Forum

Exchange Server 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2008 Manager Console Servisleri Hatas

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,011 Görüntüleme
(@SonerBESLi)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncellikle İyi Çalışma Günleri Dilerim,

Exchange Üzerinde Kurulu Olan Server İş Başı Yaptğımda Kilitlenmiş Durumda Olduğunu Fark Ettim.

Herhangi Bir Müdahale Şansım Olmadığı İçin Serverı Kapatarak Yeniden Başlattım.

Açılışta "Memory/Battery problems were detected. The adapter has recovered. but cached data was lost. bigib bir uyarı verdi.

Herhangi bir Tuşa Basıp Devam etmemi yada Yapılandırma Programı Yüklemek İçin "C" ye basarak devam etmem gerektiği yazıyordu.

herhangi bir tuşa basarak sistemin açılmasını sağladım fakat. acıldıktan sonra Server manager konsolu üzerinde bulunan Roles Altındaki Servislerde hata Olduğunu fark ettim. Sistem Düzgün çalışmaktadır aslında maillerde yada bağlı çalışan terminal serverda hernagi bir sorun yok bigi görünüyor fakat ileriye dönük vbir sorun çıkartacak gibi algıladım.

Exchange Server IBM x3650m3 

yardımlarınızı rica etmekteyim. 

Gönderildi : 09/05/2013 12:42

(@S.AhmetTasova)
Gönderiler: 341
Reputable Member

Öncellikle İyi Çalışma Günleri Dilerim,

Exchange Üzerinde Kurulu Olan Server İş Başı Yaptğımda Kilitlenmiş Durumda Olduğunu Fark Ettim.

Herhangi Bir Müdahale Şansım Olmadığı İçin Serverı Kapatarak Yeniden Başlattım.

Açılışta "Memory/Battery problems were detected. The adapter has recovered. but cached data was lost. bigib bir uyarı verdi.

Herhangi bir Tuşa Basıp Devam etmemi yada Yapılandırma Programı Yüklemek İçin "C" ye basarak devam etmem gerektiği yazıyordu.

herhangi bir tuşa basarak sistemin açılmasını sağladım fakat. acıldıktan sonra Server manager konsolu üzerinde bulunan Roles Altındaki Servislerde hata Olduğunu fark ettim. Sistem Düzgün çalışmaktadır aslında maillerde yada bağlı çalışan terminal serverda hernagi bir sorun yok bigi görünüyor fakat ileriye dönük vbir sorun çıkartacak gibi algıladım.

Exchange Server IBM x3650m3 

yardımlarınızı rica etmekteyim. 

Sarı ünlemlerden bahsediyorsanız siz sunucuyu restart ettiğiniz için o servisler durmuş ve bununla ilgili olay kayıtları oluşmuştur. sizi uyarmak adına orda görünür event logları incelemeniz faydalı olur,normal çalışmaya etki etmez. çalışmayan servis  üzerinde kırmızı çarpı olur. Power problemleri ciddiye alınması gereken problemlerdir.Sunucuda donanımsal bir problem olabilir kontrol etmekte fayda var.

Gönderildi : 09/05/2013 13:37

(@SonerBESLi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler;

Düşündüğüm gibi Kilitlenme Sebebi ve Açılışta verdiği uyarı donanımsal bir sorun olduğu gibi düşünmekteyim bende. fakat server manager consol da roles altında bulunan 6 adet servis var ve 3 çarpı durumda servisleri tekrar başlatmayı deniyorum start oluyor fakat çarpı durumu değişmiyor. kuyruk servislerinide restart ediyorum durum aynı. ama çalışmada bir sorun yok gibi görünüyor.

Gönderildi : 09/05/2013 14:17

(@S.AhmetTasova)
Reputable Member

Event logları bir inceleyin derim hangi servislerde çarpı var ?

Gönderildi : 09/05/2013 14:20

(@SonerBESLi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Active Directory Certificate Services

DNS Server

File Services 

Bu servisler çarpı durumdadır.

Teşekkürler 

Gönderildi : 09/05/2013 14:29

(@SonerBESLi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Konuyla İlgili Olarak Çözümü Olan Birileri var mıdır?

Gönderildi : 09/05/2013 18:08

(@S.AhmetTasova)
Reputable Member

Konuyla İlgili Olarak Çözümü Olan Birileri var mıdır?

Event loglara baktınız mı hocam ,onlarıda paylaşırmısınız ? 

Gönderildi : 09/05/2013 18:25

(@SonerBESLi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Active Directory Certificate Servisinde 

AD'ye bağlanılamadı. Gerektiğinde tekrar denenecek Diye Bir Eror Var.

DNS Server Servisinde ise AD Hizmeti Zaman Aşımına Uğradığı İçin Ulaşılamadı. AD'yi Kontrol Edin şeklinde Bir Hata Logu Mevcut.

File Servisinde ise Volume Shadow Copy Service Hatası 0x80070005 Erişim Engellendi.

Şeklinde Hata Var. 

Gönderildi : 09/05/2013 19:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Soner bey merhaba,

Sanırım siz sunucu yönetiminde yenisiniz.

Bu konsol üzerindeki hatalar gayet normaldir. Yani her sunucuda en azından printer driver kaynaklı bile olsa sorunlar görebilirsiniz. Konsol da bu servisler kaynaklı en kötü uyarı ne ise onu yansıtır.

Örneğin Active Directory bir hata almış ise vakti zamanında bunu görürsünüz.

Bunun çözümü? Bunun net bir çözümü olmaz, tek tek logları inceleyeceksiniz ancak bu loglar eski ise dikkate almaya gerek yoktur.

En iyi yöntem şudur,

logların hepsini kayıt ettikten sonra silin, ardından sunucuyu bir kere restart edin ve açılış sonrası logları kontrol edin, eğer ciddi bir sorun var ise loglara yansır.

Bu arada RAID kartını da bataryasını değiştirin bu ileride size veri kaybı olarak dönecektir.

Sunucuyu nereden aldı iseniz o firma ile görüşebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/05/2013 12:53

(@SonerBESLi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Hakan Bey;

Konuyu Daha iyi anladım şuan. Sunucu  Yönetiminde de Dediğiniz Gibi Kendimi geliştirme Aşamasındayım. Tekrar Teşekkürler İlgilendiğiniz İçin.

Gönderildi : 10/05/2013 14:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tamam, o zaman doğru yerdesin 🙂

Hataları paylaşırsan da yine yardımcı olmaya çalışırız, ama dediğim gibi hatasız kul olmuyor malum sunucu nasıl olsun 🙂 .Espri kötü ama idare et.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/05/2013 14:35

(@SonerBESLi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çok Teşekkürler Hakan Bey; Espiri Sağlam bu arada 🙂

bir gün sonra logon olmaya çalıştıgımda kilitleniyor server kapatıp açtıgımda da bu hatyı veriyor.

Memory/Battery problems were detected. The adapter has recovered. but cached data was lost.

Bataryasını değiştirmemiz bu hatayı kaldıracak mıdır?

Gönderildi : 10/05/2013 15:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet, birde madem bir masrafa gireceksin eğer spare disk' in yok ise mutlaka bir tane al tabiki boş disk slotu var ise.

Gönderildi : 10/05/2013 17:27

(@SonerBESLi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bilgi İçin teşekkürler Hakan Bey;

Spare Diskimiz Mevcut tekrar Saolun. 

Gönderildi : 10/05/2013 19:03

Paylaş: