Başarı Denetimi
Olay Kaynağı: Security
Olay Kategorisi: Oturum Aç/Kapat 
Olay Kimliği: 538
Tarih: 03.09.2013
Saat: 17:51:37
Kullanıcı: AGACLI\Administrator
Bilgisayar: AGACLIDC
Açıklama:
Kullanıcı Oturum Kapatma:
Kullanıcı Adı: Administrator
Etki Alanı: AGACLI
Oturum Açma Kimliği: (0x0,0x2A75096)
Oturum Açma Türü: 3
Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

Olay Türü: Başarı Denetimi
Olay Kaynağı: Security
Olay Kategorisi: Hesap Oturum Aç 
Olay Kimliği: 680
Tarih: 03.09.2013
Saat: 17:52:00
Kullanıcı: AGACLI\Administrator
Bilgisayar: AGACLIDC
Açıklama:
Oturum açmayı deneyen: MICROSOFT_AUTHENTICATION_PACKAGE_V1_0
Oturum hesabı: administrator
Kaynak İş İstasyonu: MUHASEBE2
Hata Kodu: 0x0
Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

Gönderildi : 04/09/2013 13:58

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

aradaki hat nedir ?

hat bandwith durumu nedir ?

bence bunlardan kaynaklı bir durum var.

Gönderildi : 04/09/2013 14:05

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

aradaki hatta yani antenlere ipref'ti sanırım programın adı onunla trafik basıyorum 40mbit 50 mbit en düşük 10 mbit trafik basıyor. sorunsuz saatlerce trafik basabiliyorum. Kesinti olmadan. Onunla ilgili olacağını düşündüm başta ama değil. Sizce dhcp server ip bloğu farklı olduğu için ve active directory etki alanında olmadığı için bağlantıyı kesiyor olabilirmi ? 

ilk mesajımda yanlış anlaşılma olabilir.

Uzak masaüstünde dosya kopyalarsak yine sorunsuz kopyalayabiliyoruz fakat. Ağ bağlantılarından dosya kopyalama işlemi başlatınca  küçük dosyaları örneğin 10 kb 100 kb kopyalıyor ama 10 mb bi dosyayı kopyalayamıyor.  

Gönderildi : 04/09/2013 14:09

(@harunkorkmaz)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Merhabalar;

Şube 2 den Şube 1'e uzak masaüstü bağlantınızda bir sıkıntı yaşamıyorsanız bu bağlantı ayarlarınızda ki portlarla ilgili olacaktır. dosya paylaşımı için kullanılan portlar 139, 445 ler için telnet üzerinden telnet ip_address 139 gibi deneyerek ulaşıp ulaşmadığını görebilirsin diye düşünüyorum

ve her iki taraftada işletim sistemlerin nedir yani şube 2den şube 1 e hangi işletim sisteminden hangi işletim sistemine gidiyorsun

Gönderildi : 04/09/2013 14:29

(@harunkorkmaz)
Gönderiler: 278
Reputable Member

İkinci mesajınızı sonradan gördüm

Ping Sürelerinde bir kesinti var mı? ve WGET gibi dosya transferlerinde kesintiye uğrasada devam eden free software kullanmayı denediniz mi hiç

http://www.gnu.org/software/wget/  adresinden ulaşabilirsiniz

Gönderildi : 04/09/2013 14:34

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

dosya paylaşımı için farklı alternatifler kullanma ihtimalimiz yok çünkü asıl amaç dosya paylaşımı değil ağ üzerinden kullanılacak yazılımlar var. Gerek db ulaşımı gerekse direk muhasebe yazılımı ulaşıyor. 

İhtimallerin çoğunu değerlendirdiğim için bunların bilgisinide sizlere sunayım.

1.senaryo Şube 1den şube 2'ye erişim sorunsuz dosya kopyalama sorunsuz. (Şube 2de  dhcp server yok ve active directory yok. Ordaki zywall dağıtıyor ipleri) 

2. senaryo zywall taraflı tüm güvenlik duvarları kapalı

3. senaryo güvenlik duvarından etkilenmeyen program ile dos ortamında trafik bastım dediğim gibi 40-50 mbit seviyelerinde fakat kaç saniye olduğunu hatırlamıyorum tekrar dener yazarım ama antenlerle ilgili sorun olduğunu düşünmüyorum.

4. senaryo dhcp serverdan olduğunu düşünüp günlüğe baktım işlemi başlattım hemen günlüğe bu yazdığım hatalar düştü. Sorunun dhcp serverda olduğunu düşünüyorum (server 2003) 

active directory konusunda çok bilgim yok. Şundan olabilirmi diye soruyorum ? Active directory'de olmayan ve farklı ip bloğunda olan bir bilgisayar active directory'de olan bir bilgisayara bağlanıp dosya kopyalama işlemi yapabilirmi ? SAnki bu izni yokta bu yüzden bağlantımızı kesiyor diye düşünüyorum.  

Dhcp: server 2003

Kullanıcılar: winxp, win7,win8 değişebiliyor. ama win 7 ağırlıklı.  

Gönderildi : 04/09/2013 14:45

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

şube1 den şube2 ye gelirken şube1 firewallina ugramadan geliniyor resimde gordugum kadarı ile

sube2 den sube1'e olan baglantiyida bu hale getirirdim ben olsam  wan2 den gitmeye calısmak yerine internal olarak baglanmasını saglardım

Gönderildi : 04/09/2013 14:56

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

farklı ip bloğunda olduğu için bu kez sıkıntı yaşamamız muhtemel. firewall ile ilgili sorun olsa loglardada görünürdü ayrıca tüm firewall özelliklerini kapattım cihazların arasındaki sorun ordan olabilirmi diyerek. 

Gönderildi : 04/09/2013 16:00

(@vasviuysal)
Üye

farkli ip blogunda olmasını routing ile (rras ) kolayca halledebilirsiniz hocam

zaten lokalde olan cihazlarınızı birbirine erişirken firewalldan geçirmemek gerek bence 

Gönderildi : 04/09/2013 16:16

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

rras felan kurmadan şuanki haliyle sadece dns serverdaki problemi nasıl çözebiliriz ? 

Gönderildi : 04/09/2013 16:24

(@vasviuysal)
Üye

dosya kopyalama sorunun dns dhcp veya active directory ile alakalı olma ihtimali yok bence

bir makinaya elle ip adresi verip hic domaine almadan da dosya kopyalamayı deneyip gorebilirsiniz bunu en basit sekilde 

(gpo ayarlarında ozel bir policy olusturulmadı ise )

Gönderildi : 04/09/2013 16:33

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

vasvi hocam şöyle bi düzeltme buldum windows server'ımda uzun zamandır güncellenmiyor bunlarla alakalı olma ihtimali varmı ? 

http://support.microsoft.com/kb/977073  

Gönderildi : 04/09/2013 17:03

(@vasviuysal)
Üye

hocam test etmek icin tum doneler sizin elinizde

bunu yukledikten sonra test edebilir ayrıca ortamda domaine dahil olmayan bir laptop pc var ise onada el ile ip vererek aynı testi yapabilirsiniz 

domainle ilgisi olacağını tahmin etmiyorum ben

Gönderildi : 04/09/2013 17:07

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim bu düzeltmeyi yeni buldum bi deneyeceğim farklı fikirleri olan arkadaşlardan cevaplarını bekliyorum. 

Gönderildi : 04/09/2013 17:15

Paylaş: