Forum

windows streaming m...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows streaming media server

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
479 Görüntüleme
(@SalimAKOZ)
Gönderiler: 200
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

Bir konuda bilgiye ihtiyacım var. Şimdi bir firmaya windows streaming media server yapılandırmak istiyoruz. Murat Köseoğlu arkadaşımızın yazdığı makaleyi okudum ve epey bir bilgilendim. Fakat aklıma birkaç soru takıldı.

Öncelikle kurulumu tamamladığımızı varsayalım. Şubelerde (yaklaşık 80 tane) 512k g. hattı mevcut ve TerminalServer'a bağlanıyorlar.Hat ile ilgili bir yavaşlama veya sıkıntı yaşarmıyız.

İkincisi ; Bazı şubelerde Thin Client mevcut.  Bu durumda TS üzerinde nasıl bir işlem yapmak gerekecek.

Üçüncüsü ;  şubelerin merkezden yapılan yayın dışında birşey açmasını nasıl engelleyebiliriz.

Cevaplarınız icin şimdiden teşekkürler...

Saygılar...

Gönderildi : 16/07/2013 02:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle terminal server mimarisinde video yayını tavsiye edilen bir durum değil. 2008 R2 ve beraberinde gelen teknolojiler ile aynı kendi makinenizde video izler gibi kullanıcı tecrübesi alıyor olsanız bile bunun sağlanması için RemoteFX kullanıyorsuz ama buna uygun donanımınız olmalı. ( GPU özelliği olan ekran kartı olmalı ).

Bu donanım zaten yok ise terminal üzerinden izlenen videodan kimse bir şey anlamaz. Bu donanım var ise bu durumda sorun bu kadar kişinin aynı anda video açması sonucu yüksek cpu kullanımı.

Özetle bana göre doğru bir hedefiniz yok, örneğin bizde bankada benzer işler yapıyoruz, 80 90 adet terminal server sistemimiz ve sadece terminal kullanan 3000 kullanıcımız var, ama lync veya canlı yayın tarzındaki işleri kullanıcılar kendi bilgisayarlarında açıyorlar.

Ayrıca bir lync video görüşmesi ortalama 400k olduğunu düşünür isek zaten 512k lık bir alt yapıda her şubede tek kişi video izleyebilir. Veya uzmanlığınız var ise ki biz bu konuda Microsoft' tan danışmanlık aldık ARR Cache ile her şubeye bir IIS makinesi kurup görüntüyü ondan şube içine dağıtabilirsiniz.

Özetle çok yüksek seviyede uzmanlık gerektiren bir bilgi ile bu işi çözersiniz, sizin düşündüğünüz gibi terminal server üzerinden değil.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/07/2013 12:47

(@SalimAKOZ)
Gönderiler: 200
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey ,

Yorumlarınız icin teşekkürler...Yalnız bizim yapmak istediğimiz sadece bir çalma listesi oluşturup media player üzerinden bu listeyi yayınlamak. kesinlikle video gösterimi olmayacak...Yinede bu işi yapamazmıyız..Mesela bazı alışveriş marketlerinin şubelerinde bu şekilde bir sistem kullanıldığını biliyorum. Fakat data hattının yeterli gelip gelmeyeceği konusu beni endişelendiriyor. Sadece müzik listesi çalıp , bazende önceden yapılan anons kayıtlarını ekleyeceğiz..

Tekrar fikirlerinizi alabilirmiyiz...

Tşk..

Gönderildi : 18/07/2013 01:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Video olmayacak ise yeterli olur. Ses sorun olmaz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/07/2013 12:22

Paylaş: