Forum

statik ipleri otoma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

statik ipleri otomatiğe nasıl alırım 🙂

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
373 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

70 pclik bir ortamda ip leri düzenleyip dhcpden rezerve etmek istiyorum.pclerdeki ip ler statik,bu  ipleri otomatiğe en kolay nasıl alabilirim.birde ip çakışması yaşamamak için önerileriniz varmı?tüm pcler xp pro ve server 2003 standart 64 bit kurulu.

Teşekkürler

Gönderildi : 25/08/2008 18:26

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

dhcp ile ip leri dağıtırsanız zaten herhangi bir çakışma söz konusu olmaz en kolay yöntemi bir bat dosyasıyla otomatik yapabilirsin.

Gönderildi : 25/08/2008 18:44

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba arkadaşlar,

70 pclik bir ortamda ip leri düzenleyip dhcpden rezerve etmek istiyorum.pclerdeki ip ler statik,bu  ipleri otomatiğe en kolay nasıl alabilirim.birde ip çakışması yaşamamak için önerileriniz varmı?tüm pcler xp pro ve server 2003 standart 64 bit kurulu.

Teşekkürler

Merhaba;

http://cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/28/dhcp-dynamic-host-configuration-protocol.aspx  ilgili makale size yardımcı olacaktır

Gönderildi : 25/08/2008 18:45

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba.

Dhcp ile reservation yapmayı düşünüyorsun.
Ancak bir sorun çıkmaması için bir policy ile kullanıcıların ip adreslerini değiştirmesini engelleyebilirsin. Kimse manuel ip atayamaz...
Böylece ip çakışması yaşamazsın.

Ayrıca dhcp de kira süresi bulunmaktadır. dhcp'ni oto ip  ye atayacaksan da onun süresine dikkat etmeni öneririm...

Gönderildi : 25/08/2008 18:51

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

Merhaba aşağıdaki komutu bat dosyası şeklinde tüm client'lere deploy ederseniz istediğiniz olur . Türkçe işletim sistemlerinde Local Area Connection yerine Yerel Ağ Bağlantısı yazıldığı için buna göre düzeltme yapmanız gerekicek kolay gelsin.

netsh interface ip set address name = "Local Area Connection" source = dhcp
netsh interface ip set dns name = "Local Area Connection" source = dhcp

Gönderildi : 25/08/2008 19:17

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

yanıtlarınız için teşekkürler ama ;

beni asıl düşündüren 70 pcyi tek tek dolaşmadan üzerlerindeki statik ip leri kaldırabilirmiyim.

teşekkürler,

Gönderildi : 25/08/2008 19:26

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

Yazdığımı yaparsanız zaten tek tek dolaşmanıza gerek yok kolay gelsin.

Gönderildi : 25/08/2008 19:28

Paylaş: