Forum

klasör paylaşı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

klasör paylaşımı ile ilgili bir soru

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
427 Görüntüleme
(@AhmetKOSE)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Kullandığım sistemin yapısından kısaca bahsedeyim, 72 adet W7 client'a sahip, 2 adet Server 2008 server'ımız var;

Client'ların her biri için serverda birer klasör açıp, bu klasörleri client'lara ağ sürücüsü olarak tanıtmam gerekiyor.

Fakat  takdir edersiniz ki, 72 adet klasör'ün paylaşım ayarlarına tek tek girip paylaşıma açmak vakit alan bir işlem;

Kısacası sormak istediğim şey, bu klasörlerimi toplu olarak ama ayrı ayrı paylaşıma açmanın bir yolu varmıdır, bunu yapan bir program biliyormusunuz, veya bunu bir toplu iş dosyası ile yapabilirmiyim ? 

Gönderildi : 03/05/2013 13:38

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

72 kullanıcı için logon batch file hazırlayıp, AD özelliklerinden Profile tabından ekleyebilirsiniz.

Böyle bir uygulama yapacağınıza aşağıda ki örnek gibi bir yapıda kurabilirsiniz.

Root Klasör ismi Share Users:

Ufuk, Ahmet, Mehmet vs. isimli kullanıcı klasörlerini açın.

Daha sonra her klasöre kişiye göre izin verin klasör görünür ama içine girilemez vs. Daha sonra bu paylaşım klasörünü GPO ile OU'lara dağıtın bitsin.

Gönderildi : 03/05/2013 16:42

(@AhmetKOSE)
Active Member
Konu başlatıcı

klasör yetki ayarları hepsi aynı olduğundan yaptım zaten, amacım hepsini aynı anda "everyone" tam yetki olarak, tek hareketle paylaşıma açmak. Olay bir sefere mahsus değil, o yüzden sürekli kullanabileceğim bir yöntem arıyorum, batch file hazırlayabilmek için netshare komutunu kullanmayı düşündüm fakat, bu konuda bilgim yeterli değil. Eğer batch file için yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum. Olay kısaca D: sürücüsündeki tüm klasörleri "everyone" olarak tam yetki paylaşıma açmak olacak.

Gönderildi : 03/05/2013 17:00

(@AhmetKOSE)
Active Member
Konu başlatıcı

net share komutunu kullanarak bir toplu iş dosyası yaptım;

Fakat her klasör için bir komut satırı oluşturmak zorunda kaldım. 

Benim esas niyetim, bu işi klasör klasör isimlerine bakmaksızın copy komutunda olduğu gibi *.* veya xxx** şeklinde verebilmek, bunun bir yolunu bilen varmıdır acaba ?

Gönderildi : 03/05/2013 19:54

Paylaş: