Forum

Additional kurulumu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Additional kurulumu sonrası hatalar.

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,075 Görüntüleme
(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member
Konu başlatıcı

2003 Server standart R2 yanına, 2008 Server standart R2 kurdum ve Additional yaptım.

AD, DNS ve DC aktarıldığını düşünüyorum, ancak 2003 kurulu olan eski cihaz restart'ta 12 dakika açılışta bekliyor (ağ bağlantıları ekranında).

Ayrıca loglarda aşağıdaki hatalar geliyor.

Öneri ve fikirlerinizi rica ederim. Şimdiden teşekkür ederim.

----------------------------- 

Olay kimliği : 5781

'DOMAIN ADI.local.' DNS etki alanıyla ilişkili bir veya daha fazla DNS kaydının dinamik kaydettirilmesi veya silinmesi başarısız oldu.  Bu kayıtlar, bu sunucunun diğer bilgisayarlar tarafından etki alanı denetleyicisi (belirtilen etki alanı bir Active Directory etki alanıysa) veya LDAP sunucusu (belirtilen etki alanı bir uygulama diziniyse) olarak konumunun belirlenmesini sağlamak için kullanılır. 
Bu başarısızlığın olası nedenleri: 
- Bu bilgisayarın ağ bağlantılarının TCP/IP özellikleri tercih edilen ve diğer DNS sunucuları için hatalı IP adresleri bulunduruyor olabilir
- Belirtilen tercih edilen ve diğer DNS sunucuları çalışmıyor olabilir
- DNS sunucularının kayıtların kaydedileceği birincilleri çalışmıyor olabilir
- Tercih edilen veya diğer DNS sunucuları hatalı kök ipuçları ile yapılandırılmış olabilir
- Ana DNS bölgesinde kaydettirilemeyen DNS kayıtlarının alt bölge yetkilisi için hatalı yetkili seçilmiş 
KULLANICI EYLEMİ 
Yukarıda belirtilen olası hatalı yapılandırmaları düzeltin ve komut satırından 'nltest.exe /dsregdns' komutunu çalıştırarak veya Net Logon hizmetini yeniden başlatarak DNS kayıtlarını kaydettirmeyi veya silmeyi başlatın. Nltest.exe, Microsoft Windows Server Resource Kit CD'sinden kullanılabilir.
Ek bilgi için
http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

------------------------------ 

Olay kimliği : 40960

Güvenlik Sistemi,  sunucusu için kimlik doğrulama hatası algıladı. Kerberos kimlik doğrulama protokolünden dönen hata kodu:  "Oturum açma isteğine hizmet edecek geçerli sunucu yok.
 (0xc000005e)".Güvenlik Sistemi, ldap/SERVER sunucusu için kimlik doğrulama hatası algıladı. Kerberos kimlik doğrulama protokolünden dönen hata kodu:  "Oturum açma isteğine hizmet edecek geçerli sunucu yok.
 (0xc000005e)".

----------------------------------

Olay kimliği : 7

Güvenlik Hesapları Yöneticisi (SAM) bir KDC isteğini beklenmeyen bir şekilde başarısızlığa uğrattı.  Hata verinin içinde. Hesap adı LDAP/SERVER2.DOMAINADI.local ve arama türü 0x48 şeklindeydi.

-----------------------------------

Olay kimliği 17

Zaman Sağlayıcı NtpClient: El ile yapılandırılmış 'time.windows.com' eşi için DNS araması sırasında bir hata oluştu. NtpClient, DNS aramasını 15 dakika içinde yeniden deneyecek. Hata: Bilinen böyle bir hizmet yok. Hizmet, belirtilen ad alanında bulunamıyor. (0x8007277C)

Gönderildi : 18/07/2013 00:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32991
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

2008 DC üzerinde dns sağlıklı çalışıyor ve SRV kayıtları oluştu, netlogon sysvol sharingleri de var ise 2003 dc için dns olarak 2008 makineyi tanımlayabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/07/2013 14:22

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2008 DC üzerinde dns sağlıklı çalışıyor ve SRV kayıtları oluştu, netlogon sysvol sharingleri de var ise 2003 dc için dns olarak 2008 makineyi tanımlayabilirsiniz.

Shema aktarımı yapmadım, sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi? Sysvol sharing için makale araştırıp tanımlamaya çalışacağım.

Ancak, şu ana kadar DNS 2003 makinadaydı ve çok sağlıklı çalışıyordu.

Yanıt için teşekkürler.

Gönderildi : 18/07/2013 15:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hayır bundan kaynaklı olamaz. FSMO rollerini zaten taşıyacaksınız veya üzerinde schema rolü olmayan her dc böyle çalışmaz.

Sorun dns kaynaklı görünüyor.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/07/2013 16:37

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hayır bundan kaynaklı olamaz. FSMO rollerini zaten taşıyacaksınız veya üzerinde schema rolü olmayan her dc böyle çalışmaz.

Sorun dns kaynaklı görünüyor.

Hakan bey;

Tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım. (yukarıdaki underline yazınız)

Gönderildi : 22/07/2013 14:50

(@bilgehangunduz)
Gönderiler: 48
Trusted Member

Levent bey Selam,

Hakan Beyin de dediği gibi Windows 2003 server üzerindeki DNS de bir sorun var gibi görünüyor.

İçerdeki bir iki bilgisayarı ismi ile ping lemeye çalışır mısınız  bakalım sorun olacak mı ?

Windows 2003 IP ayarları kısmında DNS server olarak Windows 2008 serverı DNS yüklü sunucuyu girer misiniz ? (ADC kurulumda DNS çekili işaretlendi ise)

Birde içerdeki kullanıcılarda DNS server olarak hangi sunucu görünüyor  kontrol eder misiniz ?

Şu anda ilk yazdığınız mesaja bakıyorum

"2003 Server standart R2 yanına, 2008 Server standart R2 kurdum ve Additional yaptım.AD, DNS ve DC aktarıldığını düşünüyorum, ancak 2003 kurulu olan eski cihaz restart'ta 12 dakika açılışta bekliyor (ağ bağlantıları ekranında)."

Windows 2003 Ad yapısını 2008 yükselttiniz ve bazı rolleri taşıdınız doğru muyum ???

Birde  aktarıldığını düşünüyorum ne demek ? “netdom query fsmo” komudu ile istemiş olduğun FSMO rolerinin yeni sunucu üzerinde olduğunu gördünüz mü ?

Gönderildi : 22/07/2013 16:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yani Schema rolünü aktarmanızdan kaynaklı bir sorun değil bu, bu dns kaynaklı bir sorun.

Gönderildi : 22/07/2013 16:42

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Levent bey Selam,Hakan Beyin de dediği gibi Windows 2003 server üzerindeki DNS de bir sorun var gibi görünüyor.

İçerdeki bir iki bilgisayarı ismi ile ping lemeye çalışır mısınız  bakalım sorun olacak mı ?

Windows 2003 IP ayarları kısmında DNS server olarak Windows 2008 serverı DNS yüklü sunucuyu girer misiniz ? (ADC kurulumda DNS çekili işaretlendi ise)

Birde içerdeki kullanıcılarda DNS server olarak hangi sunucu görünüyor  kontrol eder misiniz ?

Şu anda ilk yazdığınız mesaja bakıyorum

"2003 Server standart R2 yanına, 2008 Server standart R2 kurdum ve Additional yaptım.AD, DNS ve DC aktarıldığını düşünüyorum, ancak 2003 kurulu olan eski cihaz restart'ta 12 dakika açılışta bekliyor (ağ bağlantıları ekranında)."

Windows 2003 Ad yapısını 2008 yükselttiniz ve bazı rolleri taşıdınız doğru muyum ???

Birde  aktarıldığını düşünüyorum ne demek ? “netdom query fsmo” komudu ile istemiş olduğun FSMO rolerinin yeni sunucu üzerinde olduğunu gördünüz mü ?

Yanıt için teşekkürler.

Ağda her hangi bilgisayarı adı ile pingleyebiliyorum sorunsuz.

Additional kurulumu anında, dns aktarımı seçiliyde ve gerçekleşti.

İçerideki client'larda, birincil dns olarak 2003 olan makina girilmiş.

2003 server olan cihazdaki dns sunucusu kendisidir, 2008 additional yapılan cihazdaki dns sunucusu kendisi ve ikincil olarak 2003 kurulu makinanın ıp'si.

fsmo rollerini aktarmadım henüz, sadcece ad, forest, dns prep komutlarını çalıştırdım.

additional olan cihazın dns loglarında fazla miktarda 407,408,404 ve 4013 olayları var.

Gönderildi : 27/07/2013 03:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ADC olan makine dns olarak 2003 ü görmeli, dns replikasyonu tamamlanıncaya kadar.

Gönderildi : 28/07/2013 07:01

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

ADC makinanın dns ayarlarında, 2003 olan makinaın IP'si var sadece.

DNS replikasyonun gerçekleştiğini düşünüyorum. Her iki cihazın da, dns özelliklerine girip, iZLEME tabındaki ŞİMDİ SINA butonuna bastığımda,

BASIT ve OZYENİLEMELİ sorgular ksımında GEÇER ibareleri geliyor.

Her iki cihazda da dcdiag çalıştırdığımda, tüm testler PASSED olarak sonuçlanıyor.

DNS'nın sağlıklı çalıştığınız başka nasıl kontrol ederim.

Yorum ve destekleriniz için teşekkürler.

Gönderildi : 28/07/2013 20:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu yaptığınız aslında sadece isim sorgulama testi yani düşündüğünüz gibi dns in sağlıklı çalıştığını gösteren bir test değil.

SRV kayıtlarını kontrol edin, GC, PDC, Kerberos vb servisler için DC tanımları var ve doğru mu? Ama bu uzmanlık gerektirir yani baktığınızda burada eksik bir srv kaydı olup olmadığını anlamanız için!

Veya logları temizleyip sunucuyu yeniden başlatıp olay günlüklerini kontrol edebilirsiniz.

Gönderildi : 29/07/2013 12:55

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bu yaptığınız aslında sadece isim sorgulama testi yani düşündüğünüz gibi dns in sağlıklı çalıştığını gösteren bir test değil.

SRV kayıtlarını kontrol edin, GC, PDC, Kerberos vb servisler için DC tanımları var ve doğru mu? Ama bu uzmanlık gerektirir yani baktığınızda burada eksik bir srv kaydı olup olmadığını anlamanız için!

Veya logları temizleyip sunucuyu yeniden başlatıp olay günlüklerini kontrol edebilirsiniz.

Hakan bey teşekür ederim. İncelemeye devam edeceğim.

Ufuk (Tatlıdil) beyin bir makaleseni inceliyorum, çözüm arayışındayım.

Gönderildi : 29/07/2013 16:20

Paylaş: