Forum

DC migration işlemi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC migration işlemi ve LDAP ayarları hakkında.

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
445 Görüntüleme
(@HakanUgurlu)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Biz 2003 DC den 2012 ye geçiş için hazırlık yapıyoruz. Bu geçiş işlemini sanal ortamda simule ettim ve herşey yolunda gitti. Nasıl yapılacağını bilmediğim tek şey LDAP server işlemi

Bizim mevcut 2003 serverda daha önce bir LDAP yapısı kurulmuş ve outlooklarda bu tanım yapılarak adres defterine ulaşılıyor. Ben DC geçiş işlemini yapıp 2012 ye geçtiğimde 2012 de bu LDAP ayarlarını nasıl yapabilirim? Neler yapmam lazım yada LDAP ile ilgili ayarlarda migration işlemi esnasında 2012 DC ye geçmiş olacak mı? 

Gönderildi : 02/05/2013 02:02

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Ldap hangi amaçla kullanılıyor? Mail sistemi nedir?

Gönderildi : 02/05/2013 12:47

(@HakanUgurlu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

LDAP ı AD deki kullanıcıların mail adreslerini outlook üzerinde görmek için kullanıyoruz. Bizde daha önce Exchange vardı. Exchange den Gmail'e geçtikten sonra maillerin outlook üzerinde görünmesi için bu sisteme geçilmiş. LDAP sayesinde outlookda kullanıcı adı, server bilgisi ve AD bilgilerini girerek kullanıcının AD deki kullanıcı maillerine ulaşmasını sağlıyoruz.(bu sayede herkesin görebildiği ortak bir adres defterimiz olmuş oluyor. AD de yapılan bir mail adresi değişikliği tüm outlook kullanıcılarının adres defterlerinde geçerli oluyor.)

2012 DC geçişini yaptıktan sonra LDAP ile ilgili ekstra bir şey yapmaya gerek olacak mı yoksa aynı şekilde outlook kurulumunda bilgileri girdiğimizde mail adreslerine ulaşabilecek miyiz bunu öğrenmek istiyoruz.

Gönderildi : 02/05/2013 14:58

(@ErhanErzi)
Gönderiler: 13
Active Member

Merhaba,

Kullanıcı bilgisayarlarında Outlook' da eklediğiniz adres defteri kaydının ip veya bilgisayar ismini yeni server olacak şekilde değiştireceksiniz.
2003' den 2008' e geçiş yaptığımda sadece bu işlemi yapmıştım.

Gönderildi : 02/05/2013 18:31

(@HakanUgurlu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kullanıcı bilgisayarlarında Outlook' da eklediğiniz adres defteri kaydının ip veya bilgisayar ismini yeni server olacak şekilde değiştireceksiniz.
2003' den 2008' e geçiş yaptığımda sadece bu işlemi yapmıştım.

Hocam ben geçiş işleminden sonra zaten yeni server'a eski serverın ip adresini vereceğim. Dolayısı ile hiç bir değişiklik yapmama gerek yok demektir. Teşekkürler.. 

Gönderildi : 02/05/2013 19:07

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Selamlar ,

Geçiş yaptığınız 2012 sunucusuna kaldıracağınız 2003 server'ın ip adresini'de vere bilirsiniz bu sayede 2003'ü arayan outlook clientlar aynı şekilde 2012 server'a geliyor olacaklar.

Sevgiler. Hüseyin. 

Gönderildi : 02/05/2013 19:08

(@HakanUgurlu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tamam hocam herkese teşekkürler..

Gönderildi : 03/05/2013 12:25

Paylaş: