Forum

İnternet Cafede Oyu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet Cafede Oyunları Tek Server Üzerinden Oynatmak Hakkında??

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
597 Görüntüleme
(@muhammedyucal)
Gönderiler: 101
Estimable Member
Konu başlatıcı

Düşündüm düşündüm ama bir türlü nerden başlayacağımı bilemedim. Daha önce bu forumda olsun başka yerlerde olsun araştırdım. Ancak belirgin bir cevap ta göremedim. İpin ucunu bulabilsem bir şekilde gerisinide getireceğim ama...

Nasıl yapıldığı konusunda hiç bi fikrim yok. Bütün clientler oyunu oynayacak ama ram cpu vs o clientten alıcak.. Bilen birisi varsa lütfen yardımcı olsun. 2 günde bir patch atmaktan gına geldi. Windows server 2008 r2 yada 2012 de bu işlem yapılabilirmi? Ayrıca böyle bir sistemi öğrenebilmekte hayalim olsa gerek. Desteğini esirgemeyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/03/2013 22:28

(@muhammedyucal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sanırım bu sorunun cevabını hiç bir zaman alamayacağım 🙂

Gönderildi : 19/03/2013 09:12

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Senin istediğin olayı new york ta bir cafe binler pc birden yapıyor.

2005 Bizzat kendim gidip gördüm o sistemin bu forumda yapaçak 1 kişi var.

oda su anda yurt dişinda

Gönderildi : 19/03/2013 09:45

(@muhammedyucal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

kim o kişi?

Gönderildi : 03/04/2013 07:29

(@serkanates)
Gönderiler: 1277
Üye

Nasıl yapıldığı konusunda hiç bi fikrim yok. Bütün clientler oyunu oynayacak ama ram cpu vs o clientten alıcak.

Tam olarak ne sormak istediğinizi ben anlayamadım açıkcası ?

Gönderildi : 03/04/2013 11:58

(@behzadkapucu)
Gönderiler: 71
Trusted Member

anladığım kadarıyla "application virtualization" çözümü arıyorsunuz.

www.cameyo.com ücretsiz appV hizmeti sunuyor, bir inceleyin. ücretli çözümler bir internet cafe için pahalıya gelir.

Gönderildi : 03/04/2013 13:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Bunun adı diskless system yada internet cafe'dir.
http://windowsdisklessaoe.wordpress.com/
buradan mantığının nasıl olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu konuda banada çok soru geliyor pek dikkate almıyorum. Piyasada bir bilgi kirliliği var diyaloglar şu kuruyormuş bu şurda çalıştırıyormuş ne güzel şeklinde dönüyor.:) Zaten bu yönde artan arayış ve soruların nedeni de bu bilgi kirliliği, dünya da kim, nerede, nasıl yapıyor bilmiyorlar araştırmıyorlarda açıkçası.
Basit 4-6 yuva NAS'lar ile olabilecek birşey değil bu en azından benim geçmişte yönettiğim ve tecrübe ettiğim oyun alanlarına yönelik. Her internet cafe bir değildir sistem bakışı da bir değildir.
Neyse Intel desteği ile bu mantıkta ki başarılı yapıyı Çin'de vs daimi alt yapı ile yöneten projeler mevcut ki bu storage yapıları burada ki cafe'lerin satın alması mümkün değil. Stabil, efektif yönetimli bir client disksiz yapı kurmak mümkün yani ancak bu pahalı ve belirli bir bilgi düzeyi gerektiren bir operasyon. Batıda ki örnekler ise ağırlıkla sabit olmayan turnuva alanlarına yönelik en azından benim yoğun takip ettiğim dönemde böyleydi. Türkiyede ki internet cafe mantalitesinin örnek alabileceği bölge uzak doğu sadece.
Nasıl kurulacağını öğrenmek yada test aşamasına geçmek yetmiyor stabil bir oyun platformu için sağlam bir network ile storage, sunucu alt yapısı gerekiyor tekraren bunu da burada ki cafeler sağlayamazlar maliyetlerden dolayı. Orta ölçekli kurumlar bile aklımızdan geçen çapta SAN, NAS'ları pek nadir kullanıyor. Kaldı ki bazı oyunları açmanın ötesinde performans almak yada oynatmak mümkün olmayabilir bu kodlama ile alakalı birşey.
Kısaca diskli mevcut yapıyı yönetmek çok daha kolay ve maliyet olarak ucuz şayet maksat oyunlardan performans almak ise. Imaging, patch gibi operasyonları yönetmek yada süreçlerini kısaltmak ise kişilerin bilgi birikimleri ile alakalı bir durum, kolay aşamalar sağlanabilir hele ki programlama bilgisi varsa.
Neyse bir muhabbet tadında bu konu hakkında ilk ve son postum da bu olsun.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/04/2013 06:10

Paylaş: