Forum

AD üzerindeki ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

AD üzerindeki kullanıcılara

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
344 Görüntüleme
(@guneyoktayli)
Gönderiler: 227
Reputable Member
Konu başlatıcı

AD üzerindeki kullanıcıların oturum parolalarını kendilerinin belirlemesini  istiyorum. Kimse kimsenin parolasını bilmesin. Fakat ben herhangi bir çalışma yapmak üzere kullanıcının oturumunu açmak istediğimde sadece benim bildiğim ve bütün AD üzerindeki kullanıcıların oturumunu açabilecek bir password oluşturmak istiyorum, mümkünmüdür böyle birşey tasarlamak?

Açıklama :Administrator / password şeklinde bağlanmaktan bahsetmiyorum.

Örnek:   Oturum Açma adı        :   domainname\kullanıcıadı
             Oturum Açma parolası :   abc@1234

Yukarıda belirtmiş olduğum kullanıcının kendi belirlemiş olduğu password benim yapmak istediğim ise;

Oturum Açma adı         :   domainname\kullanıcıadı  
 Oturum Açma Parolası  :  asdfg@4321  -> Bütün AD üzerindeki kullanıcıların oturumlarını açan password.

Gönderildi : 21/05/2013 14:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Kullanıcılar kendi paralolarını zaten defaultta kendileri oluşturabilirler. Siz aynı kullanıcı ile farklı parola kullanarak oturum açamazsınız. Genelde it dünyasında bu iş için local admin kullanıcısı kullanılır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/05/2013 17:04

(@guneyoktayli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Kullanıcılar kendi paralolarını zaten defaultta kendileri oluşturabilirler. Siz aynı kullanıcı ile farklı parola kullanarak oturum açamazsınız. Genelde it dünyasında bu iş için local admin kullanıcısı kullanılır.

Rıza bey merhaba,
Local admin ile oturum açıyorum bunda sorun yok, kullanıcının pc başında bulunmadığı zamanlarda,izinli olduğu durumlarda,mesaiye kaldığımız durumlarda vs vs... mevcut oturum üzerinde çalışan programlarda ve oturum ayarlarını yapmak üzere logon olmak istediğimde kullanıcının passwordunu aramakla uğraşmak istemediğim için böyle bir çalışma yapmak istiyorum.

Gönderildi : 22/05/2013 12:49

(@www-rizasahan-com)
_

Yapı bu şekilde kullanıcı şifrelerini bilmenizde etik olmayacağından dolayı bu yöntemi uygulamak zorundasınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/05/2013 13:16

(@guneyoktayli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yapı bu şekilde kullanıcı şifrelerini bilmenizde etik olmayacağından dolayı bu yöntemi uygulamak zorundasınız.

Konuya bu açıdan bakmanızda enteresan aslında, Örneğin kullanıcın outlook yapılandırmasında sorun var yada bütün kullanıcılarda bir güncelleme söz konusu şirkette gece mesaisi yapacaksınız tek tek kullanıcıları arayıp oturum şifrelerinimi almamız gerekecek. Şuandaki  mevcut yapı standart şifre uygulamasıdır. Bende istiyorum ki kimse kimsenin şifresini bilmesin. 

Gönderildi : 22/05/2013 20:42

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Sizin istediğiniz bir kullanıcı adına 2 şifre tanımlanması, mantık olarak pek mümkün görünmüyor. Kullanıcı özelliklerine baktığınızda zaten 2.nci parola tanımlayabileceğiniz bir alan yok. Güncelleme vs. işlemler için kendi kullanıcınızı veya admin yetkisi olan bir kullanıcıyı kullanabilirsiniz. İlla o kullanıcı ile açmak isterseniz ve kullanıcıya ulaşamıyorsanız şifresini resetlersiniz. 

Gönderildi : 22/05/2013 20:54

(@behzadkapucu)
Gönderiler: 71
Trusted Member

Sizin talebiniz tüm bilişim ve güvenlik standartlarına ters olduğundan daha enteresan bence, kullanıcıların şifrelerini bilmeden de güncelleme ve sorun giderme yapabilirsiniz, zaten sistem yöneticisi bunları yapabilme kapasitesine sahip olmalı. bence biraz tecrübe edinin, yapmak istediğiniz asıl şeyle ilgili soru sorarsanız birçok tarif gelecektir.

Gönderildi : 22/05/2013 20:57

(@guneyoktayli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sizin talebiniz tüm bilişim ve güvenlik standartlarına ters olduğundan daha enteresan bence, kullanıcıların şifrelerini bilmeden de güncelleme ve sorun giderme yapabilirsiniz, zaten sistem yöneticisi bunları yapabilme kapasitesine sahip olmalı. bence biraz tecrübe edinin, yapmak istediğiniz asıl şeyle ilgili soru sorarsanız birçok tarif gelecektir.

Konunun ne olduğuna bakarsanız tecrübe yada bilgi,yetki,yönetici kapasitesi ile ilgili bir durum olmadığınız anlarsınız. ilk mesajımda belirtmiştim zaten domain admin ile oturum açmak istemediğimi bu birincisi, ikinci olarak böyle bir yapının mümkün olup olmadığıydı onuda değerli görüşlerinizle öğrenmeye çalışıyoruz. 

Burada merak ettiklerimizi,yapılabilirlik,inovasyon derecesinde ne-nasıl oluru paylaşırken kişileri yargılayarak ve hüküm vererekten olmaması gerektiğini düşünmekteyim...

Gönderildi : 23/05/2013 11:15

(@www-rizasahan-com)
_

Konunun ne olduğuna bakarsanız tecrübe yada bilgi,yetki,yönetici kapasitesi ile ilgili bir durum olmadığınız anlarsınız. ilk mesajımda belirtmiştim zaten domain admin ile oturum açmak istemediğimi bu birincisi, ikinci olarak böyle bir yapının mümkün olup olmadığıydı onuda değerli görüşlerinizle öğrenmeye çalışıyoruz. 

Burada merak ettiklerimizi,yapılabilirlik,inovasyon derecesinde ne-nasıl oluru paylaşırken kişileri yargılayarak ve hüküm vererekten olmaması gerektiğini düşünmekteyim...

Konuyu lütfen tartışma haline getirmeyelim portalımızda post içeriklerinin soru cevap olması portal kalitesi açısından önemli.

Saygılarımla.

Gönderildi : 23/05/2013 11:24

(@guneyoktayli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Konuyu lütfen tartışma haline getirmeyelim portalımızda post içeriklerinin soru cevap olması portal kalitesi açısından önemli.

Saygılarımla.

Kesinlikle kalite açısından post içeriklerinin belirttiğiniz gibi çözüm odaklı olması gerekendir. Yapılabilirlik derecelerini paylaşırken özel mesajlar verilmemesi gekiyor.

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/05/2013 11:37

Paylaş: