Forum

server 2008 dns sor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

server 2008 dns sorguda iç ip görünme sorunu hk.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
388 Görüntüleme
(@osmankilic)
Gönderiler: 27
Eminent Member
Konu başlatıcı

kolay gelsin herkese.
süpermicro 8042 makina üzerine server 2008 kurdum 
iss ve dns kurulu, active directory kurulu değil kurdugum dada aynı ya neyse :=)
 modem den 110 25 587 80 53 nolu portlar servere yönlendirdim.
windows un güvenlik duvarında 25 587 sine  izinverdim iss dns mail lerimde bir sıkıntı yok herşeyim istediğim gibi çalışıyor
benim sıkıntım mxtoolbox a girip a ptr cname dns ns mx gibi sorgulama yaptığımda 
makina ismi ns soruda
ns.domain.com 192.168.1.100 görünmemesi gereken
ns1.domain.com dış ip görünmesi gereken
ns2.domain.com dış ip görünmesi gereken
gibi görünmekte bunun sebebi nedir nasıl engel olurum şimdiden çok teşekkür ederim

Gönderildi : 03/05/2013 13:51

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

ns.domain.com olarak dış ip adresinide girdinizmi dns tanımı olarak

ayrıca sorgulamayı içerden yapıyorsan içerdeki ip adresini gosterecektir ,

dış ip adresine ait dns kayıtlarını girdi isen dışardan sorgulama yapıldıgından dış ip adresini vermesi gerek 

Gönderildi : 03/05/2013 14:24

(@osmankilic)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yok 

ns benim pc ismi static ip 192.168.100

ns1.domain.com dışip 

ns2.domain.com dışip  

dns den baktıgım da ns olan bölümde ille de

ns.domain.com gösteriyor ve iç ip adresim var siliyorum oradan kapatıp açınca oraya gene yerleşiyor dışarıdan sorgu mxtoolbox dan veya başka yerlerden ns.domain.com iç ip görünüyor  

Gönderildi : 04/05/2013 15:51

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

silmeyin

ek olarak ns.domain.com için dış ip adresinizide girin sadece

Gönderildi : 04/05/2013 16:38

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

yok 

ns benim pc ismi static ip 192.168.100

ns1.domain.com dışip 

ns2.domain.com dışip  

dns den baktıgım da ns olan bölümde ille de

ns.domain.com gösteriyor ve iç ip adresim var siliyorum oradan kapatıp açınca oraya gene yerleşiyor dışarıdan sorgu mxtoolbox dan veya başka yerlerden ns.domain.com iç ip görünüyor  

Merhaba ;

Sanırım DNS Serveri komple içerde yönetmek istiyorsunuz ama bu tür yapılarda içerde Local İp kullandığınız için sık sık dns problemleri yaşayabilirsiniz. (Eğer içerdeki sunucuda DNS,IIS,MAİL Server gibi servislerin hepsini kullanıyorsanız.)

Eğer bir hosting hizmeti satın almışsanız aşağıdaki işlemleri yaparak'ta sorunsuz bir şekilde Web Yayını,Mail Alışverişi yapabilirsiniz.

Öncelikle DNS Server olarak Hosting hizmetinizi aldığınız yeri tercih edin. Hosting Panelinizin Dns Yönetici bölümüne giriş yapın( Böyle bir bölüm yoksa Hizmet almış olduğunuz firmaya ticket açarak yaptırabilirsiniz )

Host A kaydınızdaki ip adresini ADSL hattınızın WAN IP adresini verin.

Mail.siteadi.com için bir a kaydı bulunmaktadır. Bu a kaydınıda aynı sekilde Adsl hattınızın WAN ıp adresine yönlendirin.

MX kayıtlarınızı düzenleyin veya yeniden oluşturarak mail.siteadi.com MX 10 seklinde oluşturun.

Yönlendirmek istediğiniz başka bir A Kaydınız varsa bunlarıda aynı yukarıdaki sekilde yönlendirebilirsiniz.

Daha sonra Modeminiz üzerinde 80,25,587,443 portlarını içerdeki web sunucusuna yönlendiriniz.

En sağlıklı bu şekilde yayın yapabilirsiniz.

-------------------------------
Alan adının Nameserver'larını kendi ipnize yönlendirdiğinizde bütün DNS ayarlarınızı Local'de yapmanız gerekecek ve burada sadece port açmak yetmeyecek routing bazında birçok ayar yapmanız gerekecek bukadar uğraşmanıza değmez yani... 

Gönderildi : 04/05/2013 23:28

(@osmankilic)
Eminent Member
Konu başlatıcı

kusura bakmayın pc den uzakta idim bakamadım.

bir hosting hizmetim yok (almadım)  hepsi içerde çalışıyor 

domain i bir firmadan aldım panelinde ns oluşturma alanı var n1.domain.com ve ns2 iyi dış ip adresimi yazdım dns yönlendirme alınıdan benim nslerimi yazdım modemimden portları pc me yönlendirdim 

herşeyim sorunsuz 2 3 yıldır çalışmakta sorun yaşamadım tek sıkıntım bu

server ismi ns

dns kurdugumda domain açtıgımda illede bu ns yi görüyor ve bu ns ye iç ip adresimi atıyor dış ip veriyorum dns panelini kapatıp tekrar açtıgımda gene bu iç ip adresini alıyor engel olamıyorum bir türlü 

Gönderildi : 08/05/2013 14:54

Paylaş: