Forum

accesspointler i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

accesspointler için farklı ip bloğu tanımlama

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
345 Görüntüleme
(@YasinOzbek)
Gönderiler: 141
Reputable Member
Konu başlatıcı

İşletmede sahada  17 adet accesspoint var bunların cihazlara farklı ip bloğu dağıtmasını istiyorum. windows server 20082 dhcp server fortinet 60b modeli cihazlarım var. Bu access pointler sahadaki el terminallerine hizmet veriyor ve terminaller terminal server üzerinden remote desktop olarak çalışıyor. Access pointlerimin markası unifii bu konuda yardımcı olurmıusunuz nasıl yapmalıyım

Gönderildi : 19/04/2013 13:48

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Access pointleri tek bir hat üzerinde toplayıp bu hatta fortigate üzerinden ip dağıttırabilir ve sonrasında bu farklı blokların şirket networkü ile konuşması grekiyorsa nat policy yazabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/04/2013 13:55

(@serkanates)
Gönderiler: 1277
Üye

Switch altyapınızda farklı bir VLAN tanımlaması yaparak networkunuzu ayırdıktan sonra fortigate yada varsa merkez Layer3 switchinizden ağları birbiri ile konuşturabilir, DHCP için Windows sunucunuzda açacağınız ikinci bir scope kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 19/04/2013 13:59

(@YasinOzbek)
Gönderiler: 141
Reputable Member
Konu başlatıcı

layer 3seviyesi hp swicht var bu işlemi nasıl yapabilirim biraz açıklarmısınız. Teşekkürler

Gönderildi : 20/04/2013 16:59

(@serkanates)
Gönderiler: 1277
Üye

Açıkcası bu noktada topolojinizide incelemek gerekir. Ancak genel anlamda ilgili switchler üzerinde VLAN tanımlamalarını yaptıktan sonra ilgili portları gerekli VLAN'a alıp layer3 ağ geçidinizde (gateway) yönlendirme (routing) kurallarını yazmanız gerekecek. Başlangıç için mevcut donanımınıza ait VLAN tanımları ve routing dökümanları ile giriş yapabilirsiniz.

Dostlukla.. 

Gönderildi : 21/04/2013 03:02

Paylaş: