Forum

RAID 5 YARDIM

Bildirimler
Hepsini Temizle

RAID 5 YARDIM

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
365 Görüntüleme
(@GokhanALTINOK)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

2 gündür uğraşıp çözüm yolu bulamadığım bir konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

Elimde 4 adet 1 tb'lık seagate sata3 hdd var anakartın üzerindeki chipset raid yapmama izin veriyor. Bu 4 harddisk ile raid 5 yapılanmasını yapıyorum fakat sistem kurulumunu geçince windows bu diske yüklenemez önyükleme yapılamaz gibi bir hata veriyor. sizce ne yapabilirim. Bildiğim kadarı ile 2.2 tb dan sonra mbr değil gpt kullanılması gerekiyor ama bunun için uefi bios gerekiyor sanırım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Not: Sistem server değil desktop pc dir. 

Gönderildi : 05/06/2013 18:56

(@gokhanduryilmaz)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Gökhan Bey Merhabalar, 

Alınan hata sanıyorum ki yapmış olduğunuz RAID yapısından kaynaklanmıyor. Kurulum sırasında diskleri görebilmek için anakartın SATA sürücülerini kurulum sırasında göstermeniz gerekiyor. 

Gönderildi : 05/06/2013 19:37

(@GokhanALTINOK)
Active Member
Konu başlatıcı

ilginiz için teşekkür ederim ama kurulum sırasında oluşturdugum raid birimlerini görebiliyorum biçimlendirebiliyorum ancak kurulum yapamıyorum. 

Gönderildi : 05/06/2013 20:07

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

windowsun 2 tb uzerindeki disklerden boot edememesi ile ilgili bu sorun

daha kucuk bir diske isletim sistemini kurup datalarınızı raidli alanda tutmayı deneyebilirsiniz 

Gönderildi : 05/06/2013 20:13

(@GokhanALTINOK)
Active Member
Konu başlatıcı

evet dediğiniz gibi 2.2 tb'a kadar mbr bölümleme yapabiliyor windows ama 2.2 den büyük olunca gpt bölümleme yapmak gerekiyor.

Gönderildi : 05/06/2013 21:27

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Gokhan bey, lutfen forum kurallarina uygun olarak post acalim. "Baslik"

Gönderildi : 05/06/2013 22:32

Paylaş: