Forum

Server 2012 - 3 TB ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2012 - 3 TB Disk

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
498 Görüntüleme
(@AbdullatifErkaya)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Server 2012 Kurmak istiyorum. 3 TB diskim var. Ancak 3 TB tek parça yapamıyorum.

Hyerve Server 2012 kurmak istediğimde de benzer sorunum var. 2TB'dan fazla disk volume oluşturamıyorum.

Şöyle düşündüm:

100GB C diskine vereyim, kalanını da D yapayım dedim olmadı.

HyperV Server'da diskpart ile baktığımda, disk 0'ı 2.7TB görüyor. list volume dediğimde listelediği volumlerin toplamı 2TB oluyor. Diğer tarafını göremiyorum.

Disk 0'ı da GPT'ye dönüştürmeme izin vermiyor.

Ne yapmalı? 

Gönderildi : 02/04/2013 20:35

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Selamlar,

öncelikle forum kuralları gereği takma isim yerine normal isim ve soyisim kullanmanız gerekiyor.

Windows'ta bootable disk, MBR partition yapısı olmak zorunda. Dolayısı  ile MBR'da 2TB üstünü tek parça göremez. Bunun yanı sıra diski GPT yapma ihtmalinizde ortadan kalkıyor eğer GPT yaparsanız bootable özelliği kalmaz. Diskin 100GB'lık bölümünü ayırıp geri kalan kısmını GPT'de yapamazsınız çünkü tüm disk ya MBR yada GPT olabilir.

geriye kalan seçenek 2nci bir disk almak. küçük kapasiteli bir disk alarak boot için kullanabilirsiniz. 3TB'lık diskide 2nci disk yapıp GPT volume şeklinde formatlayarak 3TB tüm kapasiteyi tek parça olarak kullanabilirsiniz. Hatta 3TB'lık diskleri birbirine ekleyerek 128TB'lık tek parça volume bile elde edebilirsiniz.

Yakın bir zamanda bu konuda makale yazarak sizlerle paylaşacağım.

Bilgehan

Gönderildi : 03/04/2013 02:45

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Selamlar,

öncelikle forum kuralları gereği takma isim yerine normal isim ve soyisim kullanmanız gerekiyor.

Windows'ta bootable disk, MBR partition yapısı olmak zorunda. Dolayısı  ile MBR'da 2TB üstünü tek parça göremez. Bunun yanı sıra diski GPT yapma ihtmalinizde ortadan kalkıyor eğer GPT yaparsanız bootable özelliği kalmaz. Diskin 100GB'lık bölümünü ayırıp geri kalan kısmını GPT'de yapamazsınız çünkü tüm disk ya MBR yada GPT olabilir.

geriye kalan seçenek 2nci bir disk almak. küçük kapasiteli bir disk alarak boot için kullanabilirsiniz. 3TB'lık diskide 2nci disk yapıp GPT volume şeklinde formatlayarak 3TB tüm kapasiteyi tek parça olarak kullanabilirsiniz. Hatta 3TB'lık diskleri birbirine ekleyerek 128TB'lık tek parça volume bile elde edebilirsiniz.

Hocam konu ile ilgili makalenizi heyecanla bekliyorum.

Yakın bir zamanda bu konuda makale yazarak sizlerle paylaşacağım.

Bilgehan

Gönderildi : 11/04/2013 11:31

(@AbdullatifErkaya)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler.

Gönderildi : 29/04/2013 16:13

Paylaş: